Bu ilin yanvar ayında Azərbaycan Ermənistana ümumi dəyəri 2 milyon 403,6 min ABŞ dolları olan məhsul ixrac edib. Bu göstərici Azərbaycanın ümumi ixracının 0,1 %-ni təşkil edib.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM"-in Dövlət Gömrük Komitəsinə istinadən verdiyi məlumata görə, ötən ay Ermənistandan Azərbaycana heç bir ixrac əməliyyatı həyata keçirilməyib.
İxrac edilən məhsulların detallarına gəldikdə, proses mərhələli şəkildə baş verib:
Ötən il dekabrın 18-də Azərbaycandan Ermənistana 1 220 ton Aİ-95 markalı avtomobil yanacağı göndərilib. Daha sonra, bu il yanvarın 9-da qarşı tərəf 1 742 ton "Aİ-95" markalı benzin və 956 ton dizel, yanvarın 11-də isə 979 ton "Aİ-92" markalı avtomobil yanacağı idxal edib.
Ümumi ticarət statistikasına nəzər saldıqda, bu ilin yanvar ayında Azərbaycan xarici ölkələrlə 3 milyard 538 milyon ABŞ dolları dəyərində ticarət əməliyyatı aparıb. Bu rəqəm ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 30,5 % azdır.
Xarici ticarət dövriyyəsinin bölgüsü aşağıdakı kimidir:
- İxrac: 2 milyard 236 milyon ABŞ dolları (son 1 ildə 26,4 % azalma);
- İdxal: 1 milyard 302 milyon ABŞ dolları (son 1 ildə 36,5 % azalma).
Son nəticədə xarici ticarətdə 934 milyon dollarlıq müsbət saldo yaranıb ki, bu da illik müqayisədə 5,3 % azalma deməkdir.