İrandan atılan 3-cü ballistik raket Türkiyə üzərində vuruldu - YENİLƏNİB
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bu barədə qurumun "X" sosial səhifəsində məlumat paylaşılıb. Məlumatda bildirilib ki, Türkiyənin hava məkanına daxil olan raket Şərqi Aralıq dənizində NATO hava hücumundan müdafiə qüvvələri tərəfindən zərərsizləşdirilib.
"Ölkəmizin ərazisinə və hava məkanına yönəlmiş hər cür təhdidə qarşı bütün lazımi tədbirlər qətiyyətlə və tərəddüdsüz şəkildə görülür, hadisənin bütün aspektləri ilə aydınlaşdırılması üçün müvafiq ölkə ilə danışıqlar aparılır. Milli təhlükəsizliyimiz prioritet olmaqla bölgədəki bütün hadisələr diqqətlə izlənilir və qiymətləndirilir", - deyə rəsmi açıqlamada vurğulanıb.
Xatırladaq ki, NATO hava hücumundan müdafiə qüvvələri bundan əvvəl ABŞİsrailin fevralın 28-də başlatdığı əməliyyatlardan sonra İrandan Türkiyə hava məkanına daxil olan iki ballistik raketi məhv edib.
Türkiyənin Adana hava məkanı üzərində yanaraq düşən naməlum cisimlər sosial mediada böyük marağa səbəb olub. Bu gecə saat 03:30-dan etibarən yayılan görüntülər bölgədəki hərəkətliliyi yenidən gündəmə gətirib.
Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, hadisə ilə bağlı ilkin təfərrüatları Türkiyənin müdafiə sənayesi üzrə ixtisaslaşmış "savunmasanayiST.com" platforması yayıb.
Məlumata görə, bu cisimlər İrandan Türkiyəyə 3-cü ballistik raketin qalıqları ola bilər. Raketin NATO-ya aid hava hücumundan müdafiə sistemləri (HHM) tərəfindən məhv edildiyi və atmosferə daxil olarkən yanaraq yerə düşdüyü ehtimal edilir.
Mütəxəssislər hadisə zamanı yerdə hər hansı partlayışın baş vermədiyini xüsusi vurğulayıblar.
Xatırladaq ki, bundan öncə də İrandan atılan iki ballistik raket Türkiyə hava məkanını pozduğu üçün NATO-nun HHM sistemləri vasitəsilə havada zərərsizləşdirilmişdi.

В Турции уничтожена третья баллистическая ракета из Ирана
В воздушном пространстве Турции над провинцией Адана были зафиксированы и уничтожены неопознанные объекты, что вызвало широкий резонанс в социальных сетях. Инцидент произошел сегодня ночью, начиная с 03:30, когда в небе были замечены горящие обломки, падающие на землю.
Как сообщает Оперативный Информационный Центр-OMM, подробности происшествия распространила турецкая платформа "SavunmasanayiST.com", специализирующаяся на оборонной промышленности. Согласно имеющимся данным, эти объекты могут быть обломками третьей баллистической ракеты, выпущенной из Ирана в сторону Турции. Сообщается, что ракета была успешно перехвачена и уничтожена системами противовоздушной обороны (ПВО) НАТО, после чего ее фрагменты сгорели при вхождении в плотные слои атмосферы.
Специалисты особо подчеркнули, что в результате инцидента на земле не было зафиксировано взрывов или разрушений. Стоит отметить, что ранее две другие баллистические ракеты, запущенные с территории Ирана и нарушившие воздушное пространство Турции, также были нейтрализованы средствами ПВО НАТО в воздухе.
Данный инцидент происходит на фоне сохраняющейся напряженности в регионе Ближнего Востока. Турция, являясь ключевым членом НАТО, использует интегрированные системы коллективной обороны для защиты своих границ. Размещение элементов системы ПВО и ПРО НАТО на территории Турции направлено на оперативное реагирование на потенциальные ракетные угрозы и обеспечение безопасности гражданского населения в приграничных зонах.