Paşinyan: TRIPP üzrə razılaşmalar mümkün qədər tez bir zamanda de-yure təsdiqlənməlidir
bunu Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyan bu gün hökumətin iclasında deyib.O bildirib ki, adıçəkilən sənəd 2025-ci il 8 avqust tarixli bəyanatdan sonra...
TRIPP-in icrası üzrə çərçivə sənədi sülh prosesinin daha bir əsas sənədidir.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" “Armenpress”ə istinadən xəbər verir ki, bunu Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyan bu gün hökumətin iclasında deyib.
O bildirib ki, adıçəkilən sənəd 2025-ci il 8 avqust tarixli bəyanatdan sonra növbəti vacib addımdır.
Paşinyanın sözlərinə görə, həmin bəyanat çərçivə səviyyəsində sülh prosesinin əsas və prinsipial məsələlərindən biri — regional kommunikasiyaların açılması məsələsini həll edir və bu, bütün fundamental məsələləri əhatə edir: “Bəyanatın mənası və praktik əhəmiyyəti ondadır ki, ölkəmizdə və regionumuzda sülh çox konkret və praktik addımlarla təmin olunur və bu artıq reallıqdır”.
Paşinyan mövcud sülhün qorunmasının vacibliyini qeyd edərək bildirib ki, Ermənistan tarixən uzunmüddətli sülh şəraitində yaşamayıb və bu proses yeni mədəniyyət və düşüncə tələb edir: “Münaqişə məntiqi hələ də dilimizdə və ifadələrimizdə çox güclüdür, sülh isə şüurumuza çox yavaş daxil olur. Son 35 ilin təcrübəsini nəzərə alsaq, bu normaldır. Amma önəmli olan odur ki, artıq yerində mövcud olan reallıqlar sosial-psixoloji sülh bazasının formalaşmasına xidmət etməlidir”.
Baş nazir əlavə edib ki, TRIPP çərçivəsində əldə olunmuş razılaşmalar mümkün qədər tez bir zamanda de-yure müqavilələr şəklində təsdiqlənməlidir: “Biz müqavilə layihələri və zəruri hüquqi qərarlar üzərində işə başlamalıyıq. Xüsusilə, Ermənistan Respublikasında TRIPP adında bir şirkət yaradılmalıdır. Həmçinin marşrutlar, tikinti hüquqları, torpaqdan istifadə və tikinti icazələrinin müəyyən edilməsi vacibdir”.

Пашинян: Договоренности по TRIPP должны быть утверждены де-юре
Рамочный документ по реализации проекта TRIPP является еще одним ключевым инструментом в мирном процессе. Как сообщает "Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" со ссылкой на «Арменпресс», об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе сегодняшнего заседания правительства.
По словам главы правительства, данный документ является следующим важным шагом после заявления от 8 августа 2025 года. Пашинян отметил, что это заявление на рамочном уровне решает один из принципиальных вопросов мирного процесса — открытие региональных коммуникаций, охватывая все фундаментальные аспекты. Он подчеркнул, что практическая значимость документа заключается в обеспечении мира в регионе через конкретные шаги. Премьер также добавил, что договоренности в рамках TRIPP должны быть как можно скорее закреплены в виде де-юре соглашений, включая создание соответствующей компании в Армении и определение маршрутов, прав на строительство и землепользование.
Вопрос открытия региональных коммуникаций является одним из ключевых пунктов процесса нормализации отношений на Южном Кавказе. Азербайджан неоднократно заявлял о важности разблокировки транспортных связей, что предусмотрено в том числе трехсторонними заявлениями лидеров Азербайджана, России и Армении. Официальный Баку подчеркивает, что восстановление транспортных коридоров будет способствовать экономическому развитию всего региона и укреплению долгосрочной стабильности.