İlham Əliyev Şuşada sakinlərlə görüşdü
Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev iyulun 11-də Şuşa rayonunun Kiçik Qaladərəsi kəndində fərdi evlərin və infrastrukturun bərpası sahəsində görülən işlərlə tanış olub və qayıdan sakinlərlə görüşüb.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, Şuşa rayonunda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimov dövlətimizin başçısına kənddə görülmüş işlər barədə məlumat verdi.
Bildirildi ki, Kiçik Qaladərəsində 66 fərdi ev var. Onlardan 19-u yararsız, 47-si isə qismən yararlıdır. Bu evlərdən artıq 26-sı istismara hazırdır. Gələn il isə 21 ev hazır olacaq. İlkin mərhələdə kəndə 15 ailə (51 nəfər) qayıdıb. Bu ilin sonunadək isə daha 11 ailə (45 nəfər) qayıdacaq.
Kənddə sosial infrastrukturun yaradılması istiqamətində bir sıra işlər görülüb. Yeni qaz və su xətləri çəkilib, artezian quyusu bərpa edilib və hazırda 26 fərdi ev su şəbəkəsinə qoşulub, transformator məntəqəsi quraşdırılıb, elektrik hava xətləri bərpa olunub. Sakinlərin istirahəti üçün park və Bayraq Meydanı salınıb, kənddaxili yollar asfaltlanıb.
Qeyd edək ki, Kiçik Qaladərəsi Şuşa rayonunun Qaladərəsi kənd inzibati ərazi dairəsinə daxildir və rayon mərkəzindən 40 kilometr cənub-qərbdə yerləşir. Kənd 1992-ci ildə silahlı qüvvələri tərəfindən işğal olunmuşdu. 2023-cü ildə antiterror əməliyyatı nəticəsində kəndin işğalına son qoyulub.
İşğaldan əvvəl kənd sakinləri əsasən heyvandarlıq, tərəvəzçilik və arıçılıqla məşğul olublar. Kənddə , uşaq bağçası, mədəniyyət evi, kitabxana, tibb məntəqəsi və rabitə şöbəsi fəaliyyət göstərirdi.

Президент Ильхам Алиев встретился с жителями в Шуше
11 июля Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев посетил село Кичик Галадарасы Шушинского района, где ознакомился с ходом восстановительных работ и встретился с жителями, вернувшимися в родные края.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», специальный представитель Президента Азербайджанской Республики в Шушинском районе Айдын Керимов проинформировал главу государства о проделанной в селе работе. Было отмечено, что в селе насчитывается 66 частных домов, из которых 19 были непригодны, а 47 — частично пригодны. На данный момент 26 домов готовы к эксплуатации, а в следующем году будут завершены работы еще по 21 дому. На первом этапе в село вернулись 15 семей (51 человек), а до конца года ожидается возвращение еще 11 семей (45 человек).
Село Кичик Галадарасы, расположенное в 40 километрах к юго-западу от районного центра, входит в административно-территориальный округ села Галадарасы. До оккупации армянскими вооруженными силами в 1992 году, жители села занимались животноводством, овощеводством и пчеловодством, а в населенном пункте функционировали школа, детский сад, дом культуры и другие социальные объекты. В 2023 году в результате антитеррористических мероприятий суверенитет Азербайджана был полностью восстановлен, что открыло путь к масштабному процессу «Великого возвращения» на освобождённые от оккупации территории. В рамках восстановительных работ в селе проложены новые газовые и водные линии, восстановлена артезианская скважина, установлена трансформаторная подстанция, а также благоустроены парковая зона и Площадь Флага.