Leyla Əliyeva Əddis-Əbəbədə sosial və mədəni müəssisələrlə tanış olub
səfər çərçivəsində o, ilk olaraq Berhan Gözdən Əlillər üçün İnternat Məktəbini ziyarət edib. Efiopiyanın birinci xanımı Zinaş Tayaçevin təşəbbüsü və...
Efiopiyanın paytaxtı Əddis-Əbəbədə bir sıra obyektlərə baş çəkib.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, səfər çərçivəsində o, ilk olaraq Berhan Gözdən üçün İnternat Məktəbini ziyarət edib. Efiopiyanın birinci xanımı Zinaş Tayaçevin təşəbbüsü və himayəsi ilə yaradılan bu təhsil müəssisəsi ölkənin müxtəlif bölgələrindən seçilmiş, 9–12-ci siniflərdə təhsil alan gözdən əlilliyi olan və görmə məhdudiyyətli 300-dən artıq şagird üçün fəaliyyət göstərir.
Məktəbdə milli tədris proqramı şagirdlərin xüsusi ehtiyaclarına uyğunlaşdırılıb, Brayl əlifbası, audioresurslar və ekran oxuyucu texnologiyalardan istifadə olunur. Burada əsas fənlərlə yanaşı, Brayl yazısı, hərəkət və orientasiya bacarıqları, gündəlik həyat vərdişləri, musiqi, əl işləri və kompüter bilikləri də tədris edilir. Təhsil və praktik bacarıqların vəhdəti şagirdlərin ali təhsilə və müstəqil həyata hazırlanmasına imkan yaradır.
XXX
Daha sonra Leyla Əliyeva “Lenegewa” Qadınların Reabilitasiyası və Bacarıqların İnkişafı Mərkəzində olub. Qeyd edilib ki, Əddis-Əbəbə şəhərinin meri Adaneç Abiebenin təşəbbüsü ilə inşa olunan mərkəz səfil həyat şəraiti ilə üzləşmiş və insan alverinin qurbanı olmuş təxminən min qadının sosial durumunun yaxşılaşdırılmasına xidmət edir.
13 binadan ibarət mərkəzdə tədris otaqları, yataqxanalar, peşə hazırlığı sahələri, emalatxanalar, həmçinin psixoloji və tibbi yardım bölmələri fəaliyyət göstərir. Buraya qəbul edilən qadınlar 3–6 aylıq intensiv təlim proqramları vasitəsilə gələcək məşğulluq üçün zəruri bilik və bacarıqlara yiyələnirlər. Təlimlər kompüter savadlılığı, tikiş və tekstil, elektronika, gözəllik xidmətləri, ictimai iaşə və digər istiqamətləri əhatə edir.
Səfər çərçivəsində Leyla Əliyeva Efiopiyanın Milli Sarayı ilə də tanış olub. Ölkənin monarxiya irsini və xalqın tarixi ruhunu əks etdirən saray 1955-ci ildə imperator Hayle Selassienin gümüş yubileyi münasibətilə inşa edilib və ona həyat yoldaşı Menen Asfav tərəfindən hədiyyə olunub.
İtalyan memar Raffaele Petrone tərəfindən layihələndirilən bina yerli memarlıq üslubunu elementlərlə birləşdirir. Saray-muzeydə imperatorun avtomobil kolleksiyası, həmçinin fəvvarələr, heykəllər və yaşıllıqlarla əhatə olunmuş geniş kompleks nümayiş etdirilir.

Лейла Алиева ознакомилась с социальными объектами в Аддис-Абебе
Как сообщает "Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM", в рамках визита она первым делом посетила школу-интернат для незрячих "Берхан". Данное учебное заведение, созданное по инициативе и под патронажем первой леди Эфиопии Зинаш Таячев, предназначено для более чем 300 учащихся 9–12 классов с нарушениями зрения, отобранных из различных регионов страны. В школе национальная учебная программа адаптирована под особые потребности учеников: используются шрифт Брайля, аудиоресурсы и технологии экранного чтения. Помимо основных предметов, здесь обучают навыкам ориентации, музыке, ремеслам и компьютерной грамотности, что способствует подготовке молодежи к высшему образованию и независимой жизни.
Затем Лейла Алиева побывала в Центре реабилитации и развития навыков для женщин "Lenegewa". Было отмечено, что центр, построенный по инициативе мэра Аддис-Абебы Аданеч Абиебе, служит улучшению социального положения около тысячи женщин, столкнувшихся с тяжелыми жизненными условиями или ставших жертвами торговли людьми. Комплекс из 13 зданий включает учебные классы, общежития, мастерские, а также отделения психологической и медицинской помощи. Женщины проходят здесь интенсивные программы обучения (от 3 до 6 месяцев) по таким направлениям, как компьютерная грамотность, швейное дело, текстиль, электроника и сфера услуг.
В ходе поездки Лейла Алиева также ознакомилась с Национальным дворцом Эфиопии. Возведенный в 1955 году к серебряному юбилею императора Хайле Селассие, дворец отражает монархическое наследие и исторический дух народа. Здание, спроектированное итальянским архитектором Раффаэле Петроне, сочетает в себе местный архитектурный стиль с международными элементами. В настоящее время в дворцово-музейном комплексе экспонируется коллекция автомобилей императора, а сама территория окружена фонтанами, скульптурами и садами.
Отметим, что данный визит подчеркивает приверженность Азербайджана развитию международного гуманитарного сотрудничества. Лейла Алиева, активно участвующая в реализации глобальных социальных и образовательных инициатив, уделяет особое внимание поддержке уязвимых слоев населения и защите прав женщин и детей, что является важной частью гуманитарной миссии Азербайджана на международной арене.