İndoneziyada güclü zəlzələ baş verib
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" "Sinxua"ya istinadən xəbər verir ki, bu barədə xilasetmə xidmətlərindən məlumat verilib.
Bundan başqa, altı nəfərin xəsarət aldığı və iki nəfərin dağıntılar altında qaldığı bildirilib.
İndoneziyada baş verən nəticəsində ölənlərin sayı beş nəfərə çatıb.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM"-in "The Times"ə istinadən məlumatına görə, bu barədə Şərqi Nusa-Tenqara əyalətinin qubernatoru bildirib. O, ölənlərin uçmuş binaların dağıntıları altında qaldığını bildirib.
Adada yaşayış və dövlət binaları, eləcə də digər infrastruktur obyektləri zədələnib.
Qeyd edək ki, İndoneziya sahillərində 7,7 maqnitudada zəlzələ baş verib. İlkin təkandan sonra çoxsaylı afterşoklar qeydə alınıb.
İndoneziyada baş verən 7,7 maqnitudalı zəlzələ nəticəsində bir kişi və bir qadın ölüb.
Bu barədə "Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" "The Straits Times"ə istinadən xəbər verir.
Flores adasının sahillərinin, eləcə də cənub rayonlarının, adalarının və bütün cənub bölgəsinin sakinlərinə təxliyə edilmək və sahildən uzaqlaşmaq tövsiyə olunub.
Zəlzələnin episentri 188 000 insanın yaşadığı -Bajo şəhərindən 161 km şimal-şərqdə, episentri 35 km dərinlikdə yerləşib.
Yeraltı təkanlarla əlaqədar sunami xəbərdarlığı edilib.
İndoneziya sahillərində 7,7 maqnitudada zəlzələ qeydə alınıb.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM"-in Avropa-Aralıq dənizi Seysmoloji Mərkəzinə istinadən məlumatına görə, zəlzələnin episentri təxminən 188 000 insanın yaşadığı Labuan-Bajo şəhərindən 161 km şimal-şərqdə yerləşib.

В Индонезии в результате мощного землетрясения число погибших достигло 20 человек. Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM" со ссылкой на агентство "Синьхуа", информацию подтвердили спасательные службы. Кроме того, сообщается о шести пострадавших и двух людях, остающихся под завалами.
Ранее сообщалось о различных данных по жертвам и разрушениям в разных районах страны. В частности, на острове Флорес зафиксированы серьезные повреждения жилых домов, государственных зданий и объектов инфраструктуры. Власти провинции Восточная Нуса-Тенгара призвали жителей прибрежных районов эвакуироваться в безопасные места.
Согласно данным Европейско-Средиземноморского сейсмологического центра, землетрясение магнитудой 7,7 произошло в море у побережья Индонезии. Эпицентр стихии находился в 161 км к северо-востоку от города Лабуан-Баджо, где проживает около 188 000 человек, на глубине 35 км. В связи с подземными толчками была объявлена угроза цунами, а также зафиксирована серия афтершоков.
Справочно: Индонезия расположена в так называемом "Тихоокеанском огненном кольце" — зоне высокой сейсмической активности, где часто происходят землетрясения и извержения вулканов. Географическое положение страны делает её крайне уязвимой к цунами, что требует от местных властей постоянной готовности к оперативной эвакуации населения в прибрежных зонах.