"X"da "X Money" xidməti istifadəyə verildi
Amerikalı milyarder İlon Maskın uzun müddətdir planlaşdırdığı maliyyə super tətbiqi layihəsi reallaşıb.
Bildirilib ki, ötən həftə "Premium+" abunəçiləri üçün istifadəyə verilən "X " iyunun 29-dan etibarən təsdiqlənmiş digər istifadəçi qrupları üçün də əlçatan olub.
Yeni istifadəçilərə illik 6 faiz gəlir, fərdi metal "Visa" bank , hesablararası ani pul köçürmələri (P2P), 3 faiz "cashback" və "Premium+" abunəçiləri üçün 10 milyon ABŞ dollarınadək dövlət zəmanətli (FDIC) depozit sığortası edir.
"X" bank lisenziyasına malik olmadığından xidmət "Bankçılıq xidmət kimi" (Banking as a Service – BaaS) modeli əsasında fəaliyyət göstərir.
İstifadəçilərin vəsaitləri Nyu-Cersi ştatında fəaliyyət göstərən "Cross River Bank" vasitəsilə qorunur. Standart hesablar üçün 250 min ABŞ dollarınadək FDIC sığortası tətbiq edilir. "Premium+" istifadəçiləri üçün yaradılan "Cash Sweep" sistemi isə vəsaiti avtomatik olaraq bir neçə tərəfdaş bank arasında bölüşdürərək sığorta limitini 10 milyon dollara qədər artırır.
Pul köçürmələri "Visa Direct" sistemi vasitəsilə real vaxt rejimində həyata keçirilir. Bu infrastruktur sayəsində istifadəçilər və məzmun yaradıcıları ənənəvi ACH köçürmələrindən fərqli olaraq ödənişləri dərhal qəbul edə bilirlər.
Hazırda xidmət yalnız 18 yaşdan yuxarı təsdiqlənmiş istifadəçilər və "X Payments LLC" şirkətinin pul köçürmə lisenziyasına malik olduğu ABŞ-nin 41 ştatında aktivdir. Nyu-York və Massaçusets ştatlarında isə xidmət hələlik əlçatan deyil.

В социальной сети "X" запущен финансовый сервис "X Money"
Отмечается, что сервис "X Money", запущенный на прошлой неделе для подписчиков "Premium+", с 29 июня стал доступен и для других верифицированных групп пользователей.
Новая услуга предлагает пользователям 6% годовой доходности, фирменную металлическую банковскую карту "Visa", мгновенные переводы между счетами (P2P), 3% "cashback", а также страхование депозитов с государственной гарантией (FDIC) до 10 миллионов долларов США для подписчиков "Premium+".
Поскольку "X" не обладает банковской лицензией, сервис функционирует по модели "Banking as a Service – BaaS". Средства пользователей защищены через банк "Cross River Bank", работающий в штате Нью-Джерси. Для стандартных аккаунтов применяется страхование FDIC до 250 тысяч долларов США. Система "Cash Sweep", созданная для пользователей "Premium+", автоматически распределяет средства между несколькими банками-партнерами, увеличивая лимит страхования до 10 миллионов долларов.
Денежные переводы осуществляются в режиме реального времени через систему "Visa Direct". Благодаря этой инфраструктуре пользователи и создатели контента могут получать платежи мгновенно, в отличие от традиционных переводов ACH.
В настоящее время услуга доступна только для верифицированных пользователей старше 18 лет в 41 штате США, где компания "X Payments LLC" имеет лицензию на осуществление денежных переводов. В штатах Нью-Йорк и Массачусетс сервис пока недоступен.