Məhkəmə Arzumun hökmü ilə bağlı məlumat yaydı
Paytaxtın Xəzər rayonunda bir nəfərin ölümü, bir nəfərin isə ağır bədən xəsarəti alması ilə nəticələnən yol hadisəsi törətməkdə təqsirləndirilən "Arzum 9999" ləqəbli tiktoker İlduzə Hacıyevanın üzrə qəbul edilmiş məhkəmə hökmü sosial şəbəkələrdə və müxtəlif media resurslarında geniş müzakirə olunur.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM”-in məlumatına görə, məsələ ilə bağlı Bakı şəhər Xəzər Rayon Məhkəməsinin media ilə əlaqələrə məsul şəxs, hakim Ramilə Xəzri açıqlama verib.
O bildirib ki, İ. Hacıyevaya qarşı irəli sürülən ittihama əsasən, o, 27 iyun 2025-ci il tarixində saat 00:53 radələrində "Changan Qiyuan A05 Plug-in Hibrid" markalı, 10-BY-117 dövlət qeydiyyat nişanlı minik avtomobili ilə Bakı şəhəri Xəzər rayonu ərazisində Mərdəkan–Qala avtomobil yolunda Qala istiqamətində hərəkətdə olarkən " haqqında" Respublikası Qanununun 42-ci maddəsinin 1-ci hissəsinin (sürücü hərəkətə başlamadan, yer dəyişmədən, dönmədən, ötmədən və dayanmadan qabaq müvafiq istiqamətə dönmək üçün xarici işıq siqnallarının köməyi ilə, bunlar olmadıqda və ya nasazlıq yarandıqda isə əl işarələri ilə siqnal verməlidir. Bu zaman manevr təhlükəsiz olmalı və hərəkətin digər iştirakçıları üçün mane yaratmamalıdır) və 37-ci maddəsinin 4-cü hissəsinin (hadisə haqqında Azərbaycan Respublikasının müvafiq icra hakimiyyəti orqanına xəbər verməli, hadisəni görmüş adamların soyadlarını, ünvanlarını yazmalı və Azərbaycan Respublikasının müvafiq icra hakimiyyəti orqanı əməkdaşlarının gəlməsini gözləməlidir) tələblərini pozub.
Nəticədə İ. Hacıyeva Məlikov Amal Musa oğlunun idarə etdiyi "Mercedes-Benz D2" markalı, 77-UK-890 dövlət qeydiyyat nişanlı avtomobilin arxa təkərinə sürtməklə vurub ehtiyatsızlıqdan çarpaz toqquşmaya səbəb olub.
"Belə ki, İ. Hacıyeva "Mercedes-Benz D2" markalı avtomobilin sağa istiqamətlənərək yolun sağ kənarında olan beton maneəyə çırpılması nəticəsində həmin avtomobildə olan sərnişin Muradova Sənubər Firdovsi qızının ağır bədən xəsarəti almasına, sürücü Məlikov Amalın isə ölümünə səbəb olan yol- hadisəsi törətmişdir. İ. Hacıyeva yol-nəqliyyat hadisəsini törətdikdən sonra öz şəxsiyyəti barədə Azərbaycan Respublikasının hüquq-mühafizə orqanlarına xəbər vermədən, həmin orqanların əməkdaşlarının gəlməsini gözləmədən və zərərçəkmiş şəxslərə yardım göstərmədən idarə etdiyi avtomobillə hadisə yerindən qaçmışdır. Bundan sonra istintaqdan yayınmaq məqsədilə Azərbaycan Respublikasının hüdudlarını tərk edərək Almaniya Federativ Respublikasına gedib", - hakim bildirib.
İ. Hacıyevaya qarşı Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 263.2-ci (yol hərəkəti və nəqliyyat vasitələrinin istismarı qaydalarını pozma ehtiyatsızlıqdan zərərçəkmiş şəxsin ölümünə səbəb olduqda) və 264-cü (yol-nəqliyyat hadisəsi yerindən qaçma) maddələri ilə ittiham irəli sürülüb və baxılması üçün məhkəməyə göndərilib.
"Məhkəmə araşdırması zamanı müəyyən edilib ki, iş üzrə təyin edilmiş ekspert rəyinə əsasən, İ. Hacıyevanın hərəkətlərində "Yol hərəkəti haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununun 42-ci maddəsinin 1-ci hissəsinin tələblərinə uyğunsuzluq olmuş və həmin maddənin tələblərinə riayət etdiyi təqdirdə, onun hadisənin qarşısını almağa texniki imkanı olmuşdur. Eyni zamanda məhkəmə prosesində dövlət ittihamçısı İ. Hacıyevaya qəti olaraq 5 il 9 ay müddətə azadlıqdan məhrumetmə cəzası təyin edilməsini təklif edib. Məhkəmə tərəfindən İ. Hacıyevanın yol-nəqliyyat hadisəsi yerindən qaçması, ölmüş zərərçəkmişin hüquqi varisi ilə və ağır bədən xəsarəti almış zərərçəkmiş şəxsin özü ilə barışığın olmaması, himayəsində yetkinlik yaşına çatmayan uşaqlarının olması nəzərə alınaraq İ. Hacıyevaya qəti olaraq 5 il 2 ay müddətə azadlıqdan məhrumetmə cəzası təyin edilib", - Ramilə Xəzri deyib.
Hakim qeyd edib ki, iş üzrə məhkəmə hökmündən narazı olan tərəflər qanunvericilikdə nəzərdə tutulmuş qaydada apellyasiya şikayəti vermək hüququna malikdir.

В Хазарском районе Баку завершилось судебное разбирательство по уголовному делу в отношении тиктокера Ильдузы Гаджиевой, известной под псевдонимом «Arzum 9999». Она обвинялась в совершении дорожно-транспортного происшествия, повлекшего смерть человека и причинение тяжких телесных повреждений другому лицу.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», подробности решения суда озвучила ответственная за связи со СМИ Хазарского районного суда города Баку, судья Рамиля Хазри.
Согласно материалам дела, 27 июня 2025 года около 00:53 И.Гаджиева, управляя автомобилем марки «Changan Qiyuan A05 Plug-in Hibrid» (госномер 10-BY-117), двигалась по автодороге Мардакян–Гала в направлении поселка Гала. Нарушив требования статей 42 и 37 Закона Азербайджанской Республики «О дорожном движении», она совершила маневр, приведший к столкновению с автомобилем «Mercedes-Benz D2» (госномер 77-UK-890), за рулем которого находился Амаль Меликов.
«В результате столкновения автомобиль «Mercedes-Benz D2» отбросило на бетонное ограждение. Пассажирка автомобиля Санубар Мурадова получила тяжкие телесные повреждения, а водитель Амаль Меликов скончался. После совершения ДТП И.Гаджиева, не сообщив правоохранительным органам Азербайджана, не дождавшись сотрудников полиции и не оказав помощь пострадавшим, скрылась с места происшествия. Впоследствии, пытаясь уклониться от следствия, она покинула пределы Азербайджана и выехала в Федеративную Республику Германия», — заявила судья.
И.Гаджиевой были предъявлены обвинения по статьям 263.2 (нарушение правил дорожного движения и эксплуатации транспортных средств, повлекшее по неосторожности смерть потерпевшего) и 264 (оставление места дорожно-транспортного происшествия) Уголовного кодекса Азербайджанской Республики.
«В ходе судебного разбирательства, согласно заключению экспертизы, было установлено, что действия И.Гаджиевой не соответствовали требованиям статьи 42 Закона «О дорожном движении», и при их соблюдении у нее была техническая возможность предотвратить аварию. Государственный обвинитель требовал приговорить подсудимую к 5 годам и 9 месяцам лишения свободы. Учитывая, что И.Гаджиева скрылась с места ДТП, отсутствие примирения с правопреемником погибшего и потерпевшей, а также наличие у нее на иждивении несовершеннолетних детей, суд приговорил ее к 5 годам и 2 месяцам лишения свободы», — сообщила Рамиля Хазри.
Судья добавила, что стороны, не согласные с приговором, имеют право подать апелляционную жалобу в установленном законом порядке.
Справочно: Данный инцидент вызвал широкий общественный резонанс в Азербайджане, став предметом активных обсуждений в социальных сетях и СМИ. Вопросы безопасности дорожного движения и ответственности водителей, особенно в контексте резонансных дел с участием медийных личностей, остаются приоритетными для правоохранительных органов страны.