Venesuelada iyunun 24-də baş verən dağıdıcı zəlzələlərdə həyatını itirənlərin xatirəsinə ölkə üzrə 7 günlük milli matəm elan olunub.
Venesuelanın müvəqqəti dövlət başçısı Delsi Rodriqes sosial şəbəkə hesabında paylaşdığı açıqlamada ölkəsinin baş verən fəlakət səbəbindən dərin kədər içində olduğunu bildirib.
O qeyd edib ki, iyulun 2-si yerli vaxtla saat 18:00-dan etibarən ölkədə 7 günlük milli matəm qüvvəyə miniəcək.
Məlumat üçün bildirək ki, zəlzələdən sonra indiyədək 80 min 800-dən çox ailəyə humanitar yardım çatdırılıb.
Xilasetmə əməliyyatlarına Venesueladan 26 min 121 nəfər şəxsi heyət, eləcə də müxtəlif ölkələrdən gələn 3 min 660 axtarış-xilasetmə əməkdaşı, 148 xüsusi təlim keçmiş xilasedici it və 49 texniki vasitə cəlb olunub.
Bundan əlavə, axtarış-xilasetmə və humanitar yardım işlərinə dəstək məqsədilə 15 min 467 könüllü də fəaliyyət göstərir.

В Венесуэле объявлен 7-дневный национальный траур в память о погибших в результате разрушительного землетрясения, произошедшего 24 июня.
«Оперативный Информационный Центр-OMM» сообщает, что соответствующая информация была распространена зарубежными СМИ.
Временный глава государства Венесуэлы Делси Родригес в своем заявлении в социальных сетях выразила глубокую скорбь в связи с произошедшей трагедией. Она отметила, что с 18:00 по местному времени 2 июля в стране вступает в силу 7-дневный национальный траур.
Стоит отметить, что после землетрясения гуманитарная помощь была доставлена более чем 80 800 семьям. В спасательных операциях задействовано 26 121 человек личного состава из Венесуэлы, а также 3 660 поисково-спасательных сотрудников из разных стран, 148 специально обученных поисковых собак и 49 единиц техники. Кроме того, к поисково-спасательным работам и оказанию гуманитарной помощи привлечено 15 467 волонтеров.