Bir neçə itkin-şəhidin nəşi yaxın günlərdə ailələrinə təhvil veriləcək
Yaxın günlərdə şəxsiyyəti müəyyən edilmiş bir neçə itkin-şəhidin nəşlərinin ailələrinə təhvil verilməsi həyata keçiriləcək.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, bunu Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin rəis müavini, -leytenant Şərafət Həsənov "İtkin düşmüş şəxslər məsələsinin həllində müasir yanaşmalar və əməkdaşlığın gücləndirilməsi" mövzusunda keçirilən konfransda deyib.
General vurğulayıb ki, Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzü nəticəsində itkin düşmüş vətəndaşların taleyinin müəyyən edilməsinə 30 illik işğal dövründə ərazilərin mina və partlamamış hərbi sursatlarla həddindən artıq çirkləndirilməsi, həyata keçirilmiş vandalizm nəticəsində infrastrukturun, yaşayış məntəqələrinin, landşaftın, relyefin, hətta məzar yerlərinin dağıdılması halları ilə yanaşı, tərəfinin dəfn yerləri barədə məlumatları təqdim etməməsi də ciddi təsir göstərir.
O bildirib ki, 44 günlük müharibədən sonra mətbuata müsahibələr vermiş yüksək rütbəli hərbçiləri, o cümlədən vaxtilə Ermənistan Müdafiə nazirinin müavini, sonradan Ermənistan Parlamentinin deputatı olmuş general Qaqik Melkonyan, Samvel Babayan və digərləri itkin düşmüş hərbçilərinin dəfn yerləri barədə məlumatlarının olduğunu dəfələrlə bildirsələr də, həmin məlumatlar hələ də Azərbaycan tərəfinə təqdim edilmir
"Hətta Ermənistanın Müdafiə nazirinin müavini olmuş general Manvel Qriqoryan mətbuata verdiyi müsahibələrdə azərbaycanlı əsirləri şəxsən saxladığını etiraf etməkdən belə çəkinməyib. Hesab edirik ki, bütün bunlar hamılıqla qəbul edilmiş humanizm prinsiplərinə zidd olmaqla yanaşı, beynəlxalq humanitar hüquq normalarına təhdiddir".

В ближайшие дни останки нескольких пропавших без вести лиц будут переданы семьям
В ближайшие дни состоится передача семьям останков нескольких пропавших без вести лиц, чьи личности были установлены.
Как сообщает Оперативный Информационный Центр-OMM, об этом заявил заместитель начальника Службы государственной безопасности, генерал-лейтенант Шарафат Гасанов на международной конференции на тему «Современные подходы и укрепление сотрудничества в решении вопроса пропавших без вести лиц».
Генерал подчеркнул, что процесс установления судеб пропавших без вести граждан в результате армянской агрессии против Азербайджана серьезно осложняется. В частности, это связано с тем, что за 30 лет оккупации территории были чрезмерно загрязнены минами и неразорвавшимися боеприпасами. Кроме того, в результате вандализма были разрушены инфраструктура, населенные пункты, ландшафт и даже места захоронений, а армянская сторона продолжает скрывать информацию о местах погребения.
Он отметил, что после 44-дневной Отечественной войны высокопоставленные военные Армении, в том числе бывший заместитель министра обороны, впоследствии депутат парламента Армении генерал Гагик Мелконян, Самвел Бабаян и другие, неоднократно заявляли о наличии у них информации о местах захоронения пропавших без вести азербайджанских военнослужащих. Однако эти данные до сих пор не переданы азербайджанской стороне.
«Даже бывший заместитель министра обороны Армении генерал Манвел Григорян в своих интервью СМИ не стеснялся признаваться в том, что лично удерживал азербайджанских пленных. Мы считаем, что все это не только противоречит общепринятым принципам гуманизма, но и является угрозой нормам международного гуманитарного права», — заявил Шарафат Гасанов.