Bu gün Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti, ölkənin birinci xanımı Mehriban Əliyevanın doğum günüdür.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xatırladır ki, Əliyeva Mehriban Arif qızı 1964-cü il avqustun 26-da Bakı şəhərində ziyalı ailəsində anadan olub.
1981-ci ildə Bakı şəhəri 23 №-li orta məktəbi qızıl medalla bitirərək, N.Nərimanov adına Azərbaycan Dövlət Tibb İnstitutunun müalicə-profilaktika fakültəsinə daxil olub. 1988-ci ildə İ.M.Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb İnstitutunu fərqlənmə diplomu ilə bitirib.
1988-1990-cı illərdə İ.M.Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb İnstitutunda "Göz xəstəlikləri" ixtisası üzrə kliniki ordinatura keçib. 1990-1995-ci illər ərzində Moskvada akademik Krasnovun rəhbərliyi altında Göz Xəstəlikləri Elmi-tədqiqat İnstitutunda işləyib.
1995-ci ildə Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə hazırda onun rəhbərlik etdiyi Azərbaycan Mədəniyyət Fondu təsis olunub. 1996-cı ildə Mehriban Əliyeva Azərbaycan mədəniyyətinin geniş təbliğ olunması məqsədilə üç dildə (Azərbaycan, ingilis və rus) çap olunan "Azərbaycan - İrs" jurnalını təsis edib.
2002-ci ilin oktyabrın 7-də Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının (AGF) prezidenti seçilib. Həmin ildə AGF-nin fəaliyyətinə 4 gimnastika növünün inkişafı daxil idisə, bu gün ölkəmizdə artıq 9 gimnastika növü inkişaf etdirilməkdədir. Gimnastlarımız Olimpiya Oyunlarında iştirak edib, Dünya və Avropa Çempionatlarının mükafatçıları olublar. 2014-cü ildən etibarən isə dünyada nadir idman tikililərindən hesab olunan Milli Gimnastika Arenası gimnastlarımızın məşq etməsi və yarışların keçirilməsi üçün istifadəyə verilib.
Mehriban Əliyeva Azərbaycan xalqının Ümummilli Liderinin zəngin irsinin öyrənilməsi və həmçinin Heydər Əliyevin yaratdığı milli dövlətçilik ideyalarını yeni nəsillərə daim aşılamaq məqsədi ilə yaradılan Heydər Əliyev Fonduna rəhbərlik edir.
2004-cü il avqustun 13-də Azərbaycanın şifahi xalq ədəbiyyatının və musiqi irsinin qorunub saxlanılması və inkişaf etdirilməsi sahəsindəki yorulmaz səylərinə görə Mehriban Əliyeva UNESCO-nun Xoşməramlı səfiri adına layiq görülüb. 2022-ci il noyabrın 15-də isə Xoşməramlı səfir kimi fəaliyyətinə xitam verilməsi üçün UNESCO-nun Baş direktoruna məktub ünvanlayıb.
2004-cü il dekabrın 28-də Mehriban Əliyeva Azərbaycan Respublikası Milli Olimpiya Komitəsinin IV Baş Məclisində MOK-un İcraiyyə Komitəsinə üzv seçilib.
2005-ci ilin martında Mehriban Əliyeva "2004-cü ilin ictimai xadimi" nominasiyası üzrə "Caspian Energy İntegration Award-2005" beynəlxalq mükafatına layiq görülüb.
2005-ci ildə Azərbaycanda keçirilən sosioloji sorğuya əsasən, Mehriban Əliyeva "İlin qadını" adına layiq görülüb.
2005-ci il iyunun 9-da ictimai, mesenatlıq və xeyriyyəçilik fəaliyyətinə görə, təhsil və mədəniyyət müəssisələrinin dəstəklənməsinə, Rusiya və Azərbaycan xalqları arasında dostluğun möhkəmlənməsinə sanballı töhfələrinə görə Rusiyanın "Yüzilliyin mesenatları" Beynəlxalq Xeyriyyə Fondunun "Yaqut Xaç" ordeninə layiq görülüb.
2005-ci ildə "Evtanaziya və təbabətdə humanizm problemi" mövzusunda dissertasiya işi müdafiə edib və fəlsəfə elmləri namizədi alimlik dərəcəsi alıb.
2005-ci il noyabrın 6-da Milli Məclisə keçirilən seçkilərdə namizədliyi Yeni Azərbaycan Partiyası tərəfindən 14 saylı Əzizbəyov (indiki Xəzər) ikinci seçki dairəsindən irəli sürülmüş Mehriban Əliyeva 92.12% (23106 səs) səs toplayaraq deputat seçilib.
Milli Qəhrəman Çingiz Mustafayev Fondu və ANS Şirkətlər Qrupu ölkəmizin təhsil sisteminin inkişafında xidmətlərinə, milli mədəni irsimizin qorunub saxlanılmasına və dünyada təbliğinə, xarici ölkələrdə xalqımızın müsbət imicinin möhkəmlənməsi üçün gördüyü işlərə, bədii gimnastika üzrə 27-ci dünya çempionatının respublikamızda yüksək səviyyədə hazırlanıb keçirilməsinə, genişmiqyaslı xeyriyyəçilik fəaliyyətinə görə Mehriban Əliyevanı "2005-ci ilin adamı" elan edib.
Mehriban Əliyeva mədəni-mənəvi dəyərlərin qorunub saxlanmasına verdiyi töhfələrə görə 2006-cı ilin martında BMT-nin Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının (WIPO) qızıl medalına layiq görülüb.
Sivilizasiyalararası dialoq daxil olmaqla, müxtəlif sahələrdə genişmiqyaslı və fədakar fəaliyyətinə, qayğıya ehtiyacı olan uşaqlara diqqətinə, onların yaşayış şəraitinin yaxşılaşmasına, təhsilə, həmçinin islam aləmində görülən işlərə böyük dəstəyinə görə Mehriban Əliyeva 2006-cı il noyabrın 23-də ISESCO-nun Xoşməramlı səfiri adına layiq görülüb.
Dünya Səhiyyə Təşkilatı (WHO) İcraiyyə Komitəsinin 2007-ci il yanvarın 29-da Cenevrədə keçirilən 120-ci sessiyasının yekdil qərarı ilə Mehriban Əliyeva ana, uşaq və ailə sağlamlığının qorunması və möhkəmlənməsi işində müstəsna xidmətlərinə görə bu beynəlxalq təşkilatın mükafatına layiq görülüb.
Genişmiqyaslı xeyriyyəçilik fəaliyyətinə, bəşəriyyətin ali ideallarına xidmət sahəsində yüksək nailiyyətlərinə görə 2007-ci ilin mayında Mehriban Əliyeva "Qızıl ürək" beynəlxalq mükafatına layiq görülüb.
Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin 2009-cu il 5 may tarixli sərəncamı ilə Mehriban Əliyeva Azərbaycan Respublikasının ictimai-siyasi və mədəni həyatında səmərəli fəaliyyətinə görə Heydər Əliyev Mükafatı ilə təltif edilib.
2009-cu il sentyabrın 14-də Azərbaycan ilə Polşa arasında dostluq münasibətlərinin inkişafındakı xidmətlərinə görə Mehriban Əliyeva Polşa Respublikasının "Xidmətlərə görə" Böyük Komandor Xaçı ordeni ilə təltif edilib.
2010-cu il fevralın 15-də Mehriban Əliyeva Fransaya münasibətdə göstərdiyi xidmətlərinə və nümayiş etdirdiyi sadiqliyinə görə Fransa Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə "Şərəf Legionu" ordeninin zabit dərəcəsi ilə təltif edilib.
2010-cu il iyulun 30-da Mehriban Əliyevaya UNESCO-nun "Qızıl Motsart" medalı təqdim edilib.
2010-cu il noyabrın 7-də Milli Məclisə keçirilən seçkilərdə namizədliyi Yeni Azərbaycan Partiyası tərəfindən 14 saylı Xəzər ikinci seçki dairəsindən irəli sürülmüş Mehriban Əliyeva 94,49% (31797 səs) səs toplayaraq deputat seçilib.
2011-ci il iyunun 24-də Mehriban Əliyevaya Krans Montana Forumunun Qızıl medalı, 2012-ci il iyunun 29-da isə "Prix de la Fondation" mükafatı təqdim edilib.
2012-ci il fevralın 13-də Mehriban Əliyeva Rusiya Federasiyasının İ.M.Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin Fəxri professoru adına layiq görülüb.
2012-ci il aprelin 13-də Mehriban Əliyevaya MDB iştirakçısı olan dövlətlərin Humanitar Əməkdaşlıq Şurası (HCC) və MDB iştirakçısı olan ölkələrin Dövlətlərarası Humanitar Əməkdaşlıq Fondu (IHCF) tərəfindən "Birlik Ulduzları" dövlətlərarası mükafatı təqdim edilib.
2012-ci ildə Mehriban Əliyeva "mərhəmətinə, xeyirxahlığına, xalqların rifahı naminə yorulmaz fəaliyyətinə və kazaklara göstərdiyi köməyə görə" Azərbaycan Kazaklar İttifaqı tərəfindən ali "Kazak şöhrəti" ("Kazatskaya slava") mükafatına layiq görülüb.
2012-ci il dekabrın 8-də Avropa Olimpiya Komitəsi Baş Assambleyası 2015-ci ildə I Avropa Oyunlarının Bakıda keçirilməsi haqqında qərar qəbul edib. Birinci Avropa Oyunlarını yüksək səviyyədə keçirmək məqsədi ilə 2013-cü il yanvarın 17-də Təşkilat Komitəsi yaradılıb və onun sədri Mehriban Əliyeva təyin olunub.
2013-cü ilin yanvarında Pakistanın nüfuzlu "Daily Times" qəzeti və Qadın Könüllülər Təşkilatı Mehriban Əliyevanı "Humanizm simvolu – 2012-ci ilin adamı" elan edib.
2013-cü il iyunun 7-də Yeni Azərbaycan Partiyasının sədr müavini vəzifəsinə seçilib.
2013-cü il dekabrın 27-də Mehriban Əliyeva Pakistanın "Şəhid Bənazir Bhutto Qadın Mükəmməlliyi Mükafatı - 2013" mükafatına layiq görülüb.
Fransanın Ərəb Mədəni İrsi Mərkəzi və Misirin "Nefertiti Media Productions" şirkətinin 2013-cü il martın 8-dən 2014-cü il yanvarın 10-dək birgə keçirdiyi sorğunun nəticəsinə görə, Mehriban Əliyeva 2014-cü ilin ən nüfuzlu qadını adına layiq görülüb.
2014-cü ilin mayında Mehriban Əliyeva sivilizasiyalararası dialoqa verdiyi töhfələrə, həmçinin Almaniyada türk dünyasının tanıdılmasına, Azərbaycan-Almaniya əlaqələrinin inkişafındakı xidmətlərinə görə Türk-Alman Dostluq Federasiyasının fəxri mükafatına layiq görülüb.
Azərbaycanın ictimai, sosial və mədəni həyatında fəal iştirakına, cəmiyyətin dinamik inkişafına verdiyi mühüm töhfələrə, Azərbaycan mədəniyyətinin dünyada təbliği sahəsində əvəzsiz xidmətlərinə, həmçinin ümumdünya mədəni irsinin qorunub saxlanması işinə hərtərəfli dəstəyinə, sosial ədalət və humanizm prinsiplərinə sadiqliyinə görə "The Business Year" jurnalı tərəfindən 2014-cü ilin mayında "İlin Birinci Xanımı" mükafatına layiq görülüb.
2014-cü ilin iyununda Olimpiya dəyərlərinin təbliğindəki xidmətlərinə görə Beynəlxalq Olimpiya Akademiyasının "Olympic Excellence" xüsusi fəxri mükafatı ilə təltif olunub.
2014-cü ilin avqustunda "Həştərxan vilayəti qarşısında xidmətlərinə görə" ordeni ilə və İslam mədəni irsinin dünyada geniş təbliği, Azərbaycanda və ölkə hüdudları xaricində nəcib xeyriyyə fəaliyyəti, təhsilə, tibbə verdiyi böyük töhfələrə görə Küveyt Dövlətinin Fəxri diplomu ilə təltif olunub.
2015-ci il fevralın 11-də Pakistan İslam Respublikasının "Hilal-e Pakistan" ali ordeni ilə təltif olunub.
2015-ci il martın 26-da Mehriban Əliyeva Serbiya qarşısında ictimai, mədəni və humanitar sahələrdə xüsusi xidmətlərinə görə Serbiya Respublikasının yüksək dövlət mükafatı – "Sreten" ordeni ilə təltif edilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2015-ci il 29 iyun tarixli sərəncamı ilə Mehriban Əliyeva Azərbaycan Respublikasında mədəniyyətin, təhsilin, səhiyyənin və idmanın inkişafında səmərəli fəaliyyətinə, Azərbaycan xalqının mədəni irsinin beynəlxalq miqyasda geniş təbliğinə və birinci Avropa Oyunlarının təşkilində böyük xidmətlərinə görə "Heydər Əliyev" ordeni ilə təltif edilib.
2015-ci il noyabrın 1-də Milli Məclisə keçirilən seçkilərdə namizədliyi Yeni Azərbaycan Partiyası tərəfindən 14 saylı Xəzər seçki dairəsindən irəli sürülmüş Mehriban Əliyeva 96,7% (38 029 səs) səs toplayaraq deputat seçilib.
Milli Qəhrəman Çingiz Mustafayev Fondu və ANS Şirkətlər Qrupu "Bakı-2015" birinci Avropa Oyunlarının yüksək səviyyədə təşkili və keçirilməsində oynadığı müstəsna rola, Azərbaycanın müsbət imicinin dünyada tanıdılması istiqamətində göstərdiyi genişmiqyaslı fəaliyyətə, Azərbaycan və dünya mədəniyyətinin qarşılıqlı inteqrasiyası üçün gördüyü işlərə, ölkədə multikulturalizm mühitinin formalaşdırılmasındakı töhfələrə və ardıcıl xeyriyyəçilik fəaliyyətinə görə Mehriban Əliyevanı "2015-ci ilin adamı" elan edib.
2016-cı il yanvarın 21-də Avropada idmanın inkişafında göstərdiyi xüsusi xidmətlərə görə Avropa Olimpiya Komitələrinin İcraiyyə Komitəsinin qərarı ilə Avropa Olimpiya Komitələrinin ən yüksək mükafatı olan Ali Orden Mehriban Əliyevaya təqdim edilib.
2016-cı il martın 6-da Mehriban Əliyeva "Macarıstanın Xidmətlərə görə Komandor Xaçı" ordeni ilə təltif edilib.
2016-cı ildə Bakıda keçirilən Dünya Azərbaycanlılarının IV Qurultayında Dünya Azərbaycanlılarını Əlaqələndirmə Şurasının üzvü seçilib.
2016-cı il sentyabrın 22-də Bolqarıstanın Veliko Tırnovo şəhərinin mədəni irsinin qorunmasındakı xidmətlərinə görə Mehriban Əliyevaya şəhərin fəxri vətəndaşı diplomu və döş nişanı təqdim edilib.
2016-cı il sentyabrın 22-də Bolqarıstanın mədəni irsinin qorunmasına və təşviqinə böyük töhfəsinə, bu işdə fəal iştirakına görə Mehriban Əliyeva Müqəddəs Kiril və Mefodiy adına Veliko Tırnovo Universitetinin fəxri doktoru diplomu ilə təltif olunub.
2017-ci il fevralın 21-də Prezident İlham Əliyevin sərəncamı ilə Mehriban Əliyeva Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti təyin edilib.
Bu təyinatla əlaqədar 6 mart 2017-ci il tarixində V çağırış Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin deputatı Mehriban Əliyevanın deputat səlahiyyətlərinə xitam verilib.
2017-ci il iyunun 2-də Azərbaycan Memarlar İttifaqının fəxri üzvü seçilib. Azərbaycan memarlıq irsinin qorunub saxlanılmasında fəaliyyətinə və bu sahəyə verdiyi töhfələrə görə Mehriban Əliyeva "Akademik Mikayıl Hüseynov" xatirə medalı ilə də təltif olunub.
2017-ci il dekabrın 26-da Rus Pravoslav Kilsəsinə göstərdiyi köməyə və Həştərxan şəhərinin abadlaşdırılmasına qayğısına görə Mehriban Əliyevaya II dərəcəli Müqəddəs Mələksima Knyaginya Olqa ordeni təqdim edilib.
2018-ci il martın 15-də qlobal layihələrin, təhsilin, elmin və mədəniyyətin inkişafına verdiyi töhfələrə görə Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin qızıl medalı Mehriban Əliyevaya təqdim edilib.
2018-ci il iyulun 18-də İtaliya Respublikasının "Xidmətlərə görə" Böyük Xaç Kavaleri ordeni Mehriban Əliyevaya təqdim edilib.
2018-ci il sentyabrın 22-də Mehriban Əliyevaya idman aləmində və "Ədalətli oyunlar"ın təbliğində nümunəvi nailiyyətlərinə görə Beynəlxalq Ədalətli Oyunlar Komitəsinin "Xüsusi xidmətlərə görə" medalı təqdim olunub.
2019-cu il yanvarın 18-də Mehriban Əliyeva dahi bəstəkar, müasir Azərbaycan musiqi sənətinin banisi Üzeyir Hacıbəylinin zəngin irsinin qorunub saxlanılması və gələcək nəsillərə çatdırılmasına verdiyi əvəzsiz töhfələrə görə Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının təsis etdiyi "Üzeyir Hacıbəyli" fəxri medalı ilə təltif edilib.
2019-cu il avqustun 13-də Mehriban Əliyeva Rusiya Federasiyasının Prezidenti Vladimir Putinin Fərmanı ilə Azərbaycan-Rusiya münasibətlərinin inkişaf etdirilməsi və möhkəmləndirilməsindəki xidmətlərinə görə Rusiyanın "Dostluq" ordeni ilə təltif olunub.
2020-ci il fevralın 22-də mədəniyyətin, o cümlədən Müqəddəs Taxt-Tac təsisatları ilə qarşılıqlı əlaqələrin inkişafına verdiyi töhfələrə görə Mehriban Əliyevaya Papa Cəngavər Ordeninin ən ali dərəcəsi - IX Piy Ordeninin Böyük Xaçı təqdim edilib.
2021-ci il martın 5-də Yeni Azərbaycan Partiyasının sədri İlham Əliyevin Sərəncamı ilə partiya sədrinin birinci müavini təyin edilib.

Сегодня день рождения Первого вице-президента Азербайджана, первой леди страны Мехрибан Алиевой.
"Оперативный Информационный Центр-OMM" напоминает, что Мехрибан Ариф гызы Алиева родилась 26 августа 1964 года в Баку в интеллигентной семье.
В 1981 году с золотой медалью окончила среднюю школу №23 города Баку и поступила на лечебно-профилактический факультет Азербайджанского государственного медицинского института имени Н.Нариманова. В 1988 году с отличием окончила Первый Московский государственный медицинский институт имени И.М.Сеченова.
В 1988-1990 годах проходила клиническую ординатуру по специальности "Глазные болезни" в Первом Московском государственном медицинском институте имени И.М.Сеченова. В 1990-1995 годах работала в Научно-исследовательском институте глазных болезней в Москве под руководством академика Краснова.
В 1995 году по инициативе Мехрибан Алиевой был учрежден Фонд культуры Азербайджана, которым она руководит в настоящее время. В 1996 году Мехрибан Алиева учредила журнал "Азербайджан - Наследие", который издается на трех языках (азербайджанском, английском и русском) с целью широкой пропаганды азербайджанской культуры.
7 октября 2002 года была избрана президентом Федерации гимнастики Азербайджана. Если в том же году деятельность федерации охватывала развитие 4 видов гимнастики, то сегодня в нашей стране развивается уже 9 видов гимнастики. Наши гимнасты участвовали в Олимпийских играх, становились призерами чемпионатов мира и Европы. С 2014 года для тренировок гимнастов и проведения соревнований была сдана в эксплуатацию Национальная гимнастическая арена, считающаяся одним из уникальных спортивных сооружений в мире.
Мехрибан Алиева возглавляет Фонд Гейдара Алиева, созданный с целью изучения богатого наследия Общенационального лидера азербайджанского народа, а также постоянного привития новым поколениям идей национальной государственности, созданных Гейдаром Алиевым.
13 августа 2004 года за неустанные усилия в области сохранения и развития устного народного творчества и музыкального наследия Азербайджана Мехрибан Алиева была удостоена звания Посла доброй воли ЮНЕСКО. 15 ноября 2022 года она направила письмо Генеральному директору ЮНЕСКО о прекращении своей деятельности в качестве Посла доброй воли.
28 декабря 2004 года на IV Генеральной ассамблее Национального олимпийского комитета Азербайджана Мехрибан Алиева была избрана членом Исполнительного комитета НОК.
В марте 2005 года Мехрибан Алиева была удостоена международной премии "Caspian Energy Integration Award-2005" в номинации "Общественный деятель 2004 года".
Согласно социологическому опросу, проведенному в Азербайджане в 2005 году, Мехрибан Алиева была удостоена звания "Женщина года".
9 июня 2005 года за общественную, меценатскую и благотворительную деятельность, поддержку учреждений образования и культуры, весомый вклад в укрепление дружбы между народами России и Азербайджана была награждена орденом "Рубиновый крест" Международного благотворительного фонда "Меценаты столетия" России.
В 2005 году защитила диссертацию на тему "Эвтаназия и проблема гуманизма в медицине" и получила ученую степень кандидата философских наук.
6 ноября 2005 года на выборах в Милли Меджлис Мехрибан Алиева, кандидатура которой была выдвинута партией "Ени Азербайджан" по 14-му Азизбековскому (ныне Хазарскому) избирательному округу, была избрана депутатом, набрав 92,12% (23 106 голосов) голосов.
Фонд Национального героя Чингиза Мустафаева и Группа компаний ANS объявили Мехрибан Алиеву "Человеком 2005 года" за заслуги в развитии системы образования нашей страны, сохранение и пропаганду национального культурного наследия в мире, работу по укреплению позитивного имиджа нашего народа в зарубежных странах, подготовку и проведение на высоком уровне в нашей республике 27-го чемпионата мира по художественной гимнастике, а также за широкомасштабную благотворительную деятельность.
В марте 2006 года за вклад в сохранение культурно-духовных ценностей Мехрибан Алиева была удостоена золотой медали Всемирной организации интеллектуальной собственности (WIPO) ООН.
23 ноября 2006 года за широкомасштабную и самоотверженную деятельность в различных сферах, включая межцивилизационный диалог, внимание к нуждающимся в заботе детям, улучшение условий их жизни, поддержку образования, а также работу, проводимую в исламском мире, Мехрибан Алиева была удостоена звания Посла доброй воли ISESCO.
Решением 120-й сессии Исполнительного комитета Всемирной организации здравоохранения (WHO), состоявшейся 29 января 2007 года в Женеве, Мехрибан Алиева была удостоена награды этой международной организации за исключительные заслуги в деле охраны и укрепления здоровья матери, ребенка и семьи.
В мае 2007 года за широкомасштабную благотворительную деятельность и высокие достижения в служении высшим идеалам человечества Мехрибан Алиева была удостоена международной премии "Золотое сердце".
Распоряжением Президента Азербайджанской Республики от 5 мая 2009 года Мехрибан Алиева была награждена премией Гейдара Алиева за плодотворную деятельность в общественно-политической и культурной жизни Азербайджанской Республики.
14 сентября 2009 года за заслуги в развитии дружественных отношений между Азербайджаном и Польшей Мехрибан Алиева была награждена орденом "За заслуги" Республики Польша степени Большого Командорского креста.
15 февраля 2010 года распоряжением Президента Французской Республики Мехрибан Алиева была награждена орденом "Почетного легиона" степени офицера за заслуги перед Францией и проявленную преданность.
30 июля 2010 года Мехрибан Алиевой была вручена медаль "Золотой Моцарт" ЮНЕСКО.
7 ноября 2010 года на выборах в Милли Меджлис Мехрибан Алиева, кандидатура которой была выдвинута партией "Ени Азербайджан" по 14-му Хазарскому второму избирательному округу, была избрана депутатом, набрав 94,49% (31 797 голосов) голосов.
24 июня 2011 года Мехрибан Алиевой была вручена Золотая медаль Кранс Монтана Форума, а 29 июня 2012 года – премия "Prix de la Fondation".
13 февраля 2012 года Мехрибан Алиева была удостоена звания Почетного профессора Первого Московского государственного медицинского университета имени И.М.Сеченова Российской Федерации.
13 апреля 2012 года Мехрибан Алиевой была вручена межгосударственная премия "Звезды Содружества", присужденная Советом по гуманитарному сотрудничеству государств-участников СНГ и Межгосударственным фондом гуманитарного сотрудничества государств-участников СНГ.
В 2012 году за "милосердие, доброту, неустанную деятельность во имя благополучия народов и помощь, оказанную казакам", Мехрибан Алиева была удостоена высшей награды Союза казаков Азербайджана – "Казачья слава".
8 декабря 2012 года Генеральная ассамблея Европейских олимпийских комитетов приняла решение о проведении I Европейских игр 2015 года в Баку. С целью проведения Первых Европейских игр на высоком уровне 17 января 2013 года был создан Организационный комитет, председателем которого была назначена Мехрибан Алиева.
В январе 2013 года влиятельная пакистанская газета "Daily Times" и Организация женщин-волонтеров объявили Мехрибан Алиеву "Символом гуманизма – Человеком 2012 года".
7 июня 2013 года была избрана заместителем председателя партии "Ени Азербайджан".
27 декабря 2013 года Мехрибан Алиева была удостоена премии Пакистана "Премия за выдающиеся достижения женщин имени Шахид Беназир Бхутто – 2013".
Согласно результатам опроса, проведенного совместно Центром арабского культурного наследия Франции и египетской компанией "Nefertiti Media Productions" с 8 марта 2013 года по 10 января 2014 года, Мехрибан Алиева была удостоена звания самой влиятельной женщины 2014 года.
В мае 2014 года Мехрибан Алиева была удостоена почетной премии Турецко-немецкой дружбы за вклад в межцивилизационный диалог, а также за популяризацию тюркского мира в Германии и заслуги в развитии азербайджано-германских связей.
За активное участие в общественной, социальной и культурной жизни Азербайджана, важный вклад в динамичное развитие общества, неоценимые заслуги в области пропаганды азербайджанской культуры в мире, а также всестороннюю поддержку дела сохранения всемирного культурного наследия, приверженность принципам социальной справедливости и гуманизма, в мае 2014 года журналом "The Business Year" была удостоена премии "Первая леди года".
В июне 2014 года за заслуги в пропаганде олимпийских ценностей была награждена специальной почетной премией "Olympic Excellence" Международной олимпийской академии.
В августе 2014 года была награждена орденом "За заслуги перед Астраханской областью" и Почетным дипломом Государства Кувейт за широкую пропаганду исламского культурного наследия в мире, благородную благотворительную деятельность в Азербайджане и за его пределами, большой вклад в образование и медицину.
11 февраля 2015 года была награждена высшим орденом Исламской Республики Пакистан "Hilal-e Pakistan".
26 марта 2015 года Мехрибан Алиева была награждена высокой государственной наградой Республики Сербия – орденом "Сретенский" за особые заслуги перед Сербией в общественной, культурной и гуманитарной сферах.
Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 29 июня 2015 года Мехрибан Алиева была награждена орденом "Гейдар Алиев" за плодотворную деятельность в развитии культуры, образования, здравоохранения и спорта в Азербайджанской Республике, широкую пропаганду культурного наследия азербайджанского народа в международном масштабе и большие заслуги в организации первых Европейских игр.
1 ноября 2015 года на выборах в Милли Меджлис Мехрибан Алиева, кандидатура которой была выдвинута партией "Ени Азербайджан" по 14-му Хазарскому избирательному округу, была избрана депутатом, набрав 96,7% (38 029 голосов) голосов.
Фонд Национального героя Чингиза Мустафаева и Группа компаний ANS объявили Мехрибан Алиеву "Человеком 2015 года" за исключительную роль в организации и проведении на высоком уровне первых Европейских игр "Баку-2015", широкомасштабную деятельность по популяризации позитивного имиджа Азербайджана в мире, работу по взаимной интеграции азербайджанской и мировой культуры, вклад в формирование среды мультикультурализма в стране и последовательную благотворительную деятельность.
21 января 2016 года решением Исполнительного комитета Европейских олимпийских комитетов за особые заслуги в развитии спорта в Европе Мехрибан Алиевой была вручена высшая награда Европейских олимпийских комитетов – Высший орден.
6 марта 2016 года Мехрибан Алиева была награждена орденом "Командорский крест за заслуги перед Венгрией".
В 2016 году на IV Всемирном конгрессе азербайджанцев, прошедшем в Баку, была избрана членом Совета по координации всемирных азербайджанцев.
22 сентября 2016 года за заслуги в сохранении культурного наследия болгарского города Велико-Тырново Мехрибан Алиевой были вручены диплом и нагрудный знак почетного гражданина города.
22 сентября 2016 года за большой вклад в сохранение и поощрение культурного наследия Болгарии, активное участие в этой работе Мехрибан Алиева была удостоена диплома почетного доктора Велико-Тырновского университета имени Святых Кирилла и Мефодия.
21 февраля 2017 года распоряжением Президента Ильхама Алиева Мехрибан Алиева была назначена Первым вице-президентом Азербайджана.
В связи с этим назначением 6 марта 2017 года депутатские полномочия депутата Милли Меджлиса Азербайджанской Республики V созыва Мехрибан Алиевой были прекращены.
2 июня 2017 года была избрана почетным членом Союза архитекторов Азербайджана. За деятельность в области сохранения архитектурного наследия Азербайджана и вклад в эту сферу Мехрибан Алиева была также награждена памятной медалью "Академик Микаил Усейнов".
26 декабря 2017 года за помощь Русской православной церкви и заботу о благоустройстве города Астрахань Мехрибан Алиевой был вручен орден Святой равноапостольной княгини Ольги II степени.
15 марта 2018 года Мехрибан Алиевой была вручена золотая медаль Международного центра Низами Гянджеви за вклад в развитие глобальных проектов, образования, науки и культуры.
18 июля 2018 года Мехрибан Алиевой был вручен орден "За заслуги перед Итальянской Республикой" степени Большого креста.
22 сентября 2018 года Мехрибан Алиевой была вручена медаль "За особые заслуги" Международного комитета честной игры за примерные достижения в спортивном мире и пропаганду "Честных игр".
18 января 2019 года Мехрибан Алиева была награждена почетной медалью "Узеир Гаджибейли", учрежденной Союзом композиторов Азербайджана, за неоценимый вклад в сохранение и доведение до будущих поколений богатого наследия великого композитора, основоположника современного азербайджанского музыкального искусства Узеира Гаджибейли.
13 августа 2019 года указом Президента Российской Федерации Владимира Путина Мехрибан Алиева была награждена российским орденом "Дружбы" за заслуги в развитии и укреплении азербайджано-российских отношений.
22 февраля 2020 года за вклад в развитие культуры, в том числе взаимоотношений с институтами Святого Престола, Мехрибан Алиевой был вручен Большой крест ордена Пия IX – высшая степень рыцарского ордена Папы Римского.
5 марта 2021 года распоряжением председателя партии "Ени Азербайджан" Ильхама Алиева была назначена первым заместителем председателя партии.