Fransa İsrail məskənlərinin məhsullarına məhdudiyyət tətbiq edəcək
Fransa İordan çayının qərb sahilindəki İsrail məskənlərində istehsal olunan malların idxalını məhdudlaşdırmaq niyyətindədir. Daha 11 ölkə də oxşar tədbirləri dəstəkləyir və ya nəzərdən keçirir.
Fransa İordan çayının qərb sahilində yerləşən İsrail məskənlərində istehsal olunan malların idxalına tətbiq etməyə hazırlaşır.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bunu Fransanın naziri Jan-Noel Barro açıqlayıb.
Onun sözlərinə görə, Paris ya milli səviyyədə ticarət məhdudiyyətləri tətbiq edəcək, ya da Avropa səviyyəsində analoji tədbirləri dəstəkləyəcək.
Qeyd edək ki, Kanada, Danimarka, Finlandiya, İslandiya, İrlandiya, Norveç, Polşa, Portuqaliya, İspaniya, İsveç və Böyük Britaniya da İsrail məskənlərinin məhsullarına qarşı milli məhdudiyyətlər tətbiq etmək, Avropa məhdudiyyətlərini dəstəkləmək və ya digər tədbirləri nəzərdən keçirdiklərini açıqlayıblar.
12 ölkənin xarici işlər nazirlərinin birgə bəyanatında İsrail hökumətinin İordan çayının qərb sahilindəki fəaliyyətinin perspektivini zəiflətdiyi bildirilib.
Fransanın qərarı Avropa İttifaqı daxilində ilə ticarətə dair kollektiv tədbirlər barədə razılaşmanın əldə olunmaması fonunda verilib. Fransanın diplomatik mənbəyi Parisin vəziyyətə görə daha çox gözləyə bilmədiyini və milli səviyyədə hərəkət etmək qərarına gəldiyini bildirib.
Fransanın tətbiq edəcəyi məhdudiyyətlərin dəqiq detalları və qüvvəyə minəcəyi tarix hələ müəyyənləşdirilməyib. Rəsmilər tədbirin İsrailin bütün məhsullarına deyil, məhz məskənlərdə istehsal olunan mallara şamil ediləcəyini vurğulayıblar.
Paris İsrail məskənlərinin genişləndirilməsinin dayanıqlı Fələstin dövlətinin yaradılmasını getdikcə çətinləşdirdiyini bildirib. İsrailin İordan çayının qərb sahilindəki E1 ərazisinin inkişafı ilə bağlı planları da Fransa və ictimaiyyətin böyük hissəsi tərəfindən ciddi narahatlıqla qarşılanıb.
Fransanın diplomatik mənbəyi İsrail məskənlərində yaşayanların zorakılığının artmasını qəbuledilməz adlandırıb və bunun regional sabitlik üçün artan təhlükə yaratdığını qeyd edib.
Paris Fələstin dövlətinin tanınması ilə bağlı beynəlxalq səyləri dəstəklədikdən sonra Fransa-İsrail münasibətlərinin son aylarda daha da pisləşdiyi bildirilir.

Франция ограничит импорт товаров из израильских поселений
Франция намерена ограничить импорт товаров, произведённых в израильских поселениях на Западном берегу реки Иордан. Ещё 11 стран поддерживают или рассматривают аналогичные меры.
Франция готовится ввести ограничения на импорт товаров, произведённых в израильских поселениях, расположенных на Западном берегу реки Иордан.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», об этом заявил министр иностранных дел Франции Жан-Ноэль Барро.
По его словам, Париж либо введёт торговые ограничения на национальном уровне, либо поддержит аналогичные меры на уровне Европейского союза.
Отметим, что Канада, Дания, Финляндия, Исландия, Ирландия, Норвегия, Польша, Португалия, Испания, Швеция и Великобритания также заявили, что рассматривают возможность введения национальных ограничений в отношении продукции из израильских поселений, поддержки общеевропейских ограничений или принятия других мер.
В совместном заявлении министров иностранных дел 12 стран говорится, что деятельность правительства Израиля на Западном берегу реки Иордан подрывает перспективы решения конфликта на основе создания двух государств.
Решение Франции принято на фоне отсутствия соглашения внутри Европейского союза о коллективных мерах в отношении торговли с израильскими поселениями. Французский дипломатический источник заявил, что Париж больше не может ждать из-за сложившейся ситуации и решил действовать на национальном уровне.
Точные параметры ограничений, которые введёт Франция, а также дата их вступления в силу пока не определены. Представители властей подчеркнули, что меры будут распространяться не на всю израильскую продукцию, а именно на товары, произведённые в поселениях.
В Париже заявили, что расширение израильских поселений всё больше осложняет создание жизнеспособного палестинского государства. Планы Израиля по освоению района E1 на Западном берегу реки Иордан также вызвали серьёзную обеспокоенность Франции и значительной части международного сообщества.
Французский дипломатический источник назвал неприемлемым рост насилия со стороны жителей израильских поселений и отметил, что это создаёт всё большую угрозу региональной стабильности.
Сообщается, что после поддержки Францией международных усилий по признанию Государства Палестина отношения между Францией и Израилем в последние месяцы ещё больше ухудшились.
Справочно: израильские поселения на Западном берегу реки Иордан рассматриваются большей частью международного сообщества как фактор, препятствующий достижению устойчивого политического урегулирования палестино-израильского конфликта. Вопрос о торговле с поселениями остаётся предметом дискуссий на национальном уровне и в рамках Европейского союза.