Əbdüləzəl Dəmirçizadə küçəsində hərəkət istiqaməti dəyişdirilir
İyulun 16-dan Bakının Əbdüləzəl Dəmirçizadə küçəsində vasitələrinin hərəkət istiqaməti əksinə dəyişdirilir.
Bu barədə “Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında Yerüstü Nəqliyyat Agentliyinə (AYNA) istinadən xəbər verir.
Məlumata əsasən, dəyişiklik Nəqliyyatı Əlaqələndirmə Şurasının təsdiqlədiyi layihə çərçivəsində həyata keçirilir. Həyata keçirilən bu layihə daha əvvəl Koroğlu Rəhimov küçəsində və Xətai prospektində reallaşdırılan uğurlu layihələrin davamıdır.
Təbriz küçəsindən prospekti istiqamətində hərəkət edən nəqliyyat vasitələri əvvəlki istiqamətdən fərqli olaraq yalnız Koroğlu Rəhimov və Əhməd bəy Ağaoğlu küçələri vasitəsilə hərəkətlərini davam etdirə biləcəklər.
"Dəyişiklik nəticəsində Xətai prospekti ilə Əbdüləzəl Dəmirçizadə küçəsinin kəsişməsində işıqforun fazalarının sayı 3-dən 2-yə endiriləcək. Bu isə nəqliyyat vasitələrinin orta gözləmə müddətini təxminən 40 saniyəyə qədər azaldacaq, kəsişmənin ötürücülük qabiliyyətini artıracaq. Bu, əsasən Koroğlu Rəhimov küçəsi və Xətai prospekti, eyni zamanda Yusif Səfərov küçəsi və prospektlərində hərəkət şəraitinə müsbət təsir göstərəcək", - məlumatda qeyd olunub.
Bildirilib ki, layihə çərçivəsində yeni avtobus zolağı da təşkil ediləcək. Yaradılan avtobus zolağı ümumi axına mane olmadan yalnız sağa, yəni Elm və istiqamətində avtobusların hərəkətini təmin edəcək.
Layihənin icrası zamanı Dəmirçizadə küçəsində mövcud parklanma yerləri tam şəkildə saxlanılacaq.
Xatırladaq ki, bu, "Bakı şəhərində və ətraf ərazilərdə nəqliyyat infrastrukturunun təkmilləşdirilməsinə dair 2025–2030-cu illər üçün Dövlət Proqramı"nda nəzərdə tutulan Ağaoğlu və Yusif Səfərov küçələrini birləşdirən tunelin inşasına kimi olan müvəqqəti həlldir.

На улице Абдулазала Демирчизаде в Баку меняется направление движения
С 16 июля на улице Абдулазала Демирчизаде в Баку меняется направление движения транспортных средств на противоположное.
Согласно информации, данные изменения реализуются в рамках проекта, утвержденного Советом по координации транспорта. Этот проект является продолжением успешных инициатив, ранее внедренных на улице Короглу Рагимова и проспекте Хатаи.
Транспортные средства, движущиеся от улицы Тебриз в направлении проспекта Гейдара Алиева, теперь смогут продолжать движение только через улицы Короглу Рагимова и Ахмед бека Агаоглу.
"В результате изменений количество фаз светофора на пересечении проспекта Хатаи и улицы Абдулазала Демирчизаде будет сокращено с 3 до 2. Это позволит уменьшить среднее время ожидания транспортных средств примерно на 40 секунд и повысить пропускную способность перекрестка. Данная мера окажет положительное влияние на условия движения, в частности, на улице Короглу Рагимова, проспекте Хатаи, а также на улице Юсифа Сафарова и проспекте Гейдара Алиева", - отмечается в сообщении.
Также сообщается, что в рамках проекта будет организована новая автобусная полоса. Она обеспечит движение автобусов исключительно в правом направлении — к Министерству науки и образования, не создавая помех общему транспортному потоку. При реализации проекта существующие парковочные места на улице Демирчизаде будут сохранены в полном объеме.
Напомним, что данные меры являются временным решением до момента строительства тоннеля, соединяющего улицы Агаоглу и Юсифа Сафарова, что предусмотрено «Государственной программой по совершенствованию транспортной инфраструктуры в городе Баку и прилегающих территориях на 2025–2030 годы». Подобные инфраструктурные изменения направлены на снижение заторов и повышение безопасности дорожного движения в столице Азербайджана.