Hidayət Orucov vəfat etdi: Mədəniyyət Nazirliyi məlumat yaydı
mədəniyyətinə və ictimai fikrinə ağır itki üz verib. Görkəmli yazıçı-dramaturq, publisist, tərcüməçi, dövlət xadimi və diplomat, incəsənət xadimi Hidayət Orucov ömrünün 82-ci ilində vəfat edib.
Nazirlikdən "Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM"-ə verilən məlumata görə, Hidayət Xuduş oğlu Orucov 5 sentyabr 1944-cü ildə Qərbi Azərbaycanın Mehri rayonunun Maralzəmi kəndində anadan olub.
Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki BDU) Filologiya fakültəsindən məzun olduqdan sonra geniş ədəbi və publisistik yaradıcılığa başlayıb. Hidayət Orucov 1968-ci ildən Cəfər Cabbarlı adına İrəvan Dövlət Azərbaycan Dram Teatrının direktoru vəzifəsində çalışıb. Eyni zamanda Yazıçılar İttifaqının Azərbaycan Ədəbiyyatı Şurasına rəhbəri olan ədib İrəvan Pedaqoji İnstitutunun Azərbaycan şöbəsində XIX-XX əsrlər ədəbiyyatımızı tədris edib.
Hidayət Orucov 1984-1986-cı illərdə Bakıda "Gənclik" nəşriyyatının baş redaktor müavini və baş redaktoru (1986-1992) vəzifələrində işləyib. Bu illərdə "Gənclik" nəşriyyatında 50 cildlik "Dünya uşaq ədəbiyyatı kitabxanası" seriyası işıq üzü görüb.
Bundan əlavə, 15 cildlik "Azərbaycan folkloru", 25 cildlik "Macəra və fantastika", 17 cildlik "SSRİ xalqları ədəbiyyatı" və digər mühüm seriyaların nəşrinə başlanılıb.
Ölkəmiz müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra Hidayət Orucovun fəaliyyətində yeni səhifə açılıb. O, 1992-1993-cü illərdə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin millətlərarası münasibətlər üzrə müşaviri, 1993-2005-ci illərdə isə Azərbaycan Respublikası milli siyasət məsələləri üzrə dövlət müşaviri vəzifəsində işləyib. 2005–2006-cı illərdə Azərbaycan Respublikası milli azlıqlarla və dini qurumlarla iş üzrə dövlət müşaviri vəzifəsində çalışıb. 2006-2012-ci illərdə Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinə rəhbərlik edib.
Diplomat kimi də fəaliyyət göstərən Hidayət Orucov 2012-2021-ci illərdə Azərbaycan Respublikasının Qırğızıstanda səfiri işləyib.
Yazıçının poeziya, nəsr, publisistika, tərcümə və s. ibarət 60-dan çox kitabı nəşr olunub. Müəllifin " və Azərbaycanda milli siyasət" monoqrafiyası ingilis, rus, gürcü, türk, ərəb və qırğız dillərində də nəşr olunub. O, bir sıra xalqların ədəbiyyatından dilimizə tərcümələr edib. Pyesləri ölkəmizdə və xaricdə tamaşaya qoyulub.
Yaradıcılığı və ictimai fəaliyyəti dövlət tərəfindən yüksək qiymətləndirilən yazıçı "Əməkdar incəsənət xadimi" fəxri adına, “Şöhrət”, 2-ci dərəcəli "Vətənə xidmətə görə" ordenlərinə və "Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fəxri diplomu"na layiq görülüb. Ədib eyni zamanda bir sıra ölkələrin mükafatları ilə təltif olunub.
Azərbaycan Respublikası Nazirliyinin kollektivi görkəmli yazıçı-dramatur Hidayət Orucovun vəfatından kədərləndiyini bildirir, mərhumun ailəsinə və yaxınlarına dərin hüznlə başsağlığı verir.

Скончался видный азербайджанский писатель и дипломат Хидаят Оруджев
Азербайджанская культура и общественная мысль понесли тяжелую утрату. На 82-м году жизни скончался видный писатель-драматург, публицист, переводчик, государственный деятель и дипломат, заслуженный деятель искусств Хидаят Оруджев.
Как сообщили в Министерстве культуры "Оперативный Информационный Центр-OMM", Хидаят Худуш оглу Оруджев родился 5 сентября 1944 года в селе Маралземи Мегринского района Западного Азербайджана.
После окончания филологического факультета Азербайджанского государственного университета (ныне БГУ) он начал свою обширную литературную и публицистическую деятельность. С 1968 года Хидаят Оруджев занимал должность директора Азербайджанского государственного драматического театра имени Джафара Джаббарлы в Ереване. Одновременно он возглавлял Совет по азербайджанской литературе Союза писателей Армении и преподавал литературу XIX-XX веков на азербайджанском отделении Ереванского педагогического института.
В 1984-1986 годах Хидаят Оруджев работал заместителем главного редактора, а с 1986 по 1992 год — главным редактором издательства "Гянджлик" в Баку. В этот период под его руководством была издана 50-томная серия "Библиотека детской литературы мира". Кроме того, было начато издание 15-томника "Азербайджанский фольклор", 25-томника "Приключения и фантастика", 17-томника "Литература народов СССР" и других значимых серий.
После восстановления независимости Азербайджана начался новый этап в деятельности Хидаята Оруджева. В 1992-1993 годах он занимал пост советника Президента Азербайджанской Республики по межнациональным отношениям, а в 1993-2005 годах — государственного советника по вопросам национальной политики. В 2005–2006 годах он работал государственным советником по делам национальных меньшинств и религиозных структур. С 2006 по 2012 год возглавлял Государственный комитет по работе с религиозными образованиями.
Проявив себя и на дипломатическом поприще, Хидаят Оруджев в 2012-2021 годах работал послом Азербайджанской Республики в Кыргызстане.
Из-под пера писателя вышло более 60 книг, включающих поэзию, прозу, публицистику и переводы. Его монография "Гейдар Алиев и национальная политика в Азербайджане" была издана на английском, русском, грузинском, турецком, арабском и кыргызском языках. Его пьесы ставились как в Азербайджане, так и за рубежом.
Творческая и общественная деятельность писателя была высоко оценена государством: он был удостоен почетного звания "Заслуженный деятель искусств", орденов "Шохрат" и "За службу Отечеству" 2-й степени, а также "Почетного диплома Президента Азербайджанской Республики".
Коллектив Министерства культуры Азербайджана выражает глубокие соболезнования семье и близким покойного в связи с кончиной видного деятеля.