ABŞ hökuməti bəzi ölkələrin vətəndaşları üçün olunan viza proqramını statusa keçirib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, avqustun 3-dən qüvvəyə minən yeni qaydalara əsasən, iş (B-1) və turist (B-2) vizası müraciətçilərindən 20 min dollara qədər geri qaytarıla bilən depozit tələb oluna bilər.
Məlumata görə, konsulluq əməkdaşları müraciətçinin fərdi vəziyyətindən asılı olaraq 10 min, 15 min və ya 20 min dollar məbləğində girov müəyyən edəcəklər. Ödənişlər “U.S. Treasury's Visa Bond Program” vasitəsilə elektron qaydada həyata keçiriləcək. Ziyarətçi icazə verilən müddətdə ABŞ-ni tərk etdikdə və ya ölkəyə girişinə icazə verilmədikdə, yatırılan məbləğ tam şəkildə geri qaytarılacaq. ABŞ hökumətinin əməkdaşları və təcili humanitar hallar istisna olmaqla, digər şəxslər üçün güzəşt nəzərdə tutulmur.
Bildirilib ki, proqram viza müddətini aşan şəxslərin statistikası əsasında müəyyən edilən 50 ölkəni əhatə edir. Mərkəzi Asiyadan Qırğızıstan, Tacikistan və Türkmənistan siyahıya daxil edilsə də, Qazaxıstan və Özbəkistan bu siyahıda yer almayıb. Cənubi Qafqaz ölkələri arasında isə tələb yalnız Gürcüstan vətəndaşlarına şamil edilir.
Qeyd olunub ki, siyahının böyük hissəsini Afrika ölkələri təşkil edir. Banqladeş, Butan, Kamboca, Monqolustan, Nepal, Kuba, Nikaraqua və Venesuela da proqramın əhatə etdiyi ölkələr sırasındadır.
ABŞ Daxili Departamentinin məlumatına əsasən, pilot layihə dövründə viza müddətini aşan şəxslərin sayı əhəmiyyətli dərəcədə azalıb. Bununla yanaşı, proqramın tətbiq olunduğu ölkələrin vətəndaşlarına verilən vizaların sayında 83 faiz azalma qeydə alınıb.
Məlumatda vurğulanıb ki, bu qərar ABŞ-nin miqrasiya siyasətinin sərtləşdirilməsi istiqamətində atdığı addımların davamıdır. Bununla yanaşı, Dövlət Departamenti "Green Card" vasitəsilə daimi yaşayış icazəsi almaq istəyənlər üçün 100 min dollarlıq geri qaytarıla bilən girov tətbiqini də təklif edib.

Правительство США перевело программу визового залога, применяемую для граждан ряда стран, в статус постоянной.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», согласно новым правилам, вступившим в силу 3 августа, от заявителей на определенные рабочие (B-1) и туристические (B-2) визы может потребоваться возвратный депозит в размере до 20 тысяч долларов.
Согласно информации, консульские сотрудники будут определять сумму залога в 10, 15 или 20 тысяч долларов в зависимости от индивидуальной ситуации заявителя. Платежи будут осуществляться в электронном виде через программу «U.S. Treasury's Visa Bond Program». Если посетитель покинет США в установленный срок или ему будет отказано во въезде, внесенная сумма будет полностью возвращена. Исключения предусмотрены только для сотрудников правительства США и в случаях неотложной гуманитарной необходимости.
Отмечается, что программа охватывает 50 стран, определенных на основе статистики лиц, нарушающих сроки пребывания по визе. Из стран Центральной Азии в список включены Кыргызстан, Таджикистан и Туркменистан, тогда как Казахстан и Узбекистан в него не вошли. Среди стран Южного Кавказа требование распространяется только на граждан Грузии.
Значительную часть списка составляют африканские государства. В программу также включены Бангладеш, Бутан, Камбоджа, Монголия, Непал, Куба, Никарагуа и Венесуэла.
По данным Министерства внутренней безопасности США, в период действия пилотного проекта число лиц, превышающих срок действия визы, значительно сократилось. Вместе с тем, в странах, где применяется программа, зафиксировано снижение количества выдаваемых виз на 83 процента.
Данное решение является продолжением шагов США по ужесточению миграционной политики. Кроме того, Госдепартамент предложил внедрить возвратный залог в размере 100 тысяч долларов для лиц, желающих получить вид на жительство через программу «Green Card».