ABŞ Prezidenti Donald Tramp Böyük Britaniyanın Falkland adaları üzərində suverenliyi ilə bağlı Vaşinqtonun mövcud mövqeyini yenidən nəzərdən keçirə biləcəyini açıqlayıb.
ABŞ prezidentinin açıqlaması Vaşinqtonun Londonu müdafiə xərclərini artırmağa təşviq etmək məqsədilə Falkland adaları ilə bağlı siyasətini dəyişə biləcəyi barədə xəbərlərin yayılmasından sonra səslənib.
ABŞ-nin yüksək vəzifəli rəsmilərindən biri bildirib ki, Pentaqon NATO müttəfiqlərinin müdafiə xərclərini artırmaqla bağlı öhdəliklərini nəzərdən keçirir. Onun sözlərinə görə, bu prosesdə Böyük Britaniyaya xüsusi əhəmiyyət veriləcək.
Rəsmilər Vaşinqtonun Falkland adaları üzərində Britaniya suverenliyinə dair mövqeyini dəyişməsini Londonu müdafiə xərclərini artırmağa təşviq etmək üçün nəzərdən keçirilən variantlardan biri kimi təqdim ediblər.
Böyük Britaniyanın maliyyə naziri Con Hili isə ölkəsinin müdafiə xərclərini ümumi daxili məhsulun 3 faizinə çatdırmaq planını dəstəklədiyini bildirib. Hili bu planla bağlı qərarın yaz aylarında keçiriləcək qiymətləndirmədən sonra açıqlanacağını deyib.
Nazir həmçinin ABŞ-nin Falkland adalarının suverenliyi məsələsində Argentinanın mövqeyini dəstəkləyə biləcəyi barədə iddialardan xəbərdar olmadığını bildirib.
“Falkland adaları Britaniyaya məxsusdur. Ada sakinləri bunu istədikləri müddətdə də Britaniyaya bağlı qalacaqlar”, - Hili vurğulayıb.
Falkland adaları Cənubi Atlantik okeanında yerləşir və uzun illərdir Böyük Britaniya ilə Argentina arasında suverenlik mübahisəsinin predmetidir. 1982-ci ildə iki ölkə arasında adalar uğrunda müharibə baş vermiş, nəticədə Britaniya adalar üzərində nəzarəti qoruyub saxlamışdı.

Президент США Дональд Трамп заявил о возможности пересмотра текущей позиции Вашингтона относительно суверенитета Великобритании над Фолклендскими островами.
Заявление президента США прозвучало на фоне сообщений о том, что Вашингтон может изменить свою политику в отношении Фолклендских островов, чтобы стимулировать Лондон к увеличению расходов на оборону. Высокопоставленный представитель США отметил, что Пентагон пересматривает обязательства союзников по НАТО, и в этом процессе особое внимание уделяется Великобритании.
Чиновники представили возможный пересмотр позиции Вашингтона по британскому суверенитету над Фолклендами как один из рычагов давления, призванных побудить Лондон нарастить оборонный бюджет. В свою очередь, министр обороны Великобритании Джон Хили подтвердил поддержку плана по доведению военных расходов до 3% от ВВП. По словам Хили, решение по этому вопросу будет озвучено после оценки, которая состоится весной.
Министр также подчеркнул, что не осведомлен о каких-либо планах США поддержать позицию Аргентины в вопросе суверенитета над островами. "Фолклендские острова принадлежат Великобритании. Они останутся британскими до тех пор, пока этого хотят жители островов", - заявил Хили.
Фолклендские острова, расположенные в южной части Атлантического океана, на протяжении десятилетий являются предметом территориального спора между Великобританией и Аргентиной. В 1982 году между странами произошел вооруженный конфликт, в результате которого Великобритания сохранила контроль над архипелагом. Данный вопрос остается чувствительным элементом британской внешней политики, а статус островов подтверждается результатами референдумов, на которых местное население неизменно высказывается за сохранение британского суверенитета.