Kiyevə raket və dron hücumları: TV kanalı canlı yayım zamanı vuruldu
Rusiya zərbələri nəticəsində Kiyevdə azı üç nəfər ölüb, 10 nəfər yaralanıb. Hücum zamanı “We Are Ukraine” telekanalının yerləşdiyi bina da vurulub.
ordusunun Ukraynaya gecə saatlarında endirdiyi raket və dron zərbələri nəticəsində Kiyevdə azı üç nəfər həlak olub. Kiyev meri Vitali Kliçko bildirib ki, hücumlar zamanı paytaxtda 10 nəfər yaralanıb.
Prezidenti Volodimir Zelenski “X” platformasında yazıb ki, Kiyevdə “We Are ” telekanalının yerləşdiyi bina canlı yayım zamanı dron hücumuna məruz qalıb. Zərbə nəticəsində bina qismən dağılıb, beş nəfər xəsarət alıb və başlayan yanğın söndürülüb.
Ukrayna Hərbi Hava Qüvvələrinin məlumatına görə, Rusiya gecə ərzində Ukraynaya 166 dron və onlarla raket göndərib. Ukrayna tərəfi 142 dron, 32 qanadlı raketdən 31-ni və iki ballistik raketi məhv etdiyini açıqlayıb.
Zelenski hücumlar nəticəsində kritik infrastrukturun zədələndiyini bildirib. O, Odesa vilayətində bazarın vurulduğunu, Xarkov şəhərinə zərbə nəticəsində isə iki nəfərin yaralandığını qeyd edib.
Donetsk vilayətinin qubernatoru Vadim Filaşkinin sözlərinə görə, regiona endirilən Rusiya zərbələri nəticəsində iki nəfər ölüb, azı 10 nəfər yaralanıb.
Rusiya ilə Ukrayna arasında qarşılıqlı hücumlar da qeydə alınıb. Rusiya rəsmilərinin məlumatına görə, Ukraynanın Kursk vilayətinə nəticəsində bir mülki şəxs ölüb, Bryansk vilayətinin Starodub şəhərində yanacaqdoldurma məntəqəsinə zərbə nəticəsində isə 39 yaşlı kişi həlak olub.
Polşa ordusu Rusiyanın Ukraynaya hücumları fonunda preventiv hava əməliyyatı keçirib. Lublin hava limanında uçuşlar müvəqqəti dayandırılıb, lakin Polşa Silahlı Qüvvələri ölkənin hava məkanının pozulmadığını açıqlayıb.
Böyük Britaniya Ukraynanın hava hücumundan müdafiəsini gücləndirmək üçün 100 milyon funt sterlinq, yəni 135 milyon dollar ayıracağını bildirib. Vəsait “Patriot” raketləri, iriçaplı artilleriya mərmiləri və dronların alınmasına yönəldiləcək.
Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenski Rusiya ilə danışıqlarda taxıl daşımalarına və enerji infrastrukturuna zərbələrin dayandırılması məsələsində kompromisə hazır olduqlarını deyib. O, mümkün üçtərəfli görüşlərin , Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, İsveçrə və ya başqa ölkədə keçirilə biləcəyini bildirib.

В результате ракетных и дроновых ударов, нанесённых российской армией по Украине в ночные часы, в Киеве погибли как минимум три человека. Мэр Киева Виталий Кличко сообщил, что во время атак в столице получили ранения 10 человек.
Президент Украины Владимир Зеленский написал на платформе «X», что здание, в котором располагается телеканал «We Are Ukraine», подверглось атаке беспилотника во время прямого эфира. В результате удара здание частично разрушено, пять человек получили ранения, возникший пожар был потушен.
По данным Военно-воздушных сил Украины, в течение ночи Россия направила по Украине 166 беспилотников и десятки ракет. Украинская сторона заявила об уничтожении 142 дронов, 31 из 32 крылатых ракет и двух баллистических ракет.
Зеленский сообщил, что в результате атак повреждена критическая инфраструктура. Он отметил, что в Одесской области был нанесён удар по рынку, а в результате атаки на город Харьков ранения получили два человека.
По словам губернатора Донецкой области Вадима Филашкина, в результате российских ударов по региону погибли два человека, как минимум 10 получили ранения.
Также были зафиксированы взаимные атаки между Россией и Украиной. По данным российских официальных лиц, в результате атаки украинских беспилотников на Курскую область погиб один мирный житель, а при ударе по автозаправочной станции в городе Стародуб Брянской области погиб 39-летний мужчина.
На фоне российских атак на Украину польская армия провела превентивную воздушную операцию. Полёты в аэропорту Люблина были временно приостановлены, однако Вооружённые силы Польши заявили, что воздушное пространство страны нарушено не было.
Великобритания заявила о выделении 100 млн фунтов стерлингов, или 135 млн долларов, на укрепление противовоздушной обороны Украины. Средства будут направлены на закупку ракет «Patriot», крупнокалиберных артиллерийских снарядов и беспилотников.
Президент Украины Владимир Зеленский заявил о готовности к компромиссу на переговорах с Россией по вопросам прекращения ударов по перевозкам зерна и энергетической инфраструктуре. Он отметил, что возможные трёхсторонние встречи могут пройти в Турции, Объединённых Арабских Эмиратах, Швейцарии или другой стране.
Ночные удары стали частью продолжающегося вооружённого конфликта между Россией и Украиной, в ходе которого стороны регулярно сообщают об атаках с применением ракет и беспилотников. Независимая проверка всех заявлений о масштабах ущерба и потерях затруднена.