Rəşad İsmayılov ekologiya və təbii sərvətlər naziri təyin edildi
Qeyd edək ki, R.İsmayılov bu təyinatadək ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin I müavini vəzifəsində çalışırdı.
Məlumat üçün bildirək ki, eks-nazir Muxtar Babayev ötən il fevralın 5-də vəzifəsindən azad edilərək Prezidentin iqlim məsələləri üzrə nümayəndəsi təyin olunub. Həmin vəzifə bu günə qədər boş idi.
O, 27 avqust 1979-cu il təvəllüdlüdür. Bakı Dövlət Universitetinin “hüquqşünaslıq” ixtisası üzrə bakalavr və magistr pillələrini bitirmişdir.
Əmək fəaliyyətinə 2000-ci ildə “Zəhmət” kiçik müəssisəsində hüquqşünas kimi başlamışdır. 2005-2006-cı illərdə “Star LTD” MMC-də hüquqşünas, 2006-cı ildə Respublikası Auditorlar Palatası Gəncə şəhər Auditor təşkilatında hüquqşünas-mütəxəssis, 2006-2009-cu illərdə Azərbaycan Respublikası Daşınmaz Əmlakın Dövlət Reyestri Xidmətinin Bakı şəhər Ərazi İdarəsinin Hüquq şöbəsində hüquq məsləhətçisi, böyük hüquq məsləhətçisi, 2009-cu ildə Azərbaycan Respublikası Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsinin yanında Daşınmaz Əmlakın Dövlət Reyestri Xidmətinin Bakı şəhər Ərazi İdarəsinin Hüquq şöbəsində böyük hüquq məsləhətçisi, 2010-2012-ci illərdə Azərbaycan Respublikası yanında “İçərişəhər” Dövlət Tarix Memarlıq Qoruğu İdarəsinin Mənzil Kommunal və təmir xidmətində hüquqşünas, 2012-2013-cü illərdə Azərbaycan Respublikası yanında “İçərişəhər” Dövlət Tarix Memarlıq Qoruğu İdarəsinin Hüquq və təşkilati təminat şöbəsinin Hüquq ekspertiza sektorunun baş məsləhətçisi, 2013-2016-cı illərdə Hüquq və təşkilati təminat Hüquqi ekspertiza sektorunun müdiri, 2016-2018-ci illərdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Mənzil İnşaat Agentliyinin Hüquq və nəzarət şöbəsinin müdir müavini, şöbə müdiri, 2018-2019-cu illərdə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi Aparatının Hüquq və daxili nəzarət şöbəsinin müdiri, 2019-2024-cü illərdə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsində Aparat rəhbəri vəzifələrində işləmişdir.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 15 avqust 2024-cü il tarixli 251 nömrəli Sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikası ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin birinci müavini vəzifəsinə təyin edilmişdir.

Рашад Сахиль оглу Исмаилов назначен министром экологии и природных ресурсов Азербайджана.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", Президент Ильхам Алиев подписал соответствующее Распоряжение. До этого назначения Р. Исмаилов занимал должность первого заместителя министра экологии и природных ресурсов.
Следует отметить, что пост министра оставался вакантным после того, как бывший глава ведомства Мухтар Бабаев 5 февраля прошлого года был освобожден от должности и назначен представителем Президента по климатическим вопросам (президентом COP29).
Рашад Исмаилов родился 27 августа 1979 года. Окончил бакалавриат и магистратуру Бакинского государственного университета по специальности «юриспруденция».
Трудовую деятельность начал в 2000 году. В разные годы работал юристом в частном секторе, Палате аудиторов в Гяндже, Службе государственного реестра недвижимого имущества в Баку. С 2010 по 2016 годы занимал ответственные должности в Управлении Государственного историко-архитектурного заповедника «Ичеришехер» при Кабинете министров. В 2016-2018 годах работал в Государственном агентстве жилищного строительства при Президенте Азербайджана, а в 2019-2024 годах — руководителем аппарата Государственного комитета по градостроительству и архитектуре.
Распоряжением Президента Ильхама Алиева от 15 августа 2024 года он был назначен первым заместителем министра экологии и природных ресурсов Азербайджана.
Министерство экологии и природных ресурсов Азербайджана является центральным органом исполнительной власти, осуществляющим государственную политику в области охраны окружающей среды, рационального использования природных ресурсов и гидрометеорологии. Назначение нового руководителя совпадает с периодом активной реализации экологических проектов на освобождённых от оккупации территориях и усиления глобальной климатической повестки Азербайджана.