“Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Türkmənistan Hökuməti arasında iqtisadi əməkdaşlığın inkişafı və dərinləşdirilməsinin əsas istiqamətləri haqqında Saziş” təsdiqlənib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bununla bağlı Prezident İlham Əliyev Fərman imzalayıb.
Fərmana əsasən, 2026-cı il iyunun 22-də Bakıda imzalanmış “Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Türkmənistan Hökuməti arasında iqtisadi əməkdaşlığın inkişafı və dərinləşdirilməsinin əsas istiqamətləri haqqında Saziş” təsdiq edilib.
Bu Fərmanın 1-ci hissəsində göstərilən Saziş qüvvəyə mindikdən sonra İqtisadiyyat Nazirliyi onun müddəalarının həyata keçirilməsini təmin etməli, Xarici İşlər Nazirliyi Sazişin qüvvəyə minməsi üçün zəruri olan dövlətdaxili prosedurların yerinə yetirildiyi barədə Türkmənistan Hökumətinə bildiriş göndərməlidir.
Dövlət başçısınım imzaladığı digər Fərmana görə, 2026-cı il iyunun 22-də Bakıda imzalanmış “Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Türkmənistan Hökuməti arasında müdafiə sahəsində əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu” təsdiq edilib.
Bu Fərmanın 1-ci hissəsində göstərilən Anlaşma Memorandumu qüvvəyə mindikdən sonra Müdafiə Nazirliyi onun müddəalarının həyata keçirilməsini təmin etməli, Xarici İşlər Nazirliyi Anlaşma Memorandumunun qüvvəyə minməsi üçün zəruri olan dövlətdaxili prosedurların yerinə yetirildiyi barədə Türkmənistan Hökumətinə bildiriş göndərməlidir.
Prezidentin daha bir Fərmanına əsasən, 2026-cı il iyunun 22-də Bakıda imzalanmış “Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Türkmənistan Hökuməti arasında energetika sahəsində əməkdaşlıq haqqında Saziş” təsdiq edilib.
Bu Fərmanın 1-ci hissəsində göstərilən Saziş qüvvəyə mindikdən sonra Energetika Nazirliyi onun müddəalarının həyata keçirilməsini təmin etməli, Xarici İşlər Nazirliyi Sazişin qüvvəyə minməsi üçün zəruri olan dövlətdaxili prosedurların yerinə yetirildiyi barədə Türkmənistan Hökumətinə bildiriş göndərməlidir.
İmzalanan daha bir Fərmana görə, 2026-cı il iyunun 22-də Bakıda imzalanmış “Azərbaycan Respublikasının Dövlət Gömrük Komitəsi ilə Türkmənistanın Dövlət Gömrük Xidməti arasında qarşılıqlı ticarətin gömrük statistikası sahəsində əməkdaşlıq haqqında Protokol” təsdiq edilib.
Bu Fərmanın 1-ci hissəsində göstərilən Protokol qüvvəyə mindikdən sonra Dövlət Gömrük Komitəsi onun müddəalarının həyata keçirilməsini təmin etməli, Xarici İşlər Nazirliyi Protokolun qüvvəyə minməsi üçün zəruri olan dövlətdaxili prosedurların yerinə yetirildiyi barədə Türkmənistan Hökumətinə bildiriş göndərməlidir.
Digər Fərmana əsasən isə 2026-cı il iyunun 22-də Bakıda imzalanmış “Аzərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Türkmənistan Hökuməti arasında qida təhlükəsizliyi sahəsində əməkdaşlıq haqqında Saziş” təsdiq edilib.
Bu Fərmanın 1-ci hissəsində göstərilən Saziş qüvvəyə mindikdən sonra Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi onun müddəalarının həyata keçirilməsini təmin etməli, Xarici İşlər Nazirliyi Sazişin qüvvəyə minməsi üçün zəruri olan dövlətdaxili prosedurların yerinə yetirildiyi barədə Türkmənistan Hökumətinə bildiriş göndərməlidir.

Президент Ильхам Алиев подписал ряд указов об утверждении межправительственных соглашений между Азербайджаном и Туркменистаном.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», данные документы направлены на углубление двустороннего взаимодействия в ключевых секторах экономики и безопасности.
Согласно указам главы государства, утверждены следующие документы, подписанные 22 июня 2026 года в Баку:
- «Соглашение между Правительством Азербайджанской Республики и Правительством Туркменистана об основных направлениях развития и углубления экономического сотрудничества»;
- «Меморандум о взаимопонимании между Правительством Азербайджанской Республики и Правительством Туркменистана о сотрудничестве в сфере обороны»;
- «Соглашение между Правительством Азербайджанской Республики и Правительством Туркменистана о сотрудничестве в сфере энергетики»;
- «Протокол между Государственным таможенным комитетом Азербайджанской Республики и Государственной таможенной службой Туркменистана о сотрудничестве в области таможенной статистики взаимной торговли»;
- «Соглашение между Правительством Азербайджанской Республики и Правительством Туркменистана о сотрудничестве в сфере продовольственной безопасности».
Согласно подписанным документам, профильным ведомствам — Министерству экономики, Министерству обороны, Министерству энергетики, Государственному таможенному комитету и Агентству продовольственной безопасности — поручено обеспечить реализацию положений данных соглашений после их вступления в силу. Министерство иностранных дел Азербайджана должно уведомить туркменскую сторону о выполнении внутригосударственных процедур, необходимых для вступления документов в силу.
Контекст и значение: Азербайджан и Туркменистан являются стратегическими партнерами в Каспийском регионе. Укрепление договорно-правовой базы между Баку и Ашхабадом играет важную роль в реализации совместных энергетических и транспортных проектов, включая развитие Транскаспийского международного транспортного маршрута (Средний коридор), а также способствует укреплению региональной стабильности и продовольственной безопасности.