Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev iyulun 17-də İrlandiyanın ölkəmizdə yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Kler Brosnanı qəbul edib.
Dövlətimizin başçısı ölkələrimiz arasında münasibətləri genişləndirməyin əhəmiyyətini qeyd edərək, siyasi sahə ilə yanaşı, investisiyalar və digər potensial istiqamətlər üzrə əməkdaşlığı möhkəmləndirmək üçün imkanlara toxundu.
Bakıda olmaqdan şərəf hissi keçirdiyini deyən səfir paytaxtımızın gözəlliyinin və burada tarixi ənənələrlə müasirliyin vəhdətinin onlarda zəngin təəssüratlar yaratdığını bildirdi, Azərbaycanın gözəl ölkə olduğunu vurğuladı.
Səfir Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh gündəliyi ilə əlaqədar əldə olunmuş nailiyyətlər münasibətilə dövlətimizin başçısını bir daha təbrik etdi.
Kler Brosnan hazırda İrlandiyanın Avropa İttifaqına sədrlik funksiyasını yerinə yetirdiyini deyərək, ölkəmizlə bu qurum arasında əlaqələrin inkişafını dəstəklədiyini bildirdi. O, həmçinin İrlandiyanın “Avropa Siyasi Birliyi”nin növbəti Zirvə Görüşünə ev sahibliyi edəcəyini dedi.
Kler Brosnan COP29-da iştirakını xatırlayaraq, Azərbaycanın bu tədbirə uğurla ev sahibliyi etdiyini, onun yüksək səviyyədə təşkil olunduğunu və COP29-da yaxşı nəticələrin əldə edildiyini vurğuladı.
Dövlətimizin başçısı da öz növbəsində COP29 çərçivəsində qlobal yaşıl gündəliklə bağlı Azərbaycan tərəfindən bir sıra təşəbbüslərin irəli sürüldüyü deyərək, ölkəmizdə bu istiqamətdə görülən işlərə toxundu.
Söhbət zamanı Azərbaycanla İrlandiya arasında təhsil, yüksək texnologiyalar sahələrində əməkdaşlıq məsələlərinə dair fikir mübadiləsi aparıldı.

Президент Ильхам Алиев принял верительные грамоты нового посла Ирландии
17 июля Президент Азербайджана Ильхам Алиев принял верительные грамоты новоназначенного чрезвычайного и полномочного посла Ирландии в нашей стране Клэр Броснан.
“Оперативный Информационный Центр-OMM” сообщает, что посол вручила верительные грамоты главе государства.
Президент Ильхам Алиев провел беседу с послом.
Глава государства, отметив важность расширения отношений между нашими странами, затронул возможности для укрепления сотрудничества в политической сфере, а также в области инвестиций и других потенциальных направлениях.
Отметив, что для нее большая честь находиться в Баку, посол подчеркнула, что красота нашей столицы, сочетание в ней исторических традиций с современностью произвели на нее богатое впечатление, и добавила, что Азербайджан — прекрасная страна.
Посол еще раз поздравила главу государства с достижениями в рамках мирной повестки между Азербайджаном и Арменией.
Клэр Броснан отметила, что в настоящее время Ирландия выполняет функции председательства в Европейском Союзе, и заявила о поддержке развития связей между нашей страной и этой структурой. Она также сообщила, что Ирландия примет следующий саммит «Европейского политического сообщества».
Вспомнив свое участие в COP29, Клэр Броснан подчеркнула, что Азербайджан успешно принял это мероприятие, оно было организовано на высоком уровне и в рамках COP29 были достигнуты хорошие результаты.
Глава государства, в свою очередь, отметив, что в рамках COP29 Азербайджаном был выдвинут ряд инициатив, связанных с глобальной «зеленой» повесткой, затронул работу, проводимую в нашей стране в этом направлении.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями по вопросам сотрудничества между Азербайджаном и Ирландией в сферах образования и высоких технологий.