Mətbuat Şurası Rusiyanın Azərbaycana qarşı təhdidlərini pislədi
“Rusiyanın bəzi KİV-lərində dövlətinə, xalqına, ölkə rəhbərliyinə və görkəmli şəxsiyyətlərimizə qarşı nalayiq, təhdid xarakterli və və fikirlər paylaşılmaqdadır. Hesab edirik ki, bu, sivil jurnalistika prinsiplərinə, etik normalara və insani dəyərlərə tamamilə ziddir. Təəssüf ki, Rusiyanın informasiya məkanında belə hallar ardıcıl şəkildə müşahidə edilir”.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bu barədə Şurasının bəyanatında deyilir.
Mətbuat Şurası bu kimi halları Azərbaycanla Rusiya arasındakı ikitərəfli münasibətlərin ruhuna, həmçinin media əlaqələrinə tamamilə zidd hesab edir.
“Ayrıca qeyd etmək istərdik ki, Azərbaycan mediası həmişə qonşu ölkələr, o cümlədən Rusiya ilə bağlı məsələlərə həssas münasibətilə seçilib, peşə prinsiplərindən kənar fikir və iddialara yer verməyib.
Buna görə də Rusiyanın informasiya müstəvisində belə xoşagəlməz halların yaşanması Azərbaycan ictimaiyyətində dərin təəssüf və əsaslı doğurmaqdadır”, - bəyanatda bildirilib.
Azərbaycan Mətbuat Şurası baş verən halları qətiyyətlə pisləyib. Şura, eyni zamanda, Rusiyanın media ictimaiyyətinə, bütövlükdə cəmiyyətinə müraciət edərək, Azərbaycan-Rusiya media əlaqələrini, ümumən xalqlar arasında dostluq münasibətlərini pozmağa yönəlmiş hallarla bağlı ciddi tədbir görülməsinə çağırıb.
Mətbuat Şurası bir daha bəyan edib ki, Azərbaycan dövlətinə, xalqına və onun görkəmli nümayəndələrinə qarşı təhqiramiz fikirlər və təhdid xarakterli iddialar yolverilməzdir.
“Rusiya informasiya məkanının sərt qanunvericilik tənzimlənməsi şəraitində belə materialların sistemli şəkildə ortaya çıxması Rusiya Federasiyasının dövlət siyasəti səviyyəsində onların təsdiqinə bərabərdir.
Mətbuat Şurası belə ifadələrə yol verən şəxslərə hüquqi məsuliyyət daşıdıqlarını bir daha xatırladır”, - bəyanatda qeyd olunub.

«В некоторых СМИ России систематически публикуются материалы и высказывания, носящие оскорбительный и угрожающий характер в адрес Азербайджанского государства, народа, руководства страны и выдающихся личностей. Мы считаем, что это полностью противоречит принципам цивилизованной журналистики, этическим нормам и общечеловеческим ценностям. К сожалению, подобные случаи в информационном пространстве России наблюдаются на регулярной основе», — говорится в заявлении Совета прессы Азербайджана.
«Оперативный Информационный Центр-OMM» сообщает, что Совет прессы расценивает подобные инциденты как действия, идущие вразрез с духом двусторонних отношений между Азербайджаном и Россией, а также с принципами медиа-сотрудничества.
«Отдельно хотели бы отметить, что азербайджанские СМИ всегда отличались чутким отношением к вопросам, касающимся соседних стран, в том числе России, и не допускали публикаций мнений и утверждений, выходящих за рамки профессиональных принципов. Именно поэтому подобные неприятные инциденты в информационном поле России вызывают глубокое сожаление и обоснованное недовольство в азербайджанском обществе», — подчеркивается в заявлении.
Совет прессы Азербайджана решительно осудил происходящее. Структура обратилась к медиасообществу и общественности России с призывом принять серьезные меры в отношении действий, направленных на подрыв азербайджано-российских медиасвязей и дружественных отношений между народами.
Совет прессы вновь заявил, что оскорбительные высказывания и угрозы в адрес Азербайджанского государства, народа и его видных представителей недопустимы.
«Учитывая строгое законодательное регулирование информационного пространства в России, систематическое появление подобных материалов фактически равносильно их одобрению на уровне государственной политики Российской Федерации. Совет прессы напоминает лицам, допускающим подобные высказывания, об их юридической ответственности», — отмечается в заявлении.
Справочно: Совет прессы Азербайджана является органом саморегулирования медиа, созданным для защиты профессиональной этики и прав журналистов. Подобные заявления отражают официальную позицию медиасообщества страны по вопросам информационной безопасности и защиты национальных интересов Азербайджана на международной арене.