Avropa İttifaqı (Aİ) Ədalət Məhkəməsi "Google"a tətbiq olunan 4,1 milyard avro məbləğində cərimə ilə bağlı apellyasiya şikayətini rədd edib.
Bildirilib ki, Lüksemburqda yerləşən məhkəmə "Google" və onun çətir şirkəti ""in 2022-ci ildə Aİ Ümumi Məhkəməsinin çıxardığı qərardan verdiyi şikayəti qəbul etməyib.
Məhkəmə qərarında bildirilib ki, "Google"un "Android" ilə bağlı dominant mövqeyindən sui-istifadə etməsinə görə tətbiq edilən cərimə hüquqa uyğundur. Bununla da şirkətə tətbiq olunan 4,1 milyard cərimə qəti qüvvəyə minib.
Aİ Komissiyası 2018-ci ildə qəbul etdiyi qərarda "Google"un "Android" sistemindən istifadə edən mobil cihaz istehsalçılarını müxtəlif müqavilə və lisenziya şərtləri vasitəsilə "Google Search" və "Google Chrome" tətbiqlərini cihazlara əvvəlcədən quraşdırmağa məcbur etdiyini və bunun rəqabət qaydalarının pozulması olduğunu bildirmişdi. Həmin vaxt şirkətə 4,34 milyard avro məbləğində rekord cərimə tətbiq edilmişdi.
Aİ Ümumi Məhkəməsi 2022-ci ildə Komissiyanın bəzi arqumentlərini qismən etibarsız saysa da, "Google"un rəqabət qaydalarını pozduğunu təsdiqləmiş və cərimənin məbləğini 4,1 milyard avroya endirmişdi.
Ədalət Məhkəməsinin son qərarı ilə bu məbləğ qüvvədə saxlanılıb və iş üzrə hüquqi proses yekunlaşıb.

Суд ЕС оставил в силе штраф в 4,1 млрд евро для Google
Суд, расположенный в Люксембурге, не удовлетворил жалобу "Google" и её материнской компании "Alphabet" на решение Общего суда ЕС, вынесенное в 2022 году.
В решении суда указано, что штраф, наложенный за злоупотребление доминирующим положением "Google" на рынке операционных систем "Android", является правомерным. Таким образом, штраф в размере 4,1 млрд евро вступил в законную силу.
В 2018 году Европейская комиссия постановила, что "Google" принуждала производителей мобильных устройств, использующих "Android", предустанавливать приложения "Google Search" и "Google Chrome" через различные договорные и лицензионные условия, что было расценено как нарушение правил конкуренции. Изначально компании был назначен рекордный штраф в размере 4,34 млрд евро.
В 2022 году Общий суд ЕС, частично аннулировав некоторые аргументы Комиссии, подтвердил факт нарушения "Google" правил конкуренции и снизил сумму штрафа до 4,1 млрд евро.
Окончательным решением Суда ЕС эта сумма была оставлена в силе, что ставит точку в данном юридическом процессе.