İyunun 26-da Dənizkənarı Milli Park ərazisində bir sıra layihənin təqdimat mərasimləri keçirilib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, mərasimlərdə Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva və Bakı Media Mərkəzinin rəhbəri Arzu Əliyeva iştirak ediblər.
“Boulevard Sports Club” idman klubunun açılışı
AZƏRTAC xəbər verir ki, əvvəlcə Dənizkənarı Milli Parkda ənənəvi tennis kortu kompleksində aparılan əsaslı təmir və yenidənqurma işlərindən sonra yaradılan “Boulevard Sports Club” idman klubunun açılışı olub.
Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva idman klubunda yaradılan şəraitlə tanış olublar.
Bildirilib ki, yeni idman klubu Dənizkənarı Milli Parkda sağlam həyat tərzinin təşviqi, idman infrastrukturunun genişləndirilməsi və istirahət imkanlarının artırılması istiqamətində görülən işlər çərçivəsində qurulub. Burada müasir avadanlıqlarla təchiz olunan funksional fitnes zalı, padel kortları və dinamik idman imkanları yaradılıb.
“WasteShark” üzən sutəmizləmə qurğusunun təqdimatı
Sonra Bakı buxtasının Dənizkənarı Milli Park akvatoriyasına düşən hissəsinin ekoloji vəziyyətinin yaxşılaşdırılması və su hövzəsinin təmizliyinin təmin edilməsi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər çərçivəsində innovativ “WasteShark” üzən sutəmizləmə qurğusunun təqdimatı olub. Təqdimat zamanı Leyla Əliyeva və Arzu Əliyevaya qurğunun texniki imkanları nümayiş etdirilib. Bildirilib ki, qurğu son illər Xəzər dənizində su səviyyəsinin enməsi fonunda sahilyanı ərazilərdə, dayaz sularda və qapalı akvatoriyalarda üzən tullantıların, biokütlənin və müxtəlif çirkləndiricilərin çevik şəkildə toplanmasına imkan verən qabaqcıl texnoloji həllərlə təchiz olunub.
Uzaqdan idarəolunan, xüsusi sensorlar və kameralarla təchiz edilən və çevik hərəkət imkanlarına malik qurğu su səthindəki tullantılar, üzvi qalıqlar və çirkləndirici maddələri toplayır. Xüsusilə əlçatanlıq məhdud olan sahələrdə səmərəli fəaliyyət göstərən “WasteShark” ekoloji monitorinq və təmizlik tədbirlərinin imkanlarını genişləndirməyə hesablanıb.
Qurğunun ilkin mərhələdə lokal təmizləmə işlərində tətbiqi, əldə olunan nəticələrə əsasən isə Bakı buxtasının daha geniş akvatoriyasında və müxtəlif istifadə formatlarında tətbiqi nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, layihə Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə həyata keçirilib.
Elektrik mühərrikli faytonların təqdimatı
Daha sonra Bakı Bulvarı ərazisində ziyarətçilərə fərqli istirahət və gəzinti imkanı təqdim edən yeni layihənin - elektrik mühərrikli faytonların təqdimatı olub.
Əvvəlcə Leyla Əliyeva və Arzu Əliyevaya yeni layihə haqqında məlumat verilib. Bildirilib ki, Bakı şəhərinin fayton ənənələrindən ilhamlanan həmin tarixi görünüşlü müasir nəqliyyat vasitələri bulvar ərazisində xüsusi marşrut üzrə ekoloji təmiz, səssiz və komfortlu gəzinti imkanları təqdim edir. Qeyd edilib ki, elektrik mühərrikli faytonların istifadəsi müasir, ekoloji və dayanıqlı şəhər mühiti prinsiplərinin təşviqi istiqamətində atılan addımlardan biridir. Sonra qonaqlar üçün elektrik mühərrikli faytonlarla bulvar boyunca gəzinti təşkil olunub.
Açılış və təqdimat mərasimləri zamanı Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva şəhər sakinləri ilə görüşüb, onlarla şəkil çəkdiriblər.

26 июня на территории Приморского национального парка состоялась презентация ряда новых проектов.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», в мероприятиях приняли участие вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева и руководитель Бакинского медиа-центра Арзу Алиева.
Открытие спортивного клуба «Boulevard Sports Club»
Как передает АЗЕРТАДЖ, первым объектом стал спортивный клуб «Boulevard Sports Club», созданный после капитального ремонта и реконструкции традиционного теннисного комплекса на территории Приморского национального парка.
Лейла Алиева и Арзу Алиева ознакомились с условиями, созданными в спортивном клубе. Было отмечено, что новый объект построен в рамках мер по пропаганде здорового образа жизни, расширению спортивной инфраструктуры и увеличению возможностей для отдыха на Бакинском бульваре. Клуб оснащен современным функциональным фитнес-залом, кортами для падела и другими спортивными сооружениями.
Презентация плавучей установки для очистки воды «WasteShark»
Далее состоялась презентация инновационной плавучей установки для очистки воды «WasteShark», внедренной в рамках мероприятий по улучшению экологического состояния акватории Бакинской бухты, прилегающей к Приморскому национальному парку. Лейле Алиевой и Арзу Алиевой продемонстрировали технические возможности устройства. Было подчеркнуто, что на фоне снижения уровня Каспийского моря в последние годы, данное устройство позволяет оперативно собирать плавающие отходы, биомассу и различные загрязнители в прибрежных зонах, на мелководье и в закрытых акваториях.
Устройство, оснащенное дистанционным управлением, специальными сенсорами и камерами, предназначено для эффективной работы в труднодоступных местах, расширяя возможности экологического мониторинга. Проект реализуется по инициативе вице-президента Фонда Гейдара Алиева, учредителя и руководителя Общественного объединения IDEA Лейлы Алиевой.
Презентация электрических фаэтонов
Затем на территории Бакинского бульвара были представлены электрические фаэтоны — новый проект, предлагающий посетителям уникальный способ передвижения. Эти современные транспортные средства, выполненные в историческом стиле, вдохновленном традициями бакинских фаэтонов, обеспечивают экологически чистые, бесшумные и комфортные прогулки по специальному маршруту. Использование электрофаэтонов является очередным шагом в продвижении принципов устойчивой городской среды.
В завершение мероприятий Лейла Алиева и Арзу Алиева пообщались с жителями столицы и сделали памятные фотографии.
Справочно: Приморский национальный парк, основанный в 1909 году, является одной из главных достопримечательностей Баку. В последние годы, благодаря инициативам Фонда Гейдара Алиева и Общественного объединения IDEA, территория парка активно модернизируется, внедряются современные экологические стандарты и расширяется инфраструктура для активного отдыха горожан и туристов.