Konstitusiya Məhkəməsi kassasiya şikayətlərinin müddətinin optimallaşdırılmasını parlamentə tövsiyə edib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bu barədə Fərhad Abdullayevin sədrliyi ilə Konstitusiya Məhkəməsi Plenumunun növbəti iclasında bildirilib.
Konstitusiya Məhkəməsinin mətbuat xidmətindən bildirilib ki, məhkəmə iclasında Azərbaycan Respublikası Prokurorluğunun sorğusu əsasında Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 132-ci maddəsinin I hissəsi baxımından Cinayət-Prosessual Məcəllənin 420-ci maddəsinin həmin Məcəllənin 65.1, 142.1 və 397-ci maddələri ilə əlaqəli şəkildə şərh edilməsinə dair konstitusiya işinə baxılıb.
Konstitusiya Məhkəməsinin Plenumu iş üzrə hakim F.Tutayukun məruzəsini, maraqlı subyektlər Azərbaycan Respublikası Prokurorluğunun sorğusunu və Milli Məclis Aparatının mülahizəsini, Ali Məhkəmə, Bakı Apellyasiya Məhkəməsi, Sumqayıt Apellyasiya Məhkəməsi, Şirvan Apellyasiya Məhkəməsi, Hüquqi Ekspertiza və Qanunvericilik Təşəbbüsləri Mərkəzi və Vəkillər Kollegiyası tərəfindən təqdim olunmuş mütəxəssis mülahizələrini, ekspert Bakı Dövlət Universitetinin Hüquq fakültəsinin Cinayət prosesi kafedrasının professoru, hüquq elmləri doktoru M.Qəfərovun rəyini və iş materiallarını araşdırıb müzakirə edərək qərar qəbul edib.
Qərarda deyilir ki, Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 60-cı maddəsinə, 131-ci maddəsinin I hissəsinə, 132-ci maddəsinin I hissəsinə və hüquqi müəyyənlik prinsipinə əsasən Cinayət-Prosessual Məcəllənin 397 və 420-ci maddələrinin tətbiqi zamanı aşağıdakılar nəzərə alınsın:
- apellyasiya instansiyası məhkəməsinin hökmü və ya qərarı qismən ləğv edilib iş həmin hissədə yeni apellyasiya baxışına təyin edildikdə, apellyasiya instansiyası məhkəməsində yeni baxış yalnız kassasiya instansiyası məhkəməsinin qərarı ilə ləğv edilmiş hissəyə münasibətdə həyata keçirilməlidir;
- apellyasiya instansiyası məhkəməsinin hökmü və ya qərarı kassasiya qaydasında tam və ya qismən ləğv edildikdə, yeni apellyasiya baxışı zamanı Cinayət-Prosessual Məcəllənin 397 və 420-ci maddələrinin tələbləri ilə yanaşı, kassasiya instansiyası məhkəməsinin həmin Məcəllənin 416, 419.1, 419.11 və 419.12-ci maddələrində müəyyən edilmiş hədlər daxilində verdiyi əsaslandırılmış göstərişlər də nəzərə alınmalıdır;
- Cinayət-Prosessual Məcəllənin 397.5-ci maddəsinin tətbiq dairəsi yalnız əməlin hüquqi tövsifinə aid məsələlərlə məhdudlaşmır.
Hüquqi müəyyənlik, prosessual qənaət və səmərəlilik, ədalətli məhkəmə araşdırması prinsiplərindən irəli gələrək Cinayət-Prosessual Məcəllənin 410-cu maddəsində nəzərdə tutulan kassasiya şikayətinin və kassasiya protestinin verilmə müddətlərinin optimallaşdırılması istiqamətində təkmilləşdirilməsi Milli Məclisə tövsiyə olunsun.

Конституционный суд Азербайджана принял решение по кассационным жалобам
Конституционный суд Азербайджана рекомендовал Милли Меджлису оптимизировать сроки подачи кассационных жалоб.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», об этом было объявлено на очередном заседании Пленума Конституционного суда под председательством Фархада Абдуллаева.
В пресс-службе Конституционного суда отметили, что на заседании было рассмотрено конституционное дело о толковании статьи 420 Уголовно-процессуального кодекса (УПК) в связи со статьями 65.1, 142.1 и 397 того же Кодекса, с учетом части I статьи 132 Конституции Азербайджанской Республики, на основании запроса Прокуратуры Азербайджанской Республики.
Пленум Конституционного суда изучил и обсудил материалы дела, включая доклад судьи Ф.Тутаюка, запросы Прокуратуры, мнения аппарата Милли Меджлиса, Верховного суда, апелляционных судов Баку, Сумгаита и Ширвана, Центра правовой экспертизы и законодательных инициатив, Коллегии адвокатов, а также заключение эксперта — профессора кафедры уголовного процесса юридического факультета Бакинского государственного университета, доктора юридических наук М.Гафарова.
В решении суда указано, что при применении статей 397 и 420 УПК, исходя из положений Конституции Азербайджана и принципа правовой определенности, следует учитывать следующее:
- если приговор или решение апелляционного суда отменяются частично и дело направляется на новое апелляционное рассмотрение, то новое рассмотрение должно осуществляться только в части, отмененной решением кассационной инстанции;
- при полной или частичной отмене приговора или решения апелляционного суда в кассационном порядке, при новом рассмотрении, помимо требований статей 397 и 420 УПК, должны учитываться обоснованные указания кассационной инстанции в пределах, установленных статьями 416, 419.1, 419.11 и 419.12 того же Кодекса;
- сфера применения статьи 397.5 УПК не ограничивается только вопросами правовой квалификации деяния.
Исходя из принципов правовой определенности, процессуальной экономии, эффективности и справедливого судебного разбирательства, Милли Меджлису рекомендовано усовершенствовать статью 410 УПК в направлении оптимизации сроков подачи кассационных жалоб и протестов.
Решение вступает в силу со дня его опубликования, является окончательным и не может быть отменено, изменено или официально истолковано ни одним органом или лицом.
Справочно: Конституционный суд Азербайджана является высшим органом конституционного контроля, обеспечивающим верховенство Конституции и защиту прав человека. Подобные решения Пленума имеют обязательную юридическую силу для всех судов и государственных органов, обеспечивая единообразие судебной практики и укрепление принципа верховенства закона в правовой системе страны.