Səhiyyə Nazirliyi qanunsuz kosmetoloqla bağlı hüquq-mühafizə orqanlarına müraciət edib
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bu barədə nazirliyin Analitik Ekspertiza Mərkəzi (AEM) məlumat yayıb.
Bildirilib ki, kosmetoloji fəaliyyətlə məşğul olan fərdi Canlı Elnarə Fəxrəddin qızının fəaliyyəti ilə bağlı AEM-ə daxil olmuş vətəndaş müraciətləri və mediada yayılan məlumatlar əsasında qanunvericiliyin tələblərinə uyğun olaraq bir neçə dəfə araşdırma və plandankənar yoxlama həyata keçirilib.
Diqqətə çatdırılıb ki, Bakı şəhəri, Yasamal rayonunda fəaliyyət göstərən fərdi sahibkar Canlı Elnarə Fəxrəddin qızının lisenziya tələb olunan özəl tibb fəaliyyət növünü müvafiq lisenziya olmadan həyata keçirməsi ilə bağlı vətəndaş müraciəti əsasında AEM tərəfindən araşdırma aparılıb və 08.05.2025-ci il tarixində plandankənar yoxlama keçirilib. Yoxlama zamanı Elnarə Canlının lisenziya olmadan özəl tibb fəaliyyəti (kosmetoloji fəaliyyət) ilə məşğul olması edilib.
Aşkar edilmiş hüquq pozuntusu ilə əlaqədar fərdi sahibkar barəsində İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 210.1-ci maddəsi ilə 08.05.2025-ci il tarixli, MN 2156869 nömrəli inzibati xəta haqqında protokol tərtib edilərək, qanunvericiliyə uyğun olaraq baxılması üçün aidiyyəti üzrə göndərilib.
Bundan əlavə, vətəndaş müraciəti və mediada yayılmış məlumatlar əsasında həmin şəxsin fəaliyyəti ilə bağlı daha iki plandankənar yoxlama keçirilib. Yoxlamalar nəticəsində inzibati məsuliyyət yaradan pozuntular müəyyən edilib və İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 210.1-ci maddəsi üzrə 22.12.2025-ci il tarixli, MN 2406895 və 20.02.2026-cı il tarixli, MN 2407064 nömrəli inzibati xəta haqqında protokollar tərtib edilərək qanunvericiliyə uyğun olaraq növbəti icraata göndərilib.
Sonuncu yoxlama zamanı fərdi sahibkar Canlı Elnarə Fəxrəddin qızının fəaliyyət ünvanı Bakı şəhəri, Yasamal rayonu, Salatın Əsgərova küçəsi, ev 79, mənzil 8 olub.
AEM tərəfindən səlahiyyətləri çərçivəsində həyata keçirilmiş yoxlamalar və tətbiq edilmiş inzibati tədbirlərə baxmayaraq, fərdi sahibkarın lisenziya olmadan kosmetoloji fəaliyyətini davam etdirməsi müəyyən edilib. Bununla əlaqədar onun fəaliyyətinin dayandırılması istiqamətində əlavə hüquqi tədbirlərin görülməsi məqsədilə Səhiyyə Nazirliyi bu ilin 13 mart tarixində Baş Prokurorluğa müraciət edilib.
Beləliklə, qeyd olunan şəxsin fəaliyyəti ilə bağlı qanunvericiliklə müəyyən edilmiş səlahiyyətlər çərçivəsində zəruri tədbirlər görülüb və məsələ ilə bağlı hüquq-mühafizə orqanına da müraciət edilib.

Минздрав Азербайджана обратился в правоохранительные органы из-за деятельности незаконного косметолога
Səhiyyə Nazirliyi qanunsuz kosmetoloqla bağlı hüquq-mühafizə orqanlarına müraciət edib
Министерство здравоохранения Азербайджана обратилось в правоохранительные органы в связи с деятельностью косметолога, работающего без соответствующей лицензии.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», об этом проинформировал Аналитический центр экспертизы (АЦЭ) при министерстве.
Отмечается, что на основании обращений граждан и публикаций в СМИ в отношении индивидуального предпринимателя Эльнары Фахраддин гызы Джанглы, занимающейся косметологической деятельностью, АЦЭ неоднократно проводил расследования и внеплановые проверки в соответствии с требованиями законодательства.
Было доведено до сведения, что в ходе внеплановой проверки, проведенной 8 мая 2025 года в отношении индивидуального предпринимателя Эльнары Джанглы, осуществляющей деятельность в Ясамальском районе города Баку, было выявлено оказание частных медицинских услуг (косметологических процедур) без соответствующей лицензии.
В связи с выявленным правонарушением в отношении предпринимателя был составлен протокол об административном проступке от 8 мая 2025 года (№ MN 2156869) по статье 210.1 Кодекса об административных проступках, который был направлен в соответствующие органы для рассмотрения.
Кроме того, на основании жалоб граждан и сообщений в СМИ были проведены еще две внеплановые проверки. В результате были выявлены нарушения, влекущие административную ответственность, и составлены протоколы от 22 декабря 2025 года (№ MN 2406895) и 20 февраля 2026 года (№ MN 2407064) по статье 210.1 Кодекса об административных проступках.
Во время последней проверки адрес деятельности индивидуального предпринимателя Эльнары Джанглы был зафиксирован по адресу: город Баку, Ясамальский район, улица Салатын Аскеровой, дом 79, квартира 8.
Несмотря на проверки и принятые административные меры, предприниматель продолжила осуществлять косметологическую деятельность без лицензии. В связи с этим, для принятия дополнительных правовых мер по прекращению ее деятельности, Министерство здравоохранения 13 марта текущего года обратилось в Генеральную прокуратуру.
Таким образом, в рамках полномочий, установленных законодательством, были приняты необходимые меры в отношении деятельности данного лица, а также направлено обращение в правоохранительные органы.