Belarus Müdafiə Nazirliyinin Qoşun Xidməti İdarəsinin rəisi polkovnik Dmitri Jukovskinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Azərbaycana səfər edib.
Bildirilib ki, səfər "Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyi ilə Belarus Respublikası Müdafiə Nazirliyi arasında 2026-cı il üçün imzalanmış ikitərəfli hərbi əməkdaşlıq Planı"na əsasən baş tutub.
"Qayda və qanunun qorunması və hərbi obyektlərin mühafizəsinin təşkili" üzrə keçirilən işçi görüş çərçivəsində Müdafiə Nazirliyinin Daxili Təhlükəsizlik və Təhqiqat Baş İdarəsi rəisi general-mayor Azər İbrahimov qonaqlarla görüşüb, onları Azərbaycanda görməkdən məmnun olduğunu bildirib. General-mayor A.İbrahimov dostluq və qardaşlıq münasibətləri üzərində qurulan Azərbaycan-Belarus münasibətlərinin qarşılıqlı inam, etimad və dəstəyə əsaslandığını qeyd edib.
Polkovnik D.Jukovski göstərilən qonaqpərvərliyə görə təşəkkürünü bildirib, birgə fəaliyyət imkanlarının genişləndirilməsinin vacibliyini diqqətə çatdırıb.
Belarusun Azərbaycandakı hərbi attaşesinin də iştirak etdiyi görüşdə nümayəndə heyətinə baş idarənin fəaliyyət istiqamətləri barədə ətraflı məlumat verilib, maraq doğuran suallar cavablandırılıb.
Sonra qonaqlar Müdafiə Nazirliyinin Hərbi Polis İdarəsində olublar.
Müdafiə Nazirliyinin Daxili Təhlükəsizlik və Təhqiqat Baş İdarəsi rəisinin müavini - Hərbi Polis İdarəsinin rəisi general-mayor Elgün Əliyev hərbi əməkdaşlığın genişləndirilməsi, təcrübə mübadiləsinin aparılması baxımından qarşılıqlı səfərlərin və bu cür görüşlərin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Görüşdə qonaqlara Hərbi Polis İdarəsinin tarixi, strukturu, fəaliyyəti, maddi-texniki təchizat və təlim proqramı barədə brifinq təqdim olunub, qarşılıqlı maraq doğuran bir sıra məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

В Азербайджане обсудили вопросы охраны военных объектов с делегацией из Беларуси
Делегация во главе с начальником Управления службы войск Министерства обороны Беларуси полковником Дмитрием Жуковским посетила Азербайджан.
Об этом Оперативный Информационный Центр-OMM сообщили в Министерстве обороны Азербайджана.
Визит состоялся в соответствии с «Планом двустороннего военного сотрудничества на 2026 год, подписанным между Министерством обороны Азербайджанской Республики и Министерством обороны Республики Беларусь».
В рамках рабочей встречи по теме «Охрана правопорядка и организация охраны военных объектов» начальник Главного управления внутренней безопасности и расследований Министерства обороны генерал-майор Азер Ибрагимов встретился с гостями. Генерал-майор А.Ибрагимов отметил, что азербайджано-белорусские отношения, основанные на дружбе и братстве, опираются на взаимное доверие и поддержку.
Полковник Д.Жуковский поблагодарил за оказанное гостеприимство и подчеркнул важность расширения возможностей совместной деятельности.
На встрече, в которой также принял участие военный атташе Беларуси в Азербайджане, делегации была предоставлена подробная информация о направлениях деятельности главного управления, а также даны ответы на интересующие вопросы.
Затем гости посетили Управление военной полиции Министерства обороны.
Заместитель начальника Главного управления внутренней безопасности и расследований Министерства обороны - начальник Управления военной полиции генерал-майор Эльгюн Алиев подчеркнул важность взаимных визитов и подобных встреч с точки зрения расширения военного сотрудничества и обмена опытом.
В ходе встречи гостям был представлен брифинг об истории, структуре, деятельности, материально-техническом обеспечении и учебной программе Управления военной полиции, состоялся обмен мнениями по ряду вопросов, представляющих взаимный интерес.