Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətində (DTX) 28 Mart - Azərbaycan təhlükəsizlik orqanları əməkdaşlarının peşə bayramı günü və bu orqanların yaradılmasının 107-ci ildönümü qeyd olunub.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, bu barədə DTX məlumat yayıb.
Qeyd olunub ki, DTX-nin rəisi general-polkovnik Əli Nağıyev və Xidmətin əməkdaşları Fəxri xiyabanda Azərbaycan təhlükəsizlik orqanlarının fəxri rəhbəri, Ulu Öndər Heydər Əliyevin məzarını ziyarət edərək, dahi şəxsiyyətin əziz xatirəsini dərin ehtiramla yad edib. Görkəmli oftalmoloq-alim Zərifə Əliyevanın da xatirəsi anılmış, məzarı üzərinə gül dəstələri düzülüb.
Sonra DTX-nin şəxsi heyəti tərəfindən Şəhidlər xiyabanında Azərbaycanın müstəqilliyi və azadlığı uğrunda canlarını qurban vermiş şəhidlərimizin və Azərbaycanın Milli Qəhrəmanları olan təhlükəsizlik orqanlarının əməkdaşlarının məzarları ziyarət edilmiş, "Əbədi məşəl" abidəsinin qarşısına əklil qoyulub.
DTX-nin əməkdaşları və veteranlarının iştirakı ilə Xidmətin akt zalında keçirilmiş tədbirdə şəhidlərimizin və Ümummilli Lider Heydər Əliyevin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildikdən və Dövlət Himni səsləndirildikdən sonra Xidmət rəisi Əli Nağıyev çıxış edərək, təhlükəsizlik orqanlarının yaranma tarixi və təşəkkülü prosesindən, Ulu Öndərin həm bu təsisatda rəhbər vəzifələrdə çalışdığı zamanlarda, həm də müstəqillik qazanıldıqdan sonra təhlükəsizlik təşkilatının inkişafı üçün göstərdiyi misilsiz və əvəzsiz xidmətlərdən, dövlətimizin başçısı cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında və birbaşa dəstəyi ilə Azərbaycanın müasir çağırışlara adekvat cavab verə bilən xüsusi xidmət orqanlarının formalaşmasından ətraflı söhbət açmış, təhlükəsizliyin etibarlı təmin olunması üçün bundan sonra da bütün qüvvə və vasitələrin səfərbər olunacağını deyib.
Dünyanın bir çox yerlərində hərbi qarşıdurmaların, mürəkkəb geosiyasi vəziyyətin və iqtisadi təlatümlərin mövcudluğunun regionda əməliyyat şəraitinə ciddi təsir etdiyini vurğulayan general-polkovnik Əli Nağıyev ötən dövrdə xarici xüsusi xidmət orqanlarının və digər qüvvələrin Azərbaycan əleyhinə yönələn kəşfiyyat-pozuculuq və terror-təxribat fəaliyyətinin qarşısının alınması istiqamətində DTX-nin gördüyü işlərdən və əldə olunmuş uğurlu nəticələrdən də danışıb.
Xidmət rəisi həmçinin DTX tərəfindən həyata keçirilmiş əməliyyat-istintaq tədbirləri nəticəsində ötən zaman ərzində qarşısı alınmış dövlətə xəyanət, casusluq, terrorçuluq, terrorçuluğa hazırlıq, terrorçuluğu maliyyələşdirmə, Azərbaycan Respublikasının hüdudlarından kənarda silahlı münaqişələrdə iştirak etmək məqsədilə sabit qrup yaratma, hakimiyyəti zorla ələ keçirmə, dövlətin konstitusiya quruluşunu zorla dəyişdirmə, dövlət və ictimai xadimin həyatına sui-qəsd etmə və sair cinayət faktları barədə geniş məlumat verib.
Daha sonra digər çıxış edənlər bu orqanların keçdiyi tarixi yoldan, Ulu Öndər Heydər Əliyevin xüsusi xidmət orqanlarımızın milliləşdirilməsi yönündə atdığı qətiyyətli və cəsarətli addımlardan, dahi rəhbərin təhlükəsizlik təşkilatındakı fəaliyyəti ilə bu orqanlarda peşəkarlıq məktəbinin əsasının qoyulmasından və bu məktəbin davamçıları olan DTX-nin əməkdaşlarının öz fəaliyyətlərini müasir zamanın tələblərinə uyğun şəkildə qurmasından bəhs ediblər.
Çıxışlar bitdikdən sonra Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq Sərəncamları ilə ali hərbi rütbələrə və yüksək dövlət mükafatlarına layiq görülmüş DTX-nin əməkdaşlarının təltif edilməsi mərasimi keçirilib.
Tədbir DTX-nin və "AnewZ" televiziya kanalının birgə layihəsi olan "Yolun yarısında" sənədli filminin nümayişi ilə başa çatıb.

СГБ Азербайджана отметила 107-ю годовщину создания
В Службе государственной безопасности (СГБ) Азербайджана состоялось торжественное мероприятие, посвященное 28 Марта — профессиональному празднику сотрудников органов безопасности Азербайджана и 107-й годовщине со дня их создания.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM" со ссылкой на пресс-службу ведомства, начальник СГБ генерал-полковник Али Нагиев и сотрудники Службы посетили Аллею почетного захоронения. Они почтили память почетного руководителя органов безопасности Азербайджана, Общенационального лидера Гейдара Алиева и выдающегося ученого-офтальмолога Зарифы Алиевой, возложив цветы к их могилам.
Затем личный состав СГБ посетил Шехидляр хиябаны, где почтил память героев, отдавших жизни за независимость и территориальную целостность страны, а также сотрудников органов безопасности — Национальных героев Азербайджана. К монументу «Вечный огонь» был возложен венок.
Выступая на мероприятии в актовом зале СГБ, генерал-полковник Али Нагиев подробно рассказал об историческом пути ведомства. Он подчеркнул неоценимые заслуги Гейдара Алиева в национализации и развитии органов безопасности, а также отметил, что под руководством Президента Ильхама Алиева в Азербайджане сформированы спецслужбы, способные адекватно отвечать на современные вызовы. Глава ведомства заявил, что для обеспечения надежной безопасности страны и впредь будут мобилизованы все силы и средства.
Али Нагиев отметил, что сложная геополитическая ситуация и военные конфликты в мире серьезно влияют на оперативную обстановку в регионе. Он проинформировал о пресечении разведывательно-подрывной и террористической деятельности иностранных спецслужб, направленной против Азербайджана. В частности, были раскрыты детали предотвращенных фактов государственной измены, шпионажа, терроризма, финансирования террора, попыток насильственного захвата власти и покушений на государственных деятелей.
В завершение мероприятия состоялась церемония награждения сотрудников, удостоенных высших воинских званий и государственных наград распоряжениями Президента Азербайджана. Был продемонстрирован документальный фильм «Yolun yarısında», подготовленный совместно СГБ и телеканалом «AnewZ».
Справка: Органы безопасности Азербайджана ведут свою историю с 28 марта 1919 года, когда в составе военного министерства Азербайджанской Демократической Республики была создана организация по разведке и контрразведке. Современная СГБ является ключевым звеном в системе обеспечения национальной безопасности, защиты конституционного строя и борьбы с международным терроризмом и транснациональной преступностью.