M.Maqomayev adına Azərbaycan Dövlət Akademik Filarmoniyası Bakı Dövlət Kamera Orkestrinin Xankəndi Mədəniyyət Mərkəzində 15 İyun – Milli Qurtuluş Gününə həsr olunan təntənəli konserti keçirilib.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, bayram konserti Mədəniyyət Nazirliyinin təşəbbüsü və təşkilatçılığı ilə həyata keçirilən ölkəmizin aparıcı bədii kollektivlərinin genişmiqyaslı mədəni qastrol proqramı çərçivəsində gerçəkləşib.
Əvvəlcə Milli Qurtuluş Gününün tarixi haqqında məlumat verilib. Bu əlamətdar tarixlə xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin müasir müstəqil Azərbaycanın işıqlı gələcəyinin möhkəm təməllərinin qoyulduğu diqqətə çatdırılıb. Bildirilib ki, Prezident İlham Əliyevin liderliyində sərhədləri bütöv, suverenliyi tam olan qalib Azərbaycan Ulu Öndərin yaratdığı təməlin üzərindən bərqərardır.
Sonra bayram konserti başlanıb.
Orkestr Əməkdar artist Fuad İbrahimovun dirijorluğu ilə Üzeyir Hacıbəylinin “Arazbarı”, Qara Qarayevin “Yeddi gözəl” baletindən “Aişənin rəqsi” və “İldırımlı yollarla” baletindən “Ehtiraslı qızın rəqsi”, Fikrət Əmirovun Min bir gecə” baletindən “Şəhrizadın bayramı”, həmçinin “Azərbaycan elləri” və “Mǝn sǝni araram” mahnılarını səsləndirib.
Konsertdə həmçinin Niyazinin “Arzu”, “Qaytağı”, Cahangir Cahangirovun “Alagöz”, Arif Məlikovun “Sehrli xalat” filminə yazdığı “Qızların rəqsi” və “İki qəlbin dastanı” baletindən “Komdenin arzuları”, Vasif Adıgözəlovun “Qərənfil”, Süleyman Ələsgərovun “Vətənimdir”, Müslüm Maqomayev “Azərbaycan”, Fərhad Bədəlbəylinin “Dəniz”, Antonio Vivaldinin “İlin fəsilləri” silsiləsindən “Yay”, Həsən Rzayevin “Çahargah rapsodiyası” və xalq mahnılarımız səsləndirilib.
Solistlər Xalq artisti Gülnaz İsmayılova, Əməkdar artist Anar Şuşalı, Səbinə Ərəbli, Səxavət Məmmədov, Nəzrin Aslanlı, Talıb İsgǝndǝrli, Nicat Mənsimov və Rəfiqə Quluzadə orkestrin müşayiəti ilə tamaşaçılara əsl bayram ab-havası yaşadıblar.
Doğma yurda qayıdan Xankəndi sakinləri, Qarabağ Universitetinin müəllim və tələbələri, eləcə də azad torpaqların quruculuğunda iştirak edən vətəndaşlarımız bütün musiqi nömrələrini alqışlarla qarşılayıblar.
Xatırladaq ki, Xankəndi Mədəniyyət Mərkəzi əsaslı şəkildə yenidənqurmadan sonra Prezident İlham Əliyevin iştirakı ilə mayın 28-də istifadəyə verilib.
Qeyd edək ki, qastrol layihəsi “Azərbaycan Mədəniyyəti – 2040” Konsepsiyası çərçivəsində müəyyən olunmuş prioritet istiqamətlərdən biri – mədəniyyətin regionlarda əlçatanlığının artırılması və ölkə üzrə vahid mədəni ekosistemin formalaşdırılması məqsədilə həyata keçirilir.

В Ханкенди состоялся первый концерт в Культурном центре
В Культурном центре города Ханкенди состоялся торжественный концерт Бакинского государственного камерного оркестра Азербайджанской государственной академической филармонии имени М.Магомаева, приуроченный к 15 июня – Дню национального спасения.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", праздничное мероприятие было организовано в рамках масштабной гастрольной программы ведущих творческих коллективов страны, реализуемой по инициативе Министерства культуры.
В начале мероприятия была представлена информация об историческом значении Дня национального спасения. Было подчеркнуто, что именно с этой знаменательной датой связаны основы светлого будущего современного независимого Азербайджана, заложенные Общенациональным лидером Гейдаром Алиевым. Отмечалось, что сегодня под руководством Президента Ильхама Алиева Азербайджан, обладающий целостными границами и полным суверенитетом, успешно развивается, опираясь на фундамент, созданный великим лидером.
Затем начался праздничный концерт. Оркестр под управлением заслуженного артиста Фуада Ибрагимова исполнил произведения Узеира Гаджибейли, Кара Караева, Фикрета Амирова, Ниязи, Джахангира Джахангирова, Арифа Меликова, Васифа Адигезалова, Сулеймана Алескерова, Муслима Магомаева, Фархада Бадалбейли, Антонио Вивальди, Гасана Рзаева, а также народные песни.
Солисты – народная артистка Гюльназ Исмаилова, заслуженный артист Анар Шушалы, Сабина Арабли, Сахавет Мамедов, Назрин Асланлы, Талыб Искендерли, Ниджат Мансимов и Рафига Гулузаде – подарили зрителям настоящий праздник музыки. Жители Ханкенди, вернувшиеся в родные края, преподаватели и студенты Карабахского университета, а также граждане, участвующие в восстановлении освобожденных территорий, тепло встретили каждое выступление.
Напомним, что Культурный центр в Ханкенди был сдан в эксплуатацию после капитальной реконструкции 28 мая при участии Президента Ильхама Алиева. Данный объект стал важным очагом культуры в регионе, способствующим интеграции освобожденных территорий в общекультурное пространство страны.
Отметим, что гастрольный проект реализуется в рамках Концепции "Культура Азербайджана – 2040". Одной из приоритетных целей данной стратегии является повышение доступности культурных мероприятий в регионах и формирование единой культурной экосистемы по всей стране, что особенно актуально для возрождающегося Карабахского региона.