Bu gün Ermənistana taxıl və gübrə tranziti həyata keçirilir - YENİLƏNİB
Bu gün ərazisindən keçməklə Ermənistana taxılı və gübrəsi daşıyan 7 vaqondan yük qatarı "Azərbaycan Dəmir Yolları" QSC-nin Biləcəri Stansiyasından yola düşüb.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bu ölkəyə 4 vaqondan ibarət çəkisi 279 ton olan taxıl, 3 vaqondan ibarət çəkisi 203 ton olan gübrə göndərilib.
Daha sonra qatar Böyük Kəsik Dəmiryol Stansiyasından Gürcüstana keçəcək, oradan isə istiqamətində hərəkət edəcək.
İndiyədək Rusiyadan Ermənistana Azərbaycandan tranzit keçməklə 25 min tondan çox taxıl, 1 600 tondan çox gübrə və 68 ton qarabaşaq göndərilib.
Xatırladaq ki, tranzitlə yanaşı, Azərbaycandan Ermənistana neft məhsullarının ixracı da davam edir. İndiyədək Azərbaycandan Ermənistana 8 500 tondan çox dizel, 979 ton Aİ-92 benzini və 2 955 ton Aİ-95 benzini ixrac olunub.
Bu gün Azərbaycan ərazisindən tranzit keçməklə Ermənistana taxıl və gübrə göndəriləcək.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bu ölkəyə yük "Azərbaycan Dəmir Yolları" QSC-nin Biləcəri Dəmiryol Stansiyasından yola düşəcək.
Xatırladaq ki, sonuncu dəfə aprelin 24-də Azərbaycan ərazisindən tranzit keçməklə Ermənistana 350 ton Rusiya buğdası göndərilib.

Сегодня со станции Баладжары ЗАО "Азербайджанские железные дороги" отправился грузовой состав из 7 вагонов, осуществляющий транзит российского зерна и удобрений в Армению через территорию Азербайджана.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", в соседнюю страну направлено 4 вагона с зерном общим весом 279 тонн и 3 вагона с удобрениями весом 203 тонны. Маршрут следования предполагает прохождение через железнодорожную станцию Беюк-Кясик в сторону Грузии, откуда груз будет доставлен в Армению.
На сегодняшний день через территорию Азербайджана из России в Армению уже транспортировано более 25 тысяч тонн зерна, свыше 1 600 тонн удобрений и 68 тонн гречихи. Помимо транзита сельхозпродукции, продолжается экспорт нефтепродуктов: в Армению было поставлено более 8 500 тонн дизельного топлива, 979 тонн бензина марки АИ-92 и 2 955 тонн бензина марки АИ-95.
Данные логистические операции осуществляются в рамках использования транспортного потенциала региона и демонстрируют роль Азербайджана как ключевого транзитного хаба Южного Кавказа. Развитие международных транспортных коридоров, проходящих через республику, способствует укреплению региональной экономической интеграции и оптимизации грузоперевозок между странами СНГ.