Ermənistanda siyasi qarşıdurma hüquqi müstəviyə keçib. “Müqəddəs mübarizə” hərəkatının rəhbəri, arxiyepiskop Baqrat Qalstanyan ölkənin baş naziri Nikol Paşinyanı məhkəməyə verib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, Qalstanyanın təqdim etdiyi iddia ərizəsində Paşinyandan onun şərəf və ləyaqətinə xələl gətirən, həqiqətə uyğun olmayan bəyanatları təkzib etməsi tələb olunur. Arxiyepiskop, həmçinin simvolik olaraq 49,7 dram məbləğində təzminat ödənilməsini istəyir.
Məlumata görə, məhkəmə iddiasına səbəb Nikol Paşinyanın iyunun 11-də səsləndirdiyi fikirlər olub. Baş nazir çıxışı zamanı rəhbərlik etdiyi “Mülki müqavilə” partiyasının seçkilərdə tam dürüst şəkildə səs topladığını bildirib. O, digər siyasi qüvvələri isə rüşvət yolu ilə seçici dəstəyi qazanmaqda ittiham edərək, “pul olmasaydı, onlara heç kim səs verməzdi” ifadəsini işlədib.
Qalstanyan bu açıqlamaları böhtan kimi qiymətləndirərək, rəsmi təkzib tələb edib. Tələb olunan 49,7 dram məbləği isə “Mülki müqavilə” partiyasının seçkilərdə əldə etdiyi səs faizinə uyğun olaraq müəyyənləşdirilib.
Qeyd edək ki, 2026-cı il iyunun 7-də keçirilən parlament seçkilərinin rəsmi nəticələrinə əsasən, hakim “Mülki müqavilə” partiyası 49,7456 faiz səs toplayaraq 64 mandat əldə edib. “Güclü Ermənistan” bloku 29, “Ermənistan” bloku isə 12 mandat qazanıb. “Çiçəklənən Ermənistan” partiyası isə parlamentə düşmək üçün tələb olunan baryeri keçə bilməyib.
Beləliklə, hakim qüvvə parlament çoxluğunu qorusa da, konstitusiya dəyişiklikləri üçün tələb olunan səs sayına sahib deyil.
Baqrat Qalstanyan daha əvvəl də hüquqi müstəvidə uğur əldə edib. O, İrəvan Ağsaqqallar Şurasının üzvləri Ani Xaçatryan və Ayk Saakyana qarşı qaldırdığı təhqir və böhtan iddiası üzrə məhkəməni qazanıb. Məhkəmə qərarı ilə hər iki şəxs arxiyepiskopa 750 min dram (təxminən 2 min dollar) məbləğində təzminat ödəməyə məhkum edilib.

Архиепископ Баграт Галстанян подал в суд на Никола Пашиняна
В Армении политическое противостояние перешло в правовую плоскость. Лидер движения «Священная борьба», архиепископ Баграт Галстанян подал в суд на премьер-министра страны Никола Пашиняна.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», в исковом заявлении, поданном Галстаняном, содержится требование к Пашиняну опровергнуть заявления, которые, по мнению истца, порочат его честь и достоинство. Архиепископ также требует выплаты символической денежной компенсации в размере 49,7 драма.
Основанием для судебного иска стали высказывания Никола Пашиняна, сделанные 11 июня. В ходе своего выступления премьер-министр заявил, что возглавляемая им партия «Гражданский договор» получила голоса избирателей на выборах абсолютно честным путем. При этом он обвинил другие политические силы в подкупе избирателей, заявив: «Если бы не было денег, за них никто бы не проголосовал».
Баграт Галстанян расценил эти слова как клевету и потребовал официального опровержения. Сумма иска в 49,7 драма была выбрана не случайно: она символически соответствует процентному соотношению голосов, полученных партией «Гражданский договор» на выборах.
Напомним, что по официальным результатам парламентских выборов, состоявшихся 7 июня 2026 года, правящая партия «Гражданский договор» набрала 49,7456% голосов, получив 64 мандата. Блок «Сильная Армения» получил 29 мандатов, а блок «Армения» — 12. Партия «Процветающая Армения» не смогла преодолеть избирательный барьер для прохождения в парламент. Таким образом, хотя правящая сила сохранила парламентское большинство, она не обладает достаточным количеством голосов для внесения конституционных изменений.
Стоит отметить, что Баграт Галстанян уже имел опыт успешного решения споров в правовом поле. Ранее он выиграл судебный процесс по иску об оскорблении и клевете против членов Совета старейшин Еревана Ани Хачатрян и Айка Саакяна. По решению суда, оба ответчика были обязаны выплатить архиепископу компенсацию в размере 750 тысяч драмов (около 2 тысяч долларов).