“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bu barədə "Sky News" telekanalı məlumat yayıb.
İstefa yaxın illərdə Britaniya Silahlı Qüvvələrinin inkişafını müəyyən etməli olan müdafiə xərclərinin artırılması proqramının icrasının ləngiməsi fonunda baş verib.
Sosial şəbəkələrdə yayımlanan Baş nazir Kir Starmerə ünvanlanmış məktubda C.Hili bu qərarı verməyin onun üçün asan olmadığını, lakin artan təhlükəsizlik təhdidləri fonunda hakimiyyətin ölkənin müdafiəsini lazımi resurslarla təmin edə bilmədiyini qeyd edib.
Nazirin sözlərinə görə, yanvar ayında aparılmış qurumlararası qiymətləndirmə Britaniya ordusuna əlavə investisiyaların tələb olunduğunu göstərib, lakin o vaxtdan bəri hökumət və Maliyyə Nazirliyi zəruri maliyyələşməni heç cür razılaşdırmayıb.
"Siz bacarmadınız, Xəzinədarlıq isə mövcud artan təhdidlər şəraitində ölkənin müdafiəsi üçün zəruri olan resursları ayırmaq istəmədi", - C.Hili vurğulayıb.
Qeyd edək ki, C.Hili 2024-cü il iyulun 5-də Böyük Britaniyanın müdafiə naziri vəzifəsinə təyin olunub.

Министр обороны Великобритании Джон Хили объявил о своей отставке.
«Оперативный Информационный Центр-OMM» сообщает, что об этом передает телеканал Sky News. Отставка произошла на фоне задержек в реализации программы по увеличению оборонных расходов, которая должна была определить развитие британских Вооруженных сил на ближайшие годы.
В письме на имя премьер-министра Кира Стармера Хили подчеркнул, что решение далось ему нелегко, однако правительство не смогло обеспечить необходимый уровень финансирования для защиты страны в условиях растущих угроз. По словам Хили, межведомственная оценка, проведенная в январе, выявила острую необходимость в дополнительных инвестициях в армию, но Министерство финансов не согласовало выделение средств. Напомним, что Джон Хили занимал пост министра обороны с 5 июля 2024 года. Данная отставка является значимым событием для кабинета Кира Стармера, пришедшего к власти в июле 2024 года, и ставит перед правительством лейбористов новые вызовы в сфере национальной безопасности.