Bakı Qızlar Universitetinin fəaliyyəti dayandı
Bildirilib ki, iyulun 10-da keçirilmiş Akkreditasiya Şurasının iclasında Bakı Qızlar Universiteti üzrə müvafiq Akkreditasiya Komissiyaları tərəfindən hazırlanmış institusional və proqram akkreditasiyası üzrə yekun qiymətləndirmə hesabatları müzakirə edilib.
Aparılmış müzakirələrin və səsvermənin nəticələrinə əsasən, müəssisəsinin institusional və proqram akkreditasiyası üzrə yekun nəticə "uyğun deyil" olaraq qiymətləndirilib və Bakı Qızlar Universitetinin akkreditasiya olunmuş hesab edilməməsi barədə qərar qəbul edilib.
Qərar universitetdə aparılmış qiymətləndirmə zamanı ali təhsil müəssisəsinin fəaliyyətinin müxtəlif istiqamətlərini əhatə edən, dövlət təhsil standartlarının, normativ hüquqi aktların və keyfiyyət təminatı tələblərinin yerinə yetirilməsində ciddi uyğunsuzluqların müəyyən edilməsi əsasında qəbul olunub.
Akkreditasiya Şurasının və Nazirlər Kabinetinin 28 sentyabr 2010-cu il tarixli 167 nömrəli qərarı ilə təsdiq edilmiş "Təhsil müəssisələrinin akkreditasiyası Qaydaları"nın 4.37-ci bəndi nəzərə , Elm və tərəfindən ali təhsil müəssisəsinin təhsil fəaliyyətinin icrasının dayandırılması ilə bağlı qanunvericilikdə nəzərdə tutulmuş prosedurlara başlanılıb.
Bununla əlaqədar olaraq, qiymətləndirmə zamanı aşkar edilmiş uyğunsuzluqların xarakteri və miqyası, onların ali təhsil müəssisəsinin fəaliyyətinin əsas istiqamətlərinə təsiri, habelə qısa müddətdə aradan qaldırılmasının mümkünlüyünü təsdiq edən əsaslı sübutların olmadığı nəzərə alınaraq, "Lisenziyalar və icazələr haqqında" qanuna uyğun olaraq, təhsil müəssisəsinə verilmiş lisenziyanın dayandırılması və ya ləğv edilməsi məsələsinə baxılması üçün lisenziya verən səlahiyyətli orqana müvafiq təqdimat göndərilib.
İqtisadiyyat Nazirliyinin 30 iyul 2026-cı il tarixli 92 nömrəli sərəncamı ilə "Lisenziyalar və icazələr haqqında" qanuna uyğun olaraq, Bakı Qızlar Universitetinə verilmiş 2018-ci il 11 sentyabr tarixli EL-358/2018 nömrəli lisenziyanı ləğv edib.
Göstərilənlər nəzərə alınaraq, Elm və Təhsil Nazirliyi tərəfindən Nazirlər Kabinetinin 28 sentyabr 2010-cu il tarixli 167 nömrəli qərarı ilə təsdiq edilmiş "Təhsil müəssisələrinin akkreditasiyası Qaydaları"nın 4.37-ci bəndi nəzərə alınaraq, Bakı Qızlar Universitetində təhsil alan tələbələrin təhsilinin fasiləsizliyinin və təhsil hüquqlarının qorunmasının təmin edilməsi məqsədilə onların digər ali təhsil müəssisələrinə ixtisaslarına uyğun köçürülməsi təmin ediləcək.
İqtisadiyyat Nazirliyinin məsələ ilə bağlı yaydığı məlumata əsasən, universitetin lisenziyası iyulun 22-də dayandırılıb və ötən müddət ərzində "Bakı Qızlar Universiteti" MMC tərəfindən dayandırılmaya əsas olan lisenziya şərtlərinin pozulması hallarının aradan qaldırılması barədə əlavə məlumat təqdim edilməyib.
Xatırladaq ki, mövcud qanunvericiliyə əsasən hazırda 23 sahibkarlıq fəaliyyəti növü üzrə lisenziyaların verilməsi, dayandırılması və ləğvini (dövlət təhlükəsizliyindən irəli gələn hallar, habelə maliyyə bazarları sahəsində fəaliyyətlər istisna olmaqla) aidiyyəti dövlət qurumlarının rəyi və təqdimatı əsasında İqtisadiyyat Nazirliyi həyata keçirir.

Деятельность Бакинского женского университета прекращена.
Об этом “Оперативный Информационный Центр-OMM” сообщили в Министерстве науки и образования Азербайджана.
Было отмечено, что 10 июля на заседании Совета по аккредитации были обсуждены итоговые отчеты по институциональной и программной аккредитации Бакинского женского университета, подготовленные соответствующими комиссиями. По результатам обсуждений и голосования итоговый результат аккредитации высшего учебного заведения был оценен как "несоответствующий", в связи с чем было принято решение не считать Бакинский женский университет аккредитованным.
Решение было принято на основании выявления серьезных несоответствий в деятельности вуза государственным образовательным стандартам, нормативно-правовым актам и требованиям по обеспечению качества образования. Учитывая характер и масштаб выявленных нарушений, а также отсутствие доказательств возможности их устранения в кратчайшие сроки, Министерство науки и образования направило соответствующее представление в орган, выдающий лицензии, для рассмотрения вопроса о приостановлении или аннулировании лицензии образовательного учреждения в соответствии с законом "О лицензиях и разрешениях".
Распоряжением Министерства экономики от 30 июля 2026 года лицензия № EL-358/2018 от 11 сентября 2018 года, выданная Бакинскому женскому университету, была аннулирована.
Министерство науки и образования заявило, что для обеспечения непрерывности образования и защиты прав студентов, обучающихся в данном вузе, будет обеспечен их перевод в другие высшие учебные заведения в соответствии с их специальностями. Согласно информации Министерства экономики, лицензия университета была приостановлена 22 июля, однако за прошедший период ООО "Бакинский женский университет" не предоставило данных об устранении нарушений, послуживших основанием для приостановки.
Справка: Бакинский женский университет был одним из частных высших учебных заведений Азербайджана, специализирующимся на подготовке педагогических кадров. Процесс аккредитации вузов в Азербайджане является обязательной процедурой, направленной на повышение качества высшего образования и приведение деятельности учебных заведений в соответствие с современными государственными стандартами. В соответствии с действующим законодательством, Министерство экономики Азербайджана осуществляет выдачу, приостановление и аннулирование лицензий по 23 видам предпринимательской деятельности на основании заключений и представлений профильных государственных органов.