İsrail Livanın dərinliklərinə doğru irəliləmək imkanını nəzərdən keçirir
İsrail Ordusunun komandanlığı Livanın cənubunda quru əməliyyatının genişləndirilməsinin tərəfdarıdır.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bu barədə "Galei Tzahal" ordu xəbər radiosunun müxbiri Daron Kadoş bildirib.
Onun məlumatına görə, hazırda İsrail ordusunun Livanın cənubunda nəzarət etdiyi zona İsrail sərhədindən təxminən 10 km məsafəyə uzanır. Hərbçilərin sözlərinə görə, daha dərinə irəliləmək və əməliyyatı daha ucqar yaşayış məntəqələrində keçirmək lazımdır. Ordu zabitləri hesab edirlər ki, bu, İsrailin şimalındakı yaşayış məntəqələri üçün təhlükəni daha da azaltmağa imkan verəcək.
"İsrail Müdafiə Ordusunun daha əvvəl dərc olunmuş məlumatlarına görə, "" tərəfindən İsrailin şimalının atəşə tutulmasının təxminən 70-80%-i çayından şimaldakı ərazilərdən həyata keçirilir. Bununla əlaqədar olaraq, daha dərinə - Litani rayonuna qədər - irəliləməyin atəşlərin əhəmiyyətli dərəcədə azalmasına səbəb olub-olmayacağı aydın deyil. Bu məsələ ilə bağlı siyasi rəhbərlik tərəfindən yekun qərar hələ qəbul edilməyib", - Kadoş deyib.
Xatırladaq ki, ABŞ və İsrail fevralın 28-də İrana qarşı əməliyyatlara başlayıb. Nəticədə İranın ali rəhbəri ayətullah Əli Xamenei və bir sıra yüksək vəzifəli şəxslər öldürülüb. Bundan sonra İran İsraillə yanaşı, ABŞ və müttəfiqlərinin hərbi bazalarının yerləşdiyi , Qətər, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Oman, Bəhreyn, İraq və Kiprdə müəyyən etdiyi hədəflərə zərbələr endirməyə başlayıb. Aprelin 8-də isə İran ilə ABŞ və onların müttəfiqləri ikihəftəlik atəşkəs barədə razılığa gəliblər.
"Hizbullah" İsraili raket və pilotsuz uçuş aparatları ilə atəşə tutaraq İranın tərəfində müharibəyə qoşulduqdan sonra İsrail Müdafiə Ordusu Livanın cənubuna və radikal qruplaşmanın infrastrukturunun yerləşdiyi Beyrutun cənub ətraflarına zərbələr endirib və endirməyə davam edir. İsrail həmçinin Livanın cənubundakı quru əməliyyatını genişləndirib.

Израиль рассматривает возможность продвижения вглубь Ливана
Командование Армии обороны Израиля (ЦАХАЛ) выступает за расширение наземной операции на юге Ливана с целью нейтрализации угроз со стороны террористической группировки "Хезболла".
Как сообщает “Оперативный Информационный Центр-OMM”, об этом заявил корреспондент армейского радио "Галей ЦАХАЛ" Дорон Кадош.
По его данным, в настоящее время зона контроля израильской армии на юге Ливана простирается примерно на 10 км от границы Израиля. Военные настаивают на необходимости продвижения вглубь территории и проведения операций в более отдаленных населенных пунктах. Офицеры ЦАХАЛ считают, что это позволит существенно снизить угрозу для северных районов Израиля.
"Согласно ранее опубликованным данным Армии обороны Израиля, около 70-80% обстрелов севера Израиля со стороны "Хезболлы" осуществляется из районов к северу от реки Литани. В связи с этим пока неясно, приведет ли продвижение к району Литани к значительному сокращению обстрелов. Окончательное решение по этому вопросу политическим руководством страны еще не принято", — отметил Кадош.
Стоит отметить, что ситуация в регионе остается крайне напряженной. Ранее, 28 февраля, США и Израиль начали военную операцию против Ирана, в результате которой были ликвидированы верховный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи и ряд высокопоставленных лиц. В ответ Иран начал наносить удары по целям в Израиле, а также по военным базам США и их союзников в Саудовской Аравии, Катарe, ОАЭ, Омане, Бахрейне, Ираке и на Кипре. 8 апреля между сторонами было достигнуто соглашение о двухнедельном прекращении огня.
После вступления "Хезболлы" в конфликт на стороне Ирана и начала массированных обстрелов Израиля ракетами и беспилотниками, ЦАХАЛ продолжает наносить удары по инфраструктуре группировки на юге Ливана и в южных пригородах Бейрута, одновременно расширяя наземную фазу операции.
Конфликт между Израилем и ливанской группировкой "Хезболла" имеет многолетнюю историю. Река Литани является стратегическим рубежом: согласно резолюции 1701 Совета Безопасности ООН, принятой после войны 2006 года, вооруженные формирования "Хезболлы" не должны находиться к югу от этой реки. Нынешняя эскалация подчеркивает стремление Израиля обеспечить безопасность своих северных границ и вернуть перемещенных граждан в их дома.