MM əmlak həbsi ilə bağlı mübahisələrin məhkəmədə həllini son oxunuşda qəbul edib
mühakimə çərçivəsində əmlak üzərinə həbs qoyulması barədə cinayət prosesini həyata orqanın qərarının nəzarəti qaydasında mübahisələndirilməsini son oxunuşda qəbul edib.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, bununla bağlı Cinayət-Prosessual, Cəzaların İcrası Məcəllələrinə və "İcra haqqında" Qanuna təklif edilən dəyişikliklər parlamentin bugünkü plenar iclasında müzakirə olunub.
Təklif edilən dəyişikliklər təqsirləndirilən şəxs olmayan, lakin əmlak üzərinə həbs qoyulması barədə cinayət prosesini həyata keçirən orqanın qərarı ilə qanuni mənafeyinə toxunulan şəxslərin, cinayət prosesində iştirak edən digər şəxslər kateqoriyasına daxil edilməsi, həmin şəxslərin qanuni mənafeyinə toxunulan şəxs qismində cinayət prosesinə cəlb edilməsi, cinayət prosesində iştirak edən şəxslər kimi apelyasiya, kassasiya, əlavə kassasiya şikayəti vermək hüquqları və qaydalarını tənzim edir.
Sənədə əsasən, ən mühüm dəyişikliklərdən biri də cinayət mühakimə icraatı çərçivəsində əmlak üzərinə həbs qoyulması barədə cinayət prosesini həyata keçirən orqanın qərarının mülki mühakimə icraatı çərçivəsində deyil, məhkəmə nəzarəti qaydasında mübahisələndirilməsinin nəzərdə tutulmasıdır.
Belə ki, mülki mühakimə icraatından fərqli olaraq məhkəmə nəzarəti qaydasında materiallara baxılması və işin həll edilməsi zaman baxımından daha çevik və operativ baş verir. Üstəlik daha sonra məhkəmə qərarının preyudisial əhəmiyyətinin hansı həddə olması kimi mübahisənin yaranmasının da qarşısı alınmış olur.

Милли Меджлис принял в третьем чтении изменения, касающиеся порядка обжалования решений органов, осуществляющих уголовный процесс, об аресте имущества в рамках судебного контроля.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", соответствующие поправки в Уголовно-процессуальный кодекс, Кодекс об исполнении наказаний и закон "Об исполнении" были обсуждены на сегодняшнем пленарном заседании парламента.
Предложенные изменения регулируют статус лиц, не являющихся обвиняемыми, но чьи законные интересы затрагиваются решением органа, осуществляющего уголовный процесс, об аресте имущества. Эти лица теперь включаются в категорию участников уголовного процесса, что дает им право на подачу апелляционных и кассационных жалоб.
Одной из ключевых новаций является то, что споры об аресте имущества в рамках уголовного судопроизводства будут решаться не в порядке гражданского судопроизводства, а в порядке судебного контроля. Это обеспечивает более оперативное рассмотрение материалов, а также предотвращает правовые коллизии относительно преюдициального значения судебного решения.
Законопроект был принят после обсуждений в третьем чтении.
Справочно: Судебный контроль в Азербайджане является важным механизмом защиты прав граждан в ходе досудебного производства. Перевод споров об аресте имущества из гражданского в уголовно-процессуальное поле направлен на повышение эффективности защиты прав собственности и ускорение процессуальных сроков, что соответствует международным стандартам правосудия.