“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bu barədə Konstitusiya Məhkəməsinin mətbuat xidmətindən bildirilib.
Qeyd edilib ki, məhkəmə iclasında Bakı Apellyasiya Məhkəməsinin müraciəti əsasında Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 28-ci və 60-cı maddələri baxımından Cinayət-Prosessual Məcəllənin 148.6-cı və 447.2-ci maddələrinin əlaqəli şəkildə şərh edilməsinə dair konstitusiya işinə baxılıb.
Konstitusiya Məhkəməsinin Plenumu iş üzrə hakim X.Vəliyevin məruzəsini, maraqlı subyektlər Bakı Apellyasiya Məhkəməsinin müraciətini və Milli Məclis Aparatının mülahizəsini, Ali Məhkəmə, Azərbaycan Respublikasının Prokurorluğu, Sumqayıt Apellyasiya Məhkəməsi, Daxili İşlər Nazirliyi, Hüquqi Ekspertiza və Qanunvericilik Təşəbbüsləri Mərkəzi, Vəkillər Kollegiyası tərəfindən təqdim edilmiş mütəxəssis mülahizələrini, ekspert Bakı Dövlət Universitetinin Hüquq fakültəsinin Cinayət prosesi kafedrasının müdiri, hüquq elmləri doktoru, professor F.Abbasovanın rəyini və iş materiallarını araşdırıb müzakirə edərək qərar qəbul edib.
Qərarda deyilir ki, Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 28-ci maddəsində nəzərdə tutulmuş azadlıq hüququnun təminatı baxımından, habelə Azərbaycan Respublikası Konstitusiya Məhkəməsi Plenumunun bu Qərarının təsviri-əsaslandırıcı hissəsində ifadə edilmiş hüquqi mövqelərə əsasən Cinayət-Prosessual Məcəllənin 447.2-ci maddəsində məhkəmə tərəfindən həbs qətimkan tədbirinin seçilməsi ilə bağlı müraciətlərə baxılması üçün müəyyən edilmiş 24 saat əlavə müddət olmamaqla, həmin Məcəllənin 148.6-cı maddəsinə uyğun olaraq şübhəli şəxs qismində tutulma üçün müəyyən edilmiş 48 saatlıq müddətlə ehtiva olunur.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 60-cı maddəsinə uyğun olaraq, istintaq orqanları və məhkəmələr tərəfindən həbs qətimkan tədbirinin seçilməsi ilə bağlı məsələnin obyektiv və hərtərəfli araşdırılması üçün onlar arasında 48 saatlıq müddət çərçivəsində ağlabatan vaxt bölgüsünün müəyyənləşdirilməsi və bu istiqamətdə qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi Milli Məclisə tövsiyə edilib.

В Азербайджане меняются правила меры пресечения в виде ареста
Как сообщает “Оперативный Информационный Центр-OMM” со ссылкой на пресс-службу Конституционного суда, на заседании было рассмотрено конституционное дело относительно толкования статей 148.6 и 447.2 Уголовно-процессуального кодекса во взаимосвязи со статьями 28 и 60 Конституции Азербайджанской Республики на основании обращения Бакинского апелляционного суда.
Пленум Конституционного суда, изучив доклад судьи Х. Велиева, обращения Бакинского апелляционного суда и Аппарата Милли Меджлиса, а также мнения Верховного суда, Прокуратуры Азербайджанской Республики, Сумгаитского апелляционного суда, Министерства внутренних дел (МВД), Центра правовой экспертизы и законодательных инициатив, Коллегии адвокатов и экспертное заключение доктора юридических наук, профессора Ф. Аббасовой, принял соответствующее решение.
Согласно решению, в целях обеспечения права на свободу, предусмотренного статьей 28 Конституции, 24-часовой период, установленный статьей 447.2 УПК для рассмотрения судом ходатайств об избрании меры пресечения в виде ареста, не является дополнительным временем. Этот срок должен быть включен в общие 48 часов, установленные статьей 148.6 УПК для задержания лица в качестве подозреваемого.
В соответствии со статьей 60 Конституции, Милли Меджлису рекомендовано усовершенствовать законодательство в направлении определения разумного распределения времени в рамках 48-часового лимита между следственными органами и судами для объективного и всестороннего рассмотрения вопроса об избрании меры пресечения. Решение вступает в силу со дня опубликования, является окончательным и не может быть отменено, изменено или официально истолковано каким-либо органом или лицом.
Стоит отметить, что Конституционный суд Азербайджана является высшим органом конституционного правосудия, обеспечивающим верховенство Основного закона страны. Подобные разъяснения направлены на приведение процессуальных норм в соответствие с международными стандартами прав человека и укрепление судебного контроля над ограничением свободы граждан в Азербайджане.