"Tanrının yaraqları 4" filmi Azərbaycanda çəkiləcək: Detallar
Ceki Çanın iştirakı ilə əfsanəvi franşizanın yeni olan "Tanrının yaraqları 4: Ultimatum"un çəkilişlərinin bir hissəsi Azərbaycanda baş tutacaq.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” "Variety"yə istinadən xəbər verir ki, filmin istehsalına iyulda başlanacaq, dünya premyerası isə 2027-ci ilin ikinci rübünə planlaşdırılıb.
Filmin çəkilişləri Azərbaycanda və Qazaxıstanda aparılacaq. Layihə məşhur "Tanrının yaraqları" filmlər seriyasının Mərkəzi Asiya və Azərbaycanda çəkilmiş ilk hissəsi olacaq.
Filmin rejissoru Robert Kun, prodüserləri isə Esmond Ren və İqor Tsay olacaq. İstehsalla Qazaxıstanın "Salem Entertainment" şirkəti məşğul olur.
Süjetə əsasən, Ceki Çanın qəhrəmanı - Asiya qırğısı - uğrunda 20 milyon dollardan çox mükafat elan edilmiş "Tumar" adlı qədim artefaktın axtarışlarına yenidən qayıdır.
Ceki Çan özü qeyd edib ki, regiondakı tərəfdaşlarla yeni vizual və yaradıcılıq imkanları açacaq.
"Tanrının yaraqları" franşizası hələ 1986-cı ildə başlayıb və Ceki Çanın iştirak etdiyi ən populyar filmləri seriyasından birinə çevrilib. Sonuncu film – "Çin təqvimi" - 2012-ci ildə ekranlara çıxaraq prokatda 140 milyon dollardan çox gəlir toplayıb.

Фильм «Доспехи бога 4» снимут в Азербайджане: детали
Часть съемок нового фильма легендарной франшизы с участием Джеки Чана под названием «Доспехи бога 4: Ультиматум» пройдет в Азербайджане. Проект станет значимым событием для регионального кинематографа, привлекая внимание мировой киноиндустрии к локациям Южного Кавказа.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM» со ссылкой на издание "Variety", производство картины начнется в июле текущего года, а мировая премьера запланирована на второй квартал 2027 года. Съемки будут распределены между Азербайджаном и Казахстаном. Режиссером ленты выступит Роберт Кун, а продюсированием займутся Эсмонд Рен и Игорь Цай при участии казахстанской компании "Salem Entertainment". Согласно сюжету, главный герой — «Азиатский ястреб» — отправляется на поиски древнего артефакта «Тумар», за который назначена награда в 20 миллионов долларов. Сам Джеки Чан подчеркнул, что работа в этом регионе откроет новые визуальные и творческие горизонты для всей команды.
Франшиза «Доспехи бога», начавшаяся в 1986 году, является одной из самых успешных в карьере Джеки Чана, сочетая в себе элементы приключенческого боевика и комедии. Предыдущая часть серии, вышедшая в 2012 году, продемонстрировала высокие кассовые показатели, собрав более 140 миллионов долларов. Выбор Баку в качестве съемочной площадки подтверждает растущий статус столицы Азербайджана как международного хаба для культурных и медийных проектов, обладающего уникальным сочетанием исторической архитектуры и современных футуристических объектов.