Milli Məclis Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) tərkibinin yenidən formalaşdırılması ilə bağlı qərar layihəsini qəbul edib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bu barədə sənəd parlamentin bugünkü plenar iclasında müzakirə edilib.
MSK üzvlərinin və əvəzedici üzvlərinin təyin edilməsi haqqında məsələyə əsasən, Yeni Azərbaycan Partiyasının, Milli Məclisdə üzvləri azlıq təşkil edən partiyaların və Milli Məclisdə üzvləri azlıq təşkil edən partiyaların qurumda təmsilçiliyə namizədləri aşağıdakılardır:
Mərkəzi Seçki Komissiyasının üzvləri:
Abdullayeva Sevinc Qurban qızı, Cavadov Fuad Musa oğlu, Əsgərov Bəxşeyiş Məmməd oğlu, Əsgərova Nailə Şahmərdan qızı, Həsənov Tofiq Eldar oğlu, Xələfov Elçin Abuzər oğlu, İbrahimov Ramiz Hilal oğlu, Qasımov Rövzət Afət oğlu, Qəhramanlı Almas Əlisultan qızı, Quliyev Etibar Cəfər oğlu, Məmmədov Elmar Eldar oğlu, Məmmədov İlham Sabir oğlu, Muxtarova Arifə Ağaverdi qızı, Orucov Qabil Əhməd oğlu, Paşayev Hüseyn Məmməd oğlu, Pənahov Məzahir Məhəmməd oğlu, Rəhimov Mikayıl Rəhman oğlu, Şahbazov İlkin Zaur oğlu.
MSK-nın əvəzedici üzvləri:
Cəlilova Aysel Zaur qızı, Qarayeva Züriyə Ruslan qızı, Mustafayeva Elnarə Eyyub qızı.
Layihə müzakirələrdən sonra səsverməyə çıxarılaraq qəbul edilib.
Beləliklə, MSK üzvlərinin qeyd edilən siyahısı təsdiqlənib.
Xatırladaq ki, qanunvericiliyə əsasən, Azərbaycanda bütün seçki komissiyalarının səlahiyyət müddəti 5 ildir.
MSK-nın tərkibi 2021-ci il aprelin 27-də Milli Məclisin plenar iclasında qəbul edilən qərar əsasında formalaşdırılmışdı.

Милли Меджлис Азербайджана принял проект постановления о переформировании состава Центральной избирательной комиссии (ЦИК).
Как сообщает “Оперативный Информационный Центр-OMM”, соответствующий документ был обсужден на сегодняшнем пленарном заседании парламента. Согласно вопросу о назначении членов и заместителей членов ЦИК, были представлены кандидатуры от партии «Ени Азербайджан», а также от партий, представленных в меньшинстве в Милли Меджлисе.
В состав Центральной избирательной комиссии вошли: Севиндж Абдуллаева, Фуад Джавадов, Бахшейиш Аскеров, Наиля Аскерова, Тофиг Гасанов, Эльчин Халафов, Рамиз Ибрагимов, Ровзат Касимов, Алмас Гахраманлы, Этибар Гулиев, Эльмар Мамедов, Ильхам Мамедов, Арифа Мухтарова, Габиль Оруджев, Гусейн Пашаев, Мазахир Панахов, Микаил Рагимов и Илькин Шахбазов.
Заместителями членов ЦИК утверждены Айсель Джалилова, Зурия Гараева и Эльнара Мустафаева. После обсуждений проект был вынесен на голосование и принят большинством голосов депутатов.
Согласно законодательству Азербайджанской Республики, срок полномочий всех избирательных комиссий в стране составляет 5 лет. Предыдущий состав ЦИК был сформирован на основе решения, принятого на пленарном заседании Милли Меджлиса 27 апреля 2021 года. Центральная избирательная комиссия является высшим органом, обеспечивающим организацию и проведение выборов и референдумов в Азербайджане на основе принципов прозрачности и демократии.