AFFA İcraiyyə Komitəsinin iclası keçirilib
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" AFFA-nın rəsmi saytına istinadla xəbər verir ki, milli assosiasiyanın prezidenti Rövşən Nəcəf əvvəlcə UEFA Çempionlar Liqasında “Qarabağ”ın bu mövsüm qazandığı uğurlar münasibətilə komandanın Qurban Qurbanovu təbrik edib, bu nəticələrin futbolunun nüfuzunun artmasına töhfə verdiyini vurğulayıb. AFFA-nın prezidenti daha sonra iclasın gündəliyi barədə məlumat verib.
İlk olaraq AFFA-nın 2026-cı il üçün büdcəsi müzakirə olunaraq təsdiqlənib.
Ardınca AFFA-nın Cahangir Fərəcullayev Əvəzedicilər Liqasının 2026/2027-ci illər mövsümü üçün statusu barədə geniş məlumat verib. Məsələ ətrafında İcraiyyə Komitəsi üzvləri tərəfindən təkliflər səsləndirilib, yekun qərarın verilməsi üçün Klublar Komitəsinin rəyinin alınmasının məqsədəuyğun olduğu bildirilib.
Daha sonra AFFA-nın baş katibinin müavini Elçin Məmmədov Misli Premyer Liqası klublarının akademiyalarında aparılmış yerində təhlillər üzrə hesabatı təqdim edib.
İclasda Hakimlər Komitəsinin tərkibinin formalaşdırılması məsələsinə də baxılıb. Qərara əsasən, Asim Xudiyev, Şahin Cəfərov və Elçin Səmədli yekdilliklə komitənin yeni üzvləri təyin olunublar.
Eyni zamanda Misli Premyer Liqası hakimləri üçün nəzərdə tutulan yeni bonus sistemi baş katib Cahangir Fərəcullayev tərəfindən təqdim olunub. Bu sistemin hakimlərin fəaliyyətinin stimullaşdırılmasına və oyunlarda idarəçiliyin keyfiyyətinin artırılmasına xidmət edəcəyi bildirilib. Təklif olunan sistem İcraiyyə Komitəsinin üzvlərinin səsverməsi ilə təsdiq edilib.
İclasda AFFA-nın növbəti Hesabat Konfransının tarixi də müəyyənləşdirilib. Konfransın 2026-cı il aprelin 3-də keçirilməsi qərara alınıb.
Oyunçuların Statusu və Transferi Komitəsinin sədri Tural Eyvazovun öz xahişi ilə vəzifəsindən ayrılması ilə bağlı ərizəsi qəbul edilib. Qərara əsasən, bu komitəyə Sərxan İbadov yeni sədr seçilib.
Sonda 2027-ci ildə Azərbaycan və Özbəkistanda təşkil olunacaq FIFA U-20 ilə əlaqədar ev sahibliyi müqaviləsi təsdiqlənib.

Состоялось заседание Исполнительного комитета AFFA
Состоялось очередное заседание Исполнительного комитета Ассоциации футбольных федераций Азербайджана (AFFA).
"Оперативный Информационный Центр-OMM" со ссылкой на официальный сайт AFFA сообщает, что президент национальной ассоциации Ровшан Наджаф в начале встречи поздравил главного тренера клуба "Карабах" Гурбана Гурбанова с успехами, достигнутыми командой в нынешнем сезоне Лиги чемпионов УЕФА. Было подчеркнуто, что эти результаты вносят значимый вклад в рост международного авторитета азербайджанского футбола. После этого президент AFFA проинформировал участников о повестке дня заседания.
В ходе встречи был обсужден и официально утвержден бюджет AFFA на 2026 год. Генеральный секретарь ассоциации Джахангир Фараджуллаев представил подробную информацию о статусе Резервной лиги на сезон 2026/2027. Члены Исполкома озвучили свои предложения, отметив целесообразность получения заключения Комитета клубов для принятия окончательного решения. Также заместитель генсека Эльчин Мамедов представил отчет по итогам анализа деятельности академий клубов Премьер-лиги Мисли.
Особое внимание было уделено судейскому корпусу. Был сформирован новый состав Комитета судей, в который единогласно вошли Асим Худиев, Шахин Джафаров и Эльчин Самедли. Кроме того, была утверждена новая система бонусов для арбитров Премьер-лиги Мисли, направленная на стимулирование их деятельности и повышение качества судейства. Среди прочих кадровых изменений — назначение Сархана Ибадова председателем Комитета по статусу и переходам игроков вместо Турала Эйвазова, покинувшего пост по собственному желанию. Также была определена дата следующей отчетной конференции AFFA — 3 апреля 2026 года, и утверждено соглашение о проведении в Азербайджане и Узбекистане чемпионата мира FIFA U-20 в 2027 году.
Отметим, что AFFA, основанная в 1992 году, является высшим руководящим органом футбола в Азербайджане, ответственным за развитие национальных сборных и организацию внутренних чемпионатов. Проведение крупных международных турниров, таких как предстоящий чемпионат мира среди молодежи (U-20), является частью стратегии государства по превращению страны в глобальный спортивный хаб и популяризации футбола среди молодежи.