İlham Əliyev: Qərb İslam dininə qarşı qərəzli yanaşır
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bu barədə İlham Əliyevin iyunun 24-ü Bakıda keçirilən İslam Təşkilatının (İƏT) üzvü olan dövlətlərin Parlament İttifaqı Konfransının 20-ci Sessiyasının iştirakçılarına ünvanladığı müraciətdə bildirilib.
qeyd edib ki, torpaqlarında İslam mədəni irsinə qarşı törədilmiş bu cinayətlər şübhəsiz ki, islamofobiyanın açıq-aydın təzahürüdür:
"Bu gün dünyada müsəlmanlara qarşı nifrətin aşılanması, İslam mədəni irsinin hədəfə alınması və İslam dəyərlərinin təhqir olunması geniş vüsət alıb. Müqəddəs kitabımız "Qurani-Kərim"in yandırılması, Məhəmməd Peyğəmbərin (s.ə.s) karikaturalarının nəşr edilməsi heç bir halda ifadə azadlığı ilə əsaslandırıla bilməz və tamamilə qəbuledilməzdir. İslamofobiya yalnız müsəlmanlara qarşı dözümsüzlük halı deyil, qarşılıqlı anlaşmaya və dinc birgəyaşayışa təhdid yaradan təhlükəli tendensiyadır. Məyusedici haldır ki, Qərbdə bəzi siyasi dairələr, Avropa Parlamenti və Avropa Şurası Parlament Assambleyası kimi təsisatlar anti-İslam əhvali-ruhiyyəsini təlqin edərək, İslamı ekstremizm və terrorizm ilə eyniləşdirməyə, dinimizə qarşı qərəzli təsəvvür yaratmağa və onu təhlükə mənbəyi kimi qələmə verməyə cəhdlər göstərir".

Президент Ильхам Алиев: Запад проявляет предвзятое отношение к исламу
Как сообщает “Оперативный Информационный Центр-OMM”, об этом говорится в обращении Президента Ильхама Алиева к участникам 20-й сессии Парламентского союза Организации исламского сотрудничества (ОИС), состоявшейся 24 июня в Баку.
Глава государства отметил, что преступления, совершенные на землях Азербайджана против исламского культурного наследия, несомненно, являются явным проявлением исламофобии:
«Сегодня в мире широко распространились насаждение ненависти к мусульманам, нацеленность на исламское культурное наследие и оскорбление исламских ценностей. Сожжение нашей священной книги "Коран", публикация карикатур на пророка Мухаммеда ни в коем случае не могут быть оправданы свободой слова и являются абсолютно неприемлемыми. Исламофобия — это не просто нетерпимость к мусульманам, а опасная тенденция, создающая угрозу взаимопониманию и мирному сосуществованию. Вызывает сожаление, что некоторые политические круги на Западе, а также международные институты, такие как Европейский парламент и Парламентская ассамблея Совета Европы, внушая антиисламские настроения, пытаются отождествить ислам с экстремизмом и терроризмом, создать предвзятое представление о нашей религии и представить её как источник угрозы».
Отметим, что Парламентский союз ОИС является важной платформой для диалога между странами-членами организации. Азербайджан, будучи страной, активно продвигающей принципы мультикультурализма и межрелигиозного диалога, регулярно выступает площадкой для проведения подобных международных мероприятий, направленных на укрепление солидарности в мусульманском мире.