Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev yanvarın 20-də Davosda Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (AYİB) prezidenti Odile Reno-Basso ilə görüşüb.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, söhbət zamanı ölkəmizlə AYİB arasında qurulmuş əməkdaşlıqdan məmnunluq ifadə olundu, bankın Azərbaycanda bir sıra uğurlu layihələr icra etdiyi bildirildi. Bu xüsusda bank tərəfindən ölkəmizin bir sıra bölgələrində, o cümlədən Gəncədə və Şəkidə su sektorunda müxtəlif layihələrin həyata keçirilməsi qeyd edildi, Bakı şəhəri və Abşeron yarımadasında su təchizatı, tullantı və yağış suları sistemlərinin təkmilləşdirilməsinə dair 2026-2035-ci illər üzrə Dövlət Proqramı çərçivəsində qəbul olunmuş layihələrin maliyyələşdirilməsi ilə bağlı müzakirələr aparıldı.
Görüşdə, həmçinin bərpaolunan enerji sektorunda fəaliyyətin, Naxçıvanın nəqliyyat sisteminin yenilənməsinin, ölkəmizin ayrı-ayrı bölgələrində məişət tullantılarının zərərsizləşdirilməsi layihələrinin maliyyələşdirilməsi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparıldı.
Söhbət zamanı Azərbaycanda bank sektoru, həmçinin sahibkarlığın inkişafı, yerli və xarici iş adamları üçün səmərəli investisiya mühitinin yaradılması istiqamətində dövlət tərəfindən həyata keçirilən işlərdən danışıldı.

Президент Ильхам Алиев встретился в Давосе с главой ЕБРР
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев 20 января встретился в Давосе с президентом Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) Одиль Рено-Бассо.
Как сообщает "Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM", в ходе беседы было выражено удовлетворение уровнем сотрудничества между Азербайджаном и ЕБРР, отмечена успешная реализация банком ряда важных проектов в стране. В частности, было упомянуто выполнение проектов в водном секторе в таких городах, как Гянджа и Шеки. Также состоялись обсуждения по финансированию проектов в рамках Государственной программы по совершенствованию систем водоснабжения, сточных и дождевых вод в Баку и на Абшеронском полуострове на 2026-2035 годы. Стороны обменялись мнениями о развитии сектора возобновляемой энергии, обновлении транспортной системы Нахчывана и создании благоприятной инвестиционной среды для местных и иностранных предпринимателей.
Европейский банк реконструкции и развития является одним из ведущих финансовых партнеров Азербайджана, поддерживающим экономическую диверсификацию и развитие частного сектора. Участие Президента Ильхама Алиева в ежегодном заседании Всемирного экономического форума в Давосе традиционно служит платформой для укрепления связей с международными финансовыми институтами и продвижения экономических интересов республики на глобальной арене. Взаимодействие с ЕБРР играет важную роль в модернизации инфраструктуры и переходе Азербайджана к «зеленой» экономике.