Nazirlər Kabineti ciddi hesabat blankları ilə bağlı Qaydalara dəyişiklik edib
27 avqust 2004-cü il tarixli qərarla təsdiqlənmiş “Müəssisə və təşkilatların, habelə sahibkarlıqla məşğul olan fiziki şəxslərin iş xüsusiyyətlərinə uyğun olaraq ciddi hesabat blanklarının tərtibi və tətbiqi Qaydaları”na dəyişikliklər edib.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM"-in məlumatına görə, müvafiq dəyişiklikləri nəzərdə tutan qərar tərəfindən imzalanıb.
Qərara əsasən, ciddi hesabat blankları, bir sıra istisnalar nəzərə alınmaqla, bu blankların hazırlanması ilə məşğul olan hüquqi və fiziki şəxslər tərəfindən sifarişçilərin vəsaiti hesabına çap olunacaq. Bununla yanaşı, Mərkəzi Bankının yaratdığı Hökumət Ödəniş Portalının, yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən “İnnovasiyalar Mərkəzi” MMC-yə aid “ASAN ödəniş” informasiya sisteminin, eləcə də AZCON strukturuna daxil olan “Azərbaycan Hava Yolları” QSC-nin Müxtəlif Yığımlar üzrə Mərkəzləşdirilmiş İnformasiya Sisteminin, “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC-nin Sərnişin Daşımaları üzrə Avtomatlaşdırılmış İdarəetmə Sisteminin və “Azərpoçt” MMC-nin tətbiq etdiyi “Poçt-maliyyə xidmətləri” Avtomatlaşdırılmış Korporativ İnformasiya Sisteminin çıxarışları bu tələbdən istisna edilir.
Dəyişikliklərə əsasən, Maliyyə Nazirliyi ilə razılaşdırılmaq şərti ilə Hökumət Ödəniş Portalı üzrə çıxarışların uçotu qaydaları Azərbaycan Mərkəzi Bankı tərəfindən müəyyən ediləcək. “ASAN ödəniş” sistemi üzrə ödəniş çıxarışlarının uçotu qaydaları “ASAN Xidmət” tərəfindən, AZAL, ADY və “Azərpoçt”un müvafiq informasiya sistemlərinə aid çıxarışların uçotu isə Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi tərəfindən tənzimlənəcək.
Eyni zamanda, Qaydaların bəzi müddəalarının qeyd olunan ödəniş və informasiya sistemlərinin çıxarışlarına şamil edilmədiyi də sənəddə öz əksini tapıb. Bu dəyişikliklər ciddi hesabat blanklarının tətbiqində daha çevik və aydın tənzimləmə mexanizminin formalaşdırılmasına yönəlib.

Кабмин Азербайджана изменил правила бланков строгой отчетности
Кабинет министров внес изменения в «Правила составления и применения бланков строгой отчетности в соответствии с особенностями работы предприятий и организаций, а также физических лиц, занимающихся предпринимательской деятельностью», утвержденные постановлением от 27 августа 2004 года.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", соответствующее постановление подписал Премьер-министр Али Асадов. Согласно документу, бланки строгой отчетности, за рядом исключений, будут печататься юридическими и физическими лицами, занимающимися изготовлением таких бланков, за счет средств заказчиков.
Из-под действия данного требования выведены выписки из Правительственного платежного портала Центрального банка, информационной системы «ASAN ödəniş» ООО «Центр инноваций» при Государственном агентстве по оказанию услуг гражданам и социальным инновациям при Президенте, Централизованной информационной системы по различным сборам ЗАО "AZAL", Автоматизированной системы управления пассажирскими перевозками ЗАО «Азербайджанские железные дороги» и Автоматизированной корпоративной информационной системы «Почтово-финансовые услуги» ООО «Азерпочт».
Согласно изменениям, правила учета выписок по Правительственному платежному порталу будут определяться Центральным банком по согласованию с Министерством финансов. Учет выписок в системе «ASAN ödəniş» будет регулироваться со стороны «ASAN Xidmət», а учет выписок в информационных системах AZAL, АЖД и «Азерпочт» — Министерством цифрового развития и транспорта.
Данные реформы направлены на цифровизацию документооборота в Азербайджане и создание более гибкого механизма регулирования в сфере финансовой отчетности. Внедрение электронных выписок и автоматизированных систем позволяет минимизировать бюрократические процедуры, повысить прозрачность финансовых операций и обеспечить оперативность взаимодействия между государственными структурами и субъектами предпринимательства в республике.