Nepalda DNT ilə axtarış: 4400 itkin şəxsin kimliyi müəyyənləşdiriləcək
və Tibet bölgələrində ötən həftə baş verən güclü sel və torpaq sürüşmələri nəticəsində ölənlərin sayı 1000 nəfəri ötüb, təxminən 4400 nəfər isə itkin düşüb.
“Operativ Məlumat Mərkəzi – OMM” xəbər verir ki, nəticəsində minlərlə insanın taleyi hələ də naməlum olaraq qalır. Xilasetmə qrupları yolların və körpülərin dağıldığı, xarici aləmlə əlaqəsi kəsilən ərazilərə çataraq sağ qalanların xilas edilməsi üçün işlərini davam etdirirlər.
Fəlakətin miqyabının böyük olması səbəbindən bəzi cəsədlər morqlarda yer çatışmazlığı və çürümə təhlükəsi ilə əlaqədar təcili şəkildə dəfn edilib. Nepal polisi isə şəxsiyyəti müəyyən edilməyən şəxslərin kimliyinin müəyyənləşdirilməsi üçün genişmiqyaslı identifikasiya prosesinə başlayıb.
Hüquq-mühafizə orqanları itkin düşənlərin yaxınlarından DNA nümunələri təqdim etmələrini istəyib. tərəfindən verilən məlumata görə, ailə üzvləri təzə qan nümunələri və iki fotoşəkillə birlikdə Katmandudakı “Nepal Polis Xəstəxanası”nın patologiya laboratoriyasına və ya ən yaxın polis bölməsinə müraciət etməlidirlər.
Xaricdə yaşayan vətəndaşların yaxınlarına isə səlahiyyətli laboratoriyalarda DNA profili hazırlatmaq və onun rəqəmsal surətini Nepal polisinə göndərmək tövsiyə olunub.
İtkin düşənlər arasında 592 xarici vətəndaşın da olduğu bildirilir. Onların sırasında Hindistan, , Böyük Britaniya, Avstraliya və Kanada vətəndaşları, eləcə də bölgəyə alpinizm və yürüş məqsədilə gələn turistlər və Tibetdəki “Kailash Dağı”na ziyarətə gedən hindu zəvvarlar yer alır.
Katmandudakı xəstəxanalardan birinin qarşısında həlak olan şəxslərin fotoşəkilləri də identifikasiya məqsədilə nümayiş etdirilir.
Qeyd edək ki, fəlakətin Çin sərhədi yaxınlığında buzlağın çökməsi nəticəsində başladığı bildirilir. Buz, qaya və palçıq kütlələrinin qarışığından ibarət sel axını geniş ərazilərə yayılaraq ciddi dağıntılara səbəb olub.

В Непале и приграничных районах Тибета, пострадавших на прошлой неделе от мощных наводнений и оползней, число погибших превысило 1000 человек, еще около 4400 числятся пропавшими без вести.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», судьба тысяч людей остается неизвестной. Спасательные отряды продолжают поисково-спасательные операции в труднодоступных районах, где разрушены дороги и мосты, а связь с внешним миром прервана.
Из-за масштабности бедствия и нехватки мест в моргах, а также риска разложения тел, некоторые погибшие были экстренно захоронены. Полиция Непала приступила к масштабному процессу ДНК-идентификации для установления личностей неопознанных жертв.
Правоохранительные органы обратились к родственникам пропавших без вести с просьбой предоставить образцы ДНК. Согласно информации полиции, членам семей необходимо обратиться в патологоанатомическую лабораторию «Больницы полиции Непала» в Катманду или в ближайший полицейский участок, имея при себе свежие образцы крови и две фотографии. Гражданам, проживающим за рубежом, рекомендуется подготовить ДНК-профиль в аккредитованных лабораториях и направить его цифровую копию в полицию Непала.
Среди пропавших без вести числятся 592 иностранных гражданина, включая туристов из Индии, США, Великобритании, Австралии и Канады, а также паломников, направлявшихся к горе Кайлас в Тибете. Перед одной из больниц в Катманду для опознания выставлены фотографии погибших.
Напомним, что стихийное бедствие было спровоцировано обрушением ледника вблизи границы с Китаем. Селевой поток, состоящий из смеси льда, горных пород и грязи, накрыл обширные территории, вызвав масштабные разрушения.
Контекст: Гималайский регион, включая Непал и Тибет, в последние годы сталкивается с участившимися природными катаклизмами, вызванными таянием ледников из-за глобального изменения климата. Подобные инциденты, связанные с прорывом ледниковых озер и сходом селей, представляют серьезную угрозу для инфраструктуры и населения высокогорных районов, требуя усиления международного сотрудничества в области мониторинга климатических рисков.