Mayın 17-22-də Bakıda keçiriləcək Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyası (WUF13) çərçivəsində Bakının bir sıra küçə və prospektlərində müvəqqəti xüsusi hərəkət zolaqları təşkil ediləcək.
Bu barədə "Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM"-ə Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyindən (AYNA) bildirilib.
Məlumata görə, müvəqqəti xüsusi hərəkət zolaqları Heydər Əliyev prospekti - Aerport şosesi, Abbasqulu ağa Bakıxanov, Mehdi Abbasov, Mikayıl Əliyev, Yusif Səfərov, Mikayıl Müşfiq küçələrində yaradılacaq.
Bu zolaqlar müvafiq yol nişanı quraşdırıldıqdan sonra qüvvədə olacaq. Yəni nişan olmadığı müddətdə bütün nəqliyyat vasitələri zolaqdan istifadə edə bilər.
Xatırladaq ki, WUF13 mayın 17-22-də Bakıda keçiriləcək. İndiyədək forumda iştirak etmək üçün dünyanın müxtəlif ölkəsindən 20 min nəfərdən çox şəxs qeydiyyatdan keçib. Bu mötəbər tədbir Azərbaycanın BMT-nin Məskunlaşma Proqramı (UN-Habitat) ilə sıx əməkdaşlığı çərçivəsində təşkil olunur. Forumun əsas məqsədi dayanıqlı şəhərsalma, "ağıllı şəhər"lər və innovativ şəhər həlləri sahəsində qlobal təcrübələrin mübadiləsini təmin etməkdir.

В рамках 13-й сессии Всемирного форума градостроительства (WUF13), которая пройдет в Баку с 17 по 22 мая, на ряде улиц и проспектов столицы будут организованы временные специальные полосы движения.
Об этом сообщили в Азербайджанском агентстве наземного транспорта (AYNA) при Министерстве цифрового развития и транспорта в ответ на запрос "Оперативного Информационного Центра-OMM".
Согласно информации, временные спецполосы будут созданы на проспекте Гейдара Алиева — Аэропортовском шоссе, а также на улицах Аббасгулу ага Бакиханова, Мехти Аббасова, Микаила Алиева, Юсифа Сафарова и Микаила Мушфига. Данные полосы вступят в силу сразу после установки соответствующих дорожных знаков. До момента установки знаков использование этих полос разрешено для всех видов транспортных средств.
Стоит отметить, что для участия в WUF13 уже зарегистрировалось более 20 тысяч человек из разных стран мира. Это престижное мероприятие организуется в рамках тесного сотрудничества Азербайджана с Программой ООН по населенным пунктам (UN-Habitat). Основная цель форума — обеспечение обмена глобальным опытом в области устойчивого градостроительства, концепции "умных городов" и инновационных городских решений. Проведение столь масштабного мероприятия в Баку еще раз подтверждает статус Азербайджана как важного международного хаба для обсуждения глобальных вызовов современности.