Qarabağda mədəni irsin monitorinqi: UNESCO missiyası niyə baş tutmur?
Azərbaycanın bölgəsindəki nümunələrinin vəziyyəti uzun illər davam edən münaqişədən sonra hələ də müzakirə olunan əsas məsələlərdən biri olaraq qalır.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, 2020-ci ildə baş vermiş 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra bu istiqamətdə müxtəlif danışıqlar aparılsa da, qiymətləndirmənin həyata keçirilməsi ilə bağlı razılıq əldə olunmayıb.
tərəfinin təqdim etdiyi məlumatlara görə, işğal dövründə bölgədə çoxsaylı tarixi və dini abidələrə ziyan dəyib. Rəsmi statistikaya əsasən, 8 şəhər, 1000-ə yaxın kənd, 65 məscid, 44 məbəd və 473 tarixi abidənin ciddi dağıntılara məruz qaldığı bildirilir. Həmçinin minlərlə muzey eksponatının talan edildiyi və ya məhv olunduğu qeyd olunur.
Bakı bir sıra tarixi abidələrin dağıdıldığını, memarlıq elementlərinin və kitabələrin zədələndiyini bildirir. Xüsusilə Qafqaz Albaniyasına aid abidələrdə dəyişikliklər edilməsi ilə bağlı iddialar səsləndirilsə də, bu məsələlər üzrə səviyyədə müstəqil araşdırma aparılmayıb.
Məlumata görə, Azərbaycan münaqişədən əvvəl də UNESCO-ya faktaraşdırıcı missiyanın göndərilməsi ilə bağlı müraciətlər edib. Lakin təşkilat bu cür missiyanın tərəflərin razılığı əsasında həyata keçirilə biləcəyini bildirib.
Müharibədən sonra UNESCO 1954-cü il Haaqa Konvensiyasına əsasən bölgəyə texniki missiya göndərilməsi təklifini irəli sürüb. Azərbaycan tərəfi missiyanın keçirilməsinə prinsip etibarilə etiraz etməsə də, onun mandatı, marşrutu və istifadə olunacaq terminologiya ilə bağlı mövqeyini açıqlayıb.
Tərəflər arasında missiyanın adı, tərkibi və fəaliyyət çərçivəsi ilə bağlı fikir ayrılıqları səbəbindən proses yekun razılaşma ilə nəticələnməyib. Sonrakı mərhələdə isə məsələ texniki qiymətləndirmədən siyasi müstəviyə keçib.
Hazırda Qarabağ bölgəsindəki mədəni irsin vəziyyətinin beynəlxalq səviyyədə hərtərəfli və obyektiv qiymətləndirilməsi üçün razılaşdırılmış missiya hələ də həyata keçirilməyib.

Мониторинг культурного наследия в Карабахе: почему миссия ЮНЕСКО не состоялась?
Состояние памятников культурного наследия в Карабахском регионе Азербайджана остается одним из ключевых вопросов, обсуждаемых после многолетнего конфликта.
"Оперативный Информационный Центр-OMM" сообщает, что после 44-дневной Отечественной войны 2020 года, несмотря на различные переговоры, консенсус по проведению международной оценки достигнут не был.
Согласно данным азербайджанской стороны, за период оккупации многочисленные исторические и религиозные памятники подверглись разрушению. По официальной статистике, серьезный ущерб нанесен 8 городам, около 1000 селам, 65 мечетям, 44 храмам и 473 историческим памятникам. Также сообщается о разграблении или уничтожении тысяч музейных экспонатов.
Баку неоднократно заявлял о разрушении исторических памятников, повреждении архитектурных элементов и надписей. В частности, звучали утверждения об искажении памятников, относящихся к Кавказской Албании, однако независимое расследование на международном уровне по этим вопросам не проводилось.
Следует отметить, что Азербайджан еще до конфликта обращался в ЮНЕСКО с призывом направить миссию по установлению фактов. Однако организация заявляла, что подобные миссии могут осуществляться только на основе согласия сторон.
После завершения Отечественной войны ЮНЕСКО предложила направить в регион техническую миссию в соответствии с Гаагской конвенцией 1954 года. Азербайджанская сторона, не возражая против миссии в принципе, выразила свою позицию относительно её мандата, маршрута и используемой терминологии.
Из-за разногласий по поводу названия, состава и рамок деятельности миссии процесс не завершился итоговым соглашением. В дальнейшем вопрос из плоскости технической оценки перешел в политическую плоскость. На сегодняшний день согласованная миссия для всесторонней и объективной оценки состояния культурного наследия в Карабахе так и не была реализована.