Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Mariya Zaxarovanın növbəti dəfə keçmiş Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi ilə bağlı səsləndirdiyi fikirlər reallığın təhrif olunmasıdır.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bunu Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadə Mariya Zaxarovanın fikirlərini şərh edərkən deyib.
Onun sözlərinə görə, Qarabağ bölgəsi beynəlxalq ictimaiyyət, o cümlədən Rusiya tərəfindən hər zaman Azərbaycanın ayrılmaz tərkib hissəsi kimi tanınıb:
"Bu səbəbdən, Kollektiv Təhlükəsizlik Müqaviləsi Təşkilatı (KTMT) mexanizmlərinin 30 il ərzində Ermənistanın işğalı altında saxlanmış Azərbaycanın suveren ərazilərinə münasibətdə tətbiq edilməsi məsələsini davamlı şəkildə gündəmdə saxlamaq cəhdi və bunun Qarabağ bölgəsinin Ermənistan tərəfindən tanınıb-tanınmaması ilə əlaqələndirilməsi Rusiya tərəfinin Azərbaycanın Qarabağ bölgəsi ilə bağlı rəsmi mövqeyinə zidd olmaqla yanaşı, tamamilə əsassızdır".
XİN sözçüsü əlavə edib ki, Azərbaycan öz ərazi bütövlüyünü və suverenliyini beynəlxalq hüququn tələblərinə uyğun olaraq bərpa edib və bununla keçmiş münaqişə həll olunub:
"Bu çərçivədə, Rusiya-Ermənistan münasibətlərinə aid mövzuların Azərbaycanla əlaqəli şəkildə şərh edilməsi təcrübəsinə son qoyulmalıdır".
Qeyd edək ki, iyulun 27-də Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Mariya Zaxarova "Qvardeysk" gənclər forumunda çıxışı zamanı bildirib ki, "Ermənistan Kollektiv Təhlükəsizlik Müqaviləsi Təşkilatı (KTMT) mexanizmindən istifadə edilməsinə çağırış etsə də, bunun kimin və nəyə münasibətdə tətbiq olunması sual idi. Təəssüf ki, xoşbəxtlikdən "Dağlıq Qarabağ"ın Ermənistan tərəfindən nə özününkü, nə də müstəqil ərazi kimi tanınmadığı məlumdur. Belə bir şəraitdə KTMT-nin kollektiv təhlükəsizlik mexanizmindən istifadə olunması mümkün deyildi".

Искажение реальности в заявлениях официального представителя МИД России Марии Захаровой относительно бывшего армяно-азербайджанского конфликта является недопустимым. Об этом заявил пресс-секретарь Министерства иностранных дел Азербайджана Айхан Гаджизаде, комментируя последние высказывания российской стороны.
“Оперативный Информационный Центр-OMM” сообщает, что, по словам представителя МИД, Карабахский регион всегда признавался международным сообществом, включая Россию, неотъемлемой частью Азербайджана.
«Попытки постоянно держать на повестке дня вопрос применения механизмов Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) в отношении суверенных территорий Азербайджана, которые 30 лет находились под оккупацией Армении, и увязывать это с вопросом признания или непризнания Арменией Карабахского региона, не только противоречат официальной позиции России по Карабахскому региону Азербайджана, но и являются абсолютно необоснованными», — подчеркнул Айхан Гаджизаде.
Пресс-секретарь МИД добавил, что Азербайджан восстановил свою территориальную целостность и суверенитет в соответствии с требованиями международного права, тем самым решив конфликт. «В этом контексте необходимо положить конец практике комментирования тем, касающихся российско-армянских отношений, в увязке с Азербайджаном», — резюмировал он.
Напомним, что 27 июля Мария Захарова в ходе выступления на молодежном форуме «Гвардейск» заявила, что, несмотря на призывы Армении использовать механизмы ОДКБ, существовал вопрос, в отношении кого и чего они должны применяться. Она отметила, что Армения не признавала «Нагорный Карабах» ни своей территорией, ни независимым государством, что делало применение коллективных механизмов безопасности невозможным.
Данная риторика вызывает обеспокоенность в Баку, так как официальная позиция Азербайджана заключается в том, что вопрос территориальной целостности страны является закрытым после 44-дневной Отечественной войны. Подобные заявления, по мнению азербайджанской стороны, не способствуют укреплению доверия и стабильности в регионе Южного Кавказа.