Azərbaycanda emal edilməmiş almazın idxalı, ixracı və dövriyyəsinə nəzarət mexanizmi tamamilə yenilənir. Milli Məclis tərəfindən təsdiqlənən yeni qaydalar, bu sahədə şəffaflığın artırılmasını və beynəlxalq standartların tətbiqini hədəfləyir.
Dövlət Nəzarəti Mexanizmi Necə İşləyəcək?
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM"-in məlumatına görə, parlamentin iclasında "Qiymətli metallar və qiymətli daşlar haqqında" qanuna edilən dəyişikliklər müzakirəyə çıxarılıb. Təsdiq edilən əlavələrə əsasən, emal edilməmiş almazların izlənməsi, uçotu və saxlanılması prosesinə nəzarət müvafiq icra hakimiyyəti orqanının təyin etdiyi xüsusi qurum tərəfindən həyata keçiriləcək.
"Kimberli Prosesi" və İdxal-İxrac Şərtləri
Azərbaycan Respublikasında almaz ticarəti üçün ən vacib şərtlərdən biri beynəlxalq inteqrasiyadır. Emal edilməmiş almazların idxalı və ixracı yalnız "Kimberli Prosesinin Sertifikatlaşdırma Sxemi"nə üzv olan dövlətlərdən mümkündür. Bu əməliyyatlar səlahiyyətli qurumun rəyi əsasında reallaşdırılacaq.
Qanunvericiliyin tələblərini pozan şəxslər hüquqi məsuliyyət daşıyacaqlar. Qanun qüvvəyə mindikdən sonra sertifikatlaşdırma forması və verilmə qaydaları təsdiq ediləcək.
Rəqəmsallaşma və Gələcək Perspektivlər
Xatırladaq ki, Azərbaycan Prezidentinin müvafiq sərəncamı ilə bu sahədə fəaliyyətin rəqəmsallaşdırılması, mühafizənin təşkili və müasir laboratoriyaların yaradılması nəzərdə tutulub.
Müzakirələrin yekunu olaraq, qanun layihəsi səsverməyə çıxarılaraq üçüncü oxunuşda qəbul edilib.