Kanada və ABŞ arasında diplomatik gərginlik: Səfirin ölkədən çıxarılması tələb olunur
ilə ABŞ arasında münasibətlər Vaşinqtonun Ottavadakı səfiri Piter Hoekstranın fəaliyyəti ilə bağlı yaranan narazılıqlar fonunda yenidən gərginləşib. Kanadada səfirin ölkənin daxili siyasi proseslərinə müdaxilə və iki ölkə arasındakı münasibətlərə xələl gətirən açıqlamalar verdiyi iddia olunur.
“Operativ Məlumat Mərkəzi – OMM” xəbər verir ki, səfirin ölkədən çıxarılması tələbi ilə Kanadada petisiya kampaniyasına başlanılıb.
İmza kampaniyasının təşəbbüskarları Hoekstranın ABŞ Prezidenti Donald Tramp administrasiyasının Kanadanın ABŞ-nin tərkibinə qatılması ilə bağlı açıqlamalarına dəstək verdiyini bildirirlər.
Hoekstra iyun ayında verdiyi açıqlamada Kanadanın ABŞ tərəfindən ilhaq edilməsinin Mark Karni və Donald Tramp arasında müzakirə oluna biləcək “maraqlı mövzu” olduğunu deyib. Bu açıqlama Kanadada ciddi narazılıqla qarşılanıb.
Səfir daha sonra Halifax şəhərində keçirilən tədbirdə Kanadadakı seçki kampaniyalarında “Amerika əleyhinə” ritorikanın istifadəsindən narahatlığını ifadə edib.
Hoekstra ABŞ-nin Kanadaya tətbiq etdiyi gömrük rüsumlarının “” kimi təqdim edilməsini də tənqid edib. O, həmçinin kanadalı siyasətçilərin ABŞ-yə səfərlərdən çəkinmək çağırışlarına və Amerika məhsullarına qarşı boykot kampaniyalarına münasibət bildirib.
Kanadada səfirin bu açıqlamaları diplomatik protokola uyğun olmayan müdaxilə kimi qiymətləndirilir.
Kanada Yaşıl Partiyasının lideri Elizabet Mey məsələni parlament səviyyəsində gündəmə gətirməyə hazırlaşır. Hazırlanan sənəddə Liberal Partiya hökumətindən Hoekstranın “persona non grata” — arzuolunmaz şəxs elan edilərək ölkədən çıxarılması tələb olunur.
Sənəddə, həmçinin ABŞ-nin Kanada siyasətinə mümkün diplomatik müdaxilələrini araşdırmaq üçün xüsusi parlament komitəsinin yaradılması təklif edilir.
Qeyd edək ki, Kanada hökuməti daha əvvəl də xarici müdaxilə iddiaları fonunda diplomatları ölkədən çıxarıb. 2023-cü ildə Çin diplomatı Çjao Vey, 2024-cü ildə isə Hindistanın altı diplomatı ölkəni tərk etməli olub.
Müşahidəçilər hesab edirlər ki, səfir ətrafında yaranan qalmaqal Kanada ilə ABŞ arasında son dövrlərdə artan siyasi və ticarət gərginliyini daha da dərinləşdirə bilər.

Дипломатические отношения между Канадой и США вновь обострились на фоне недовольства деятельностью посла США в Оттаве Питера Хукстры. В Канаде звучат обвинения в том, что посол вмешивается во внутренние политические процессы страны и делает заявления, наносящие ущерб двусторонним отношениям.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», в Канаде была запущена петиция с требованием высылки посла. Инициаторы кампании заявляют, что Хукстра поддерживает высказывания администрации Президента США Дональда Трампа относительно возможного присоединения Канады к США.
В июне Хукстра назвал возможное поглощение Канады США «интересной темой», которая могла бы обсуждаться между премьер-министром Джастином Трюдо и Президентом США Дональдом Трампом, что вызвало серьезное возмущение в Канаде. Позже посол выразил обеспокоенность использованием «антиамериканской» риторики в канадских избирательных кампаниях и раскритиковал характеристику американских таможенных пошлин как «торговой войны».
Лидер Партии зеленых Канады Элизабет Мэй готовится вынести этот вопрос на парламентский уровень. В подготавливаемом документе содержится требование к правительству Либеральной партии объявить Хукстру «persona non grata» и выслать его из страны. Также предлагается создать специальный парламентский комитет для расследования возможных дипломатических вмешательств США в политику Канады.
Отметим, что правительство Канады и ранее высылало дипломатов на фоне обвинений во внешнем вмешательстве: в 2023 году страну покинул китайский дипломат Чжао Вэй, а в 2024 году — шесть дипломатов Индии. Наблюдатели полагают, что скандал вокруг посла может еще больше углубить политическую и торговую напряженность между Канадой и США.