Bakı İqlim Fəaliyyəti Həftəsinin ikinci günündə Xəzər dənizinin gələcəyi və regionun dəyişən iqlim şəraitinə uyğunlaşması əsas müzakirə mövzularından biri olub.
Ekspertlər su səviyyəsinin azalması, temperaturun yüksəlməsi və buxarlanmanın artmasının dünyanın ən böyük qapalı su hövzəsinə təsirini araşdırıblar. Onlar Xəzər sahil xəttində baş verən dəyişikliklərin yalnız su ehtiyatlarına deyil, biomüxtəlifliyə, yerli iqtisadiyyata və dənizdən asılı icmalara da təsir göstərə biləcəyini bildiriblər.
Simonetta Siligato su səviyyəsində və duzluluqda dəyişikliklərin sahilyanı ekosistemlərə, eləcə də Xəzər ətrafında yaşayan insanların dolanışığına ciddi təsir göstərə biləcəyini qeyd edib. Onun sözlərinə görə, biomüxtəliflikdəki dəyişikliklər dəniz resurslarından asılı icmalara birbaşa təsir göstərə bilər.
Ekspertlər sahil xəttinin dəyişməsinə uyğun planlaşdırmanın vacibliyini də vurğulayıblar. Runze Wang bildirib ki, su səviyyəsində hətta kiçik dəyişikliklər dayaz sahilyanı ərazilərdə geniş torpaq sahələrini üzə çıxara və limanlar, yollar, yaşayış məntəqələri üçün çətinliklər yarada bilər.
O, riskli ərazilərin əvvəlcədən müəyyənləşdirilməsi və dayanıqlığın artırılması üçün inteqrasiya olunmuş, qabaqlayıcı planlaşdırmanın vacib olduğunu deyib.
Bakı İqlim Fəaliyyəti Həftəsində uyğunlaşma üçün praktiki həllər, o cümlədən məlumatların toplanmasının təkmilləşdirilməsi, monitorinq sistemləri və Xəzərsahili ölkələr arasında əməkdaşlığın artırılması da müzakirə olunub.
Kənd təsərrüfatı da əsas mövzulardan biri olub. Azərbaycan Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının dəstəyi ilə hazırlanan süni intellekt əsaslı “Farmer Scoring System” sistemini iqlimə davamlı kənd təsərrüfatına texnologiya və məlumatların dəstəyinə nümunə kimi təqdim edib.
Tədbirdə həmçinin rəqəmsal infrastruktur, iqlimə davamlı şəhərlər və gənclərin gələcək iqlim həllərinin formalaşdırılmasında rolu nəzərdən keçirilib. İştirakçılar Xəzər regionunda icmaları, infrastrukturu və ekosistemləri qorumaq üçün risklərin vaxtında müəyyənləşdirilməsinin və praktiki uyğunlaşma tədbirlərinin həyata keçirilməsinin vacib olduğunu bildiriblər.

Во второй день Бакинской недели климатических действий одним из основных вопросов обсуждения стали будущее Каспийского моря и адаптация региона к меняющимся климатическим условиям.
Эксперты изучили влияние снижения уровня воды, повышения температуры и роста испарения на крупнейший в мире замкнутый водоём. По их словам, изменения береговой линии Каспийского моря могут повлиять не только на водные ресурсы, но и на биоразнообразие, местную экономику и сообщества, зависящие от моря.
Симонетта Силигато отметила, что изменения уровня воды и солёности могут серьёзно повлиять на прибрежные экосистемы, а также на источники дохода людей, проживающих в районе Каспия. По её словам, изменения в биоразнообразии могут напрямую отразиться на сообществах, зависящих от морских ресурсов.
Эксперты также подчеркнули важность планирования с учётом изменений береговой линии. Рунцзе Ван заявил, что даже небольшие колебания уровня воды могут обнажить значительные площади мелководных прибрежных территорий и создать проблемы для портов, дорог и населённых пунктов.
Он отметил важность интегрированного опережающего планирования для заблаговременного выявления зон риска и повышения устойчивости.
На Бакинской неделе климатических действий также обсуждались практические решения в сфере адаптации, включая совершенствование сбора данных, системы мониторинга и расширение сотрудничества между прикаспийскими государствами.
Одной из ключевых тем стало сельское хозяйство. Азербайджан представил разработанную при поддержке Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН систему на основе искусственного интеллекта «Farmer Scoring System» как пример использования технологий и данных для повышения устойчивости сельского хозяйства к изменению климата.
На мероприятии также рассматривались цифровая инфраструктура, климатически устойчивые города и роль молодёжи в формировании будущих климатических решений. Участники заявили о важности своевременного выявления рисков и реализации практических адаптационных мер для защиты сообществ, инфраструктуры и экосистем Каспийского региона.