WUF13 Festivalı Azərbaycanın doqquz şəhərində keçiriləcək
Bakıda mayın 17–22-də keçiriləcək Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun On Üçüncü Sessiyası (WUF13) ilə əlaqədar Azərbaycanın müxtəlif şəhərlərində WUF13 Festivalı keçiriləcək.
Bu barədə "Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM"-ə WUF13 Şirkətindən məlumat verilib.
Bildirilib ki, tədbirlərin keçirilməsində məqsəd ölkə ictimaiyyətini bu mühüm tədbir barədə məlumatlandırmaqdır.
Festivalın aprelin 28-də paytaxtda baş tutacaq. Ardınca tədbirlər aprelin 29-da Sumqayıtda, aprelin 30-da Qubada, mayın 2-də Lənkəranda, mayın 4-də Qəbələdə, mayın 5-də Şəkidə, mayın 6-sı Mingəçevirdə, mayın 8-də Gəncədə keçiriləcək və mayın 10-da Xankəndidə yekunlaşacaq.
proqramı iki hissədən ibarət olacaq. Günün birinci yarısında tədbirin keçirildiyi şəhərlərdə göstərən universitetlərdə WUF13 ilə bağlı məlumatlandırma sessiyaları təşkil ediləcək. Günün ikinci hissəsində isə açıq havada ictimai proqramlar keçiriləcək.
Axşam proqramı çərçivəsində interaktiv fəaliyyətlər, maarifləndirici oyunlar, təqdimatlar və ictimai müzakirələr vasitəsilə dayanıqlı şəhər inkişafı, inklüziv şəhər mühiti, innovativ şəhər həlləri və gələcəyin şəhərləri kimi mövzular geniş auditoriyaya çatdırılacaq. Eyni zamanda, WUF13-ün əsas mövzusu və ideyaları barədə ətraflı məlumat təqdim olunacaq.

Фестиваль WUF13 пройдет в девяти городах Азербайджана
В различных городах Азербайджана пройдет Фестиваль WUF13, приуроченный к тринадцатой сессии Всемирного форума городов (WUF13), которая состоится в Баку с 17 по 22 мая. Об этом сообщили в Оперативном Информационном Центре-OMM со ссылкой на Азербайджанскую операционную компанию WUF13.
Основная цель мероприятий — информирование общественности страны об этом значимом международном событии. Фестиваль стартует 28 апреля в столице. Далее мероприятия пройдут 29 апреля в Сумгаите, 30 апреля в Губе, 2 мая в Ленкорани, 4 мая в Габале, 5 мая в Шеки, 6 мая в Мингечевире, 8 мая в Гяндже и завершатся 10 мая в Ханкенди. Программа фестиваля разделена на две части: в первой половине дня в университетах пройдут информационные сессии, а во второй — общественные программы на открытом воздухе, включая интерактивные игры и дискуссии о будущем городов. Вход на все мероприятия свободный.
Всемирный форум городов (WUF), учрежденный Организацией Объединенных Наций (ООН-Хабитат) в 2001 году, является наиболее авторитетной международной платформой в области открытого градостроительства и устойчивого городского развития. Проведение 13-й сессии форума в Азербайджане свидетельствует о высоком доверии мирового сообщества к градостроительной политике республики и ее успехам в реализации масштабных инфраструктурных проектов, в том числе на освобожденных от оккупации территориях.