Dövlət Xidməti Neft Emalı Zavodunda yanğın-taktiki təlim keçirib
Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Dövlət Yanğından Mühafizə Bakı şəhəri, Nizami rayonu ərazisində yerləşən H. adına Neft Emalı Zavodunun “Müvəqqəti Modernizasiya Lahiyələndirmə” ofis binasında yanğınların söndürülməsi mövzusunda yanğın- təlim keçirib.
Bu barədə "Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM"-ə FHN-in xidmətindən məlumat verilib.
Bildirilib ki, təlimin keçirilməsində əsas məqsəd yüksək yanma qrupuna aid məhsulların emal edildiyi, strateji kəsb edən obyektlərdə yanğın baş verdikdə əraziyə cəlb olunan yanğından mühafizə bölmələrinin qarşılıqlı fəaliyyətinin daha da təkmilləşdirilməsi və bu kimi obyektlərdə mümkün yanğınların söndürülməsi üzrə şəxsi heyətin peşəkar bacarıqlarının gücləndirilməsi, habelə obyektin aidiyyəti heyətinin yanğınlar zamanı ilkin davranış qaydaları barədə biliklərinin artırılması olub.
Təlim zamanı Müvəqqəti Modernizasiya Lahiyələndirmə ofis binasında baş vermiş şərti yanğın yerinə operativ çatan FHN-in Dövlət Yanğından Mühafizə Xidmətinin yanğından mühafizə bölmələri işçilərin “təhlükəli ərazidən” təxliyə edilməsi, “yanğın” yerində çevik kəşfiyyatın aparılması və “yanğının söndürülməsi” əməliyyatını yerinə yetiriblər.
Uğurla keçirilən təlimdən sonra əldə edilmiş nəticələr müzakirə olunub, müvafiq tapşırıqlar verilib.
Təlimə Dövlət Yanğından Mühafizə Xidmətinin ümumilikdə 9 texnika və 48 nəfər şəxsi heyəti cəlb olunub.

Государственная служба пожарной охраны Министерства по чрезвычайным ситуациям (МЧС) Азербайджана провела пожарно-тактические учения в офисном здании «Проектирование временной модернизации» нефтеперерабатывающего завода имени Гейдара Алиева, расположенного в Низаминском районе города Баку.
Об этом "Оперативный Информационный Центр-OMM" сообщили в пресс-службе МЧС.
Согласно информации, основной целью учений стало совершенствование взаимодействия подразделений пожарной охраны при возникновении возгораний на объектах стратегического значения, где перерабатываются легковоспламеняющиеся продукты. Также отрабатывались навыки личного состава по тушению пожаров и повышалась осведомленность персонала объекта о правилах первичного поведения при чрезвычайных ситуациях.
В ходе учений подразделения Государственной службы пожарной охраны МЧС оперативно прибыли к месту условного возгорания в офисном здании. Спасатели успешно выполнили задачи по эвакуации сотрудников из «опасной зоны», проведению разведки и ликвидации «пожара».
После завершения учений были обсуждены достигнутые результаты и даны соответствующие поручения. Всего к учениям было привлечено 9 единиц техники и 48 человек личного состава Государственной службы пожарной охраны.
Справочно: Нефтеперерабатывающий завод имени Гейдара Алиева является крупнейшим нефтеперерабатывающим предприятием на Южном Кавказе и играет ключевую роль в обеспечении энергетической безопасности Азербайджана. Регулярное проведение подобных учений на объектах стратегической инфраструктуры является стандартной практикой МЧС для обеспечения высокого уровня готовности к любым чрезвычайным ситуациям и защиты промышленного потенциала страны.